Jaro přineslo zájem o luxusní vozy, elektromobily netáhnou

Jaké trendy letos diktují zákazníci importérům a prodejcům aut? Dost nečekané jsou například podle statistik SDA vysoké prodeje prémiových a luxusních značek (a také motocyklů). Naopak se zdá, že elektromobily u českých motoristů propadají.

O atraktivitě luxusních aut svědčí o tom nejen 3194 registrovaných osobních vozů Mercedes za pouhé čtyři měsíce, ale také jejich čtvrtá pozice v žebříčku značek, za Škodou, VW a Hyundaiem, meziroční nárůst o 51,16 % a zvýšení tržního podílu na 4,66 %.

Podobně, většinou také výrazně lepší meziroční výsledky dosahují letos i Audi, DS, Ferrari, Land Rover, Lexus, Porsche či Volvo. To je nová realita.

Jen 1 procento elektromobilů

Další z letošních překvapujících skutečností českého trhu bohužel určitě nepotěší propagátory „čisté“ mobility, zejména elektromobilů. Realita je taková, že od celkem 20 značek, které u nás nabízejí plně elektrifikované modely, bylo registrováno za duben 190 kusů elektromobilů, což představuje 1,0 % trhu a v průměru tedy jen 9,5 kusu na každou značku.

Ani po čtyřech měsících není situace o mnoho optimističtější, celkem 753 elektromobilů představuje 1,1 % celkového trhu, tedy dokonce méně než loni (1,34 %) a meziroční pokles je tak –28,5 %. Nejvíce elektromobilů u nás letos registrovala Škoda 250, následují VW se 108 kusy, Tesla 84, Hyundai 81 kusů atd. Doufejme, že se o zlepšení situace postará zejména ve fleetové sféře nová Škoda Enyaq a cenově atraktivnější Dacia Spring. Brzo uvidíme jak výrazně.

Situaci zachraňují hybridy

Situaci automobilů se zvýhodněnými registračními značkami svým způsobem zachraňují plug-in hybridní modely, kterých bylo za duben registrováno 380 a za 4 měsíce celkem 1 324, což představuje meziroční nárůst o 144 % a 1,93 % trhu osobních vozů. Mezi plug-in hybridy kraluje značka Škoda se 486 registrovanými kusy a podílem 36,7 %. Druhým je překvapivě Seat se 153 kusy, třetí BMW (116), dále Mercedes (79), Volvo (74) atd.

Nyní bude zajímavé, jak se po dlouhé přestávce, projeví otevření prodejen automobilů. Zájem po dvou dnech vypadá dobře a dá se očekávat květnový, popřípadě ještě červnový nákupní boom, v jehož rámci dojde k uspokojení těch, kteří čekali až si budou moci nová auta sami přímo vybrat, objednat a koupit.

Budoucnost zvlášť ta „bezemisní“, která moc nebere ohledy na obyčejné, nepříliš bohaté motoristy a jejich potřeby, je dnes ale obestřena nejistotou, a jen posiluje zájem o ojeté vozy. Selský rozum těch, kteří musí při investování do nákupu nového auta víc počítat, velí k opatrnosti, a to zatím zrovna moc nehraje do karet tolik proklamovaných evropských akčních plánů.

Zdroj: Karel Beránek, Automakers.cz