SDA: stále není dost nabíječek ani servismanů pro elektromobily

Svaz dovozců automobilů letos vyjednával s orgány veřejné správy o podpoře rozvoje elektromobility v České republice. Co se podařilo dojednat a kde i letos kulháme za západní Evropou?

„O podpoře elektromobility jednáme průběžně s úřady celý letošní rok, naposledy to byla listopadová konference k návrhu Hospodářské komory ČR. Dovozci jsou na nástup elektromobility dobře připraveni. Pro nástup elektromobilů ale potřebujeme infrastrukturu. Úspěchem je skutečnost, že máme na stole jasné cíle, například 11 tisíc dobíječek pro elektromobily do roku 2025, v realizaci stále zaostáváme za vlastními plány i vývojem v západní Evropě,“ uvedl pro časopis Automakers tajemník SDA Josef Pokorný.

Naráží na skutečnost, že letos funguje v ČR jen 600 až 700 veřejných dobíječek. V Německu, Holandsku nebo Belgii je toto číslo několikanásobně vyšší.

„Na vině je skutečnost, že v Česku stále není dořešena celková politika rozvoje dobíjecí infrastruktury a prakticky neexistují ani dotace na nákup elektromobilů. Navzdory tomu letos prodeje elektroaut několikanásobně vzrostly,“ upřesňuje Pokorný.

Není dost opravářů s licencí pro elektriku

Problémem je podle SDA také nedostatek kvalifikovaných opravářů elektromobilů.

„Běžní automechanici nemají splněnu kvalifikaci, kterou požaduje Vyhláška 50 pro opravy elektrifikovaných vozidel. K této kvalifikaci je v zahraničí nutná také praxe. V Česku je nutné celý proces této kvalifikace teprve nastavit,“ uzavřel tajemník svazu s tím, že situaci by mohl pomoci řešit například povinný 3týdenní kurs pro servismany.

ZDroj: SDA, Automakers.cz