Datank: elektromobil chce 7 procent Čechů

Moderní technologie jsou pro české řidiče stále důležitější součástí výbavy automobilů, a to především ty, které zvyšují  jejich bezpečnost. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Volkswagen provedla v dubnu na celkovém vzorku 525 respondentů agentura Datank. Při nákupu nového auta by ale jen  7 % Čechů zvolilo elektromobil.

„Zajímá nás názor našich zákazníků, ať již současných, nebo těch, kteří si automobily značky Volkswagen koupí v budoucnosti, bylo tedy nasnadě se jich zeptat, co si o technologiích myslí, jaké využívají a jaké by rádi využívali do budoucna. Našim zákazníkům nasloucháme dlouhodobě a při představování novinek jejich potřeby zohledňujeme,“ řekl Patrik Fejtek ředitel divize Volkswagen osobní vozy.

Patrik Fejtek

Sedm procent Čechů již někdy řídilo elektromobil, 6 % auto s hybridním pohonem a pro tři čtvrtiny z nich to byla pozitivní zkušenost. Jeho nákup zvažuje 7 % lidí, kteří si chtějí v následujícím roce kupovat nové auto.

Lidé na nich oceňují především jejich ekologičnost (55 %), ekonomickou výhodnost z dlouhodobého hlediska (45 %) a tichý chod (35 %). Proti elektromobilům pak podle Čechů hrají především finanční důvody (vysoká cena je pro 72 % z nich důvodem k tomu si elektromobil v nejbližší době nekoupit). 48 % jej nechce kvůli malému dojezdu na jedno nabití a 42 % proto, že neví, kde by jej nabíjelo.

Samořiditelná auta? Zatím jim nevěříme! 

K samořiditelným autům pak Češi mají zatím vyloženě vlažný vztah. Na to, že si jej jednou pořídí, se těší jen 7 % lidí a 31 % se této představě nebrání. Naopak 63 % si jeho vlastnictví představit nedokáže, a to proto, že této technologii nevěří. Fanoušky autonomních aut jsou více muži (téměř 40 % si umí představit jej vlastnit, nebo se na něj dokonce těší, oproti 34 % žen) a nejmladší generace řidičů – 56 % se jeho vlastnictví nebrání, nebo se na něj vyloženě těší, naopak z řidičů nad 56 let technologii nevěří 70 %.

„Celou řadu technologických novinek, které současná auta nabízejí, Češi zatím neznají – neměli možnost si je vyzkoušet. Z toho plyne i zdánlivá nedůvěra nebo menší zájem. Právě na příkladu elektromobilů, které se nyní těší značné popularitě, se ukazuje, že osvěta, a hlavně osobní zkušenost jsou pro přijetí technologických novinek klíčové,” řekl Patrik Fejtek.

Jaké technologie máme v autech teď… 

Auta českých řidičů zatím přílišnou technologickou vybaveností neoplývají. Mezi nejoblíbenější vymoženosti patří parkovací asistent (využívá jej 33 % řidičů), bezdrátové propojení vozidla s mobilním telefonem (27 %), adaptivní tempomat (26 %) a bezklíčové odemykání a startování auta (22 %).

„Stáří českého vozového parku a současná legislativa zatím neumožňuje Čechům využívat všechny technologie, které moderní auta nabízejí. Proto si primárně oblíbili takové, které jim prakticky pomáhají při jízdě. Do budoucna nicméně očekáváme další inovace a jsme na ně připraveni. Příkladem může být třeba komunikace auta s dopravní infrastrukturou, což již nyní v Německu umožňuje technologie Car2x v nejnovějších modelech Volkswagen Golf,“ řekl David Valenta, PR manažer Volkswagen osobní vozy.

…a jaké si přejeme v příštím autě 

Podle téměř tří čtvrtin českých řidičů moderní technologie přispívají k bezpečnosti aut. A po jakých tedy Češi touží? I zde jednoznačně vede parkovací asistent, kterého chce ve svém příštím autě mít 63 % Čechů, pro 50 % je důležitá vestavěná navigace. U ostatních technologických vychytávek se pak hodně liší představy žen a mužů a také mladší a starší generace řidičů. Třeba adaptivní tempomat chtějí hlavně muži (48 %) a nejmladší řidiči ve věkové kategorii do 25 let (zde jich je dokonce 55 %). Naopak brzdový asistent je důležitý hlavně pro nejstarší generaci řidičů nad 56 let – ve svém příštím autě jej chce mít 51 % řidičů z této věkové kategorie, přičemž průměr je 45 %. Muži v autech dále touží po možnosti volby jízdních režimů (26 % mužů oproti 13 % žen) a prémiovém soundsystému – kvalitní zvuk je důležitý pro 24 % mužů (ale jen pro 10 % žen).

Pro ženy řidičky je než adaptivní tempomat důležitější třeba systém pro sledování mrtvého úhlu (44 % žen jej uvedlo jako důležitý oproti 40 % mužů). Ještě výraznější rozdíl je pak v názorech na funkci automatického parkování, které by ve svém dalším autě chtělo mít 43 % žen (a jen 29 % mužů). V tom se ženy shodují s nejstarší generací řidičů – z nich by tuto funkci chtělo mít 41 % (oproti 30 % v generaci nejmladší). Výrazně více než muži pak ženy také ocení možnost bezdrátového nabíjení telefonu – 32 % žen oproti 26 % mužů.

„Průzkum ukázal, že Češi stále více vnímají potřebu moderních technologií. Volkswagen v tomto směru nabízí řadu služeb, jako je například We Connect – aplikace, prostřednictvím které můžete ovládat a sledovat své auto na dálku nebo dočasně zakoupit a aktivovat různé funkce, jako jsou třeba inteligentní světlomety, které si ve svém autě přeje mít téměř 40 % Čechů,“ řekl David Valenta.

Obnova vozového parku 

14 % Čechů plánuje letos nákup nového auta, jde především o mladé lidi do 25 let (18 % lidí z této věkové kategorie). Mezi nejčastější důvody, které je k tomu vedou, je špatný technický stav starého auta (33 %), pravidelná obnova (20 %) a nevyhovující velikost stávajícího auta (19 %). Naopak ekologie, následování trendů či posilování svého statusu jsou důvody veskrze marginální. Od nového auta Češi očekávají především to, že bude bezpečné a úsporné (shodně 62 %) a že bude mít dobré jízdní vlastnosti (47 %).

Mobil v autě 

Telefon lidé v autě používají především na telefonování, navigaci a pro poslech hudby. Třetina respondentů pak uvedla, že telefon v autě nepoužívá vůbec. Pro poslech hudby jej využívá nejčastěji nejmladší generace řidičů (35 %), jako navigaci pak věková skupina 26–35 let (26 %) a výhradně k telefonování pak řidiči nad 56 let (39 %). Telefon v autě nejméně používají řidiči ve věkové skupině 46–55 let (44 % z nich jej v autě na nic nepoužívá).

Jací jsou Češi řidiči? 

Češi řídí opravdu často. Drtivá většina z nich za volant usedne několikrát za týden (85 %) a říká o sobě, že řídí ráda (66 %). 85 % řídí auto vlastní, oproti tomu jen 0,4 % lidí řídí auta sdílená (více je to v nejmladší věkové kategorii do 25 let, kde sdílené auto alespoň občas řídí 1,4 % lidí). Jedno auto vlastní 52 % českých domácností, 33 % má ve své garáži auta dvě.

Průzkum provedla v dubnu 2021 výzkumná agentura Datank na vzorku 525 respondentů. Pro sběr dat byla využita metoda Topic*Miner založena na sadě standardizovaných otázek, které jsou předloženy respondentům z cílové skupiny prostřednictvím online panelu nebo je jim rozeslán emailem link na dotazník, který sami vyplňují.

Cílem výzkumu bylo zjistit, jak se čeští řidiči staví k technologiím, které se postupně dostávají do automobilů. Co rozhoduje při volbě nového auta a jak nové technologie využívají.

Po prezentaci v Radlicích vyrazili novináři na testovací jízdy kolem Prahy

Zdroj: automakers.cz

Z