Výroba levných čínských aut v Německu: jistě nelogické?
Platforma Smart Car pro nové vozy segmentu B se nezdá být pro Stellantis dostatečně chytrá ani levná. Citroen eC3, nový Fiat Panda a řada dalších modelů segmentu B se budou vyrábět v Evropě, Maroku a Indii pro různé značky společnosti Stellantis na platformě Smart Car. Zdá se však, že Stellantis chce pro své evropské operace ještě levnější platformu. Poté, co společnost Stellantis získala globální práva na podnikání čínské značky Leapmotor mimo Čínu, se rychle rozhodla přivést tuto značku do Evropy. Některé modely Leapmotor se budou dovážet, ale některé se budou vyrábět v Evropě.
Prvním modelem vyráběným v Evropě je malý vůz T03, který se sestavuje ze stavebnic v polské továrně Tychy. T03 je zhruba stejně velký jako dnes již zastavený Fiat 500, který se v Tychách donedávna vyráběl. Přestože náhrada modelu 500 ve výrobní řadě v Tychách (Fiat 600 a jeho sourozenci Jeep Avenger a Alfa Romeo Junior) jsou větší než model 500, umístění modelu T03 na montážní linku v Tychách by nemělo představovat příliš praktických problémů z hlediska přípravků a prostoru na montážních stanicích a mezi nimi.
T03 je pro Stellantis jakýmsi mezistupněm, který vyplňuje mezeru v segmentu A po odchodu modelu 500 ICE a dočasném zastavení výroby modelu 500 electric v Itálii (500 electric je ve skutečnosti založen na jiné platformě než model 500 ICE, který se dříve vyráběl v Polsku). Model T03 je výrazně levnější než 500 electric, jehož základní cena ve Velké Británii činí něco málo přes 22 000 liber (27 500 USD). Základní cena modelu T03 ve Velké Británii je něco málo přes 15 100 GBP. Vzhledem k tomu, že některé z vozů prodávaných ve Spojeném království pocházely z Číny před zahájením montáže v Polsku, je třeba připomenout, že tato cena zahrnuje 10% britské dovozní clo na vozy vyrobené v Číně.
Leapmotor T03
Na modely Leapmotor dovážené do EU z Číny bude uvaleno dodatečné clo ve výši 20 %, tj. celkem 30 %. I když je model T03 stále levnější než jeho konkurenti vyrobení v EU, i po uplatnění cla EU se společnosti Stellantis a Leapmotor nechtějí dlouhodobě zbytečně vzdávat marže. To vysvětluje, proč se pro výrobu v EU hovoří i o dalších modelech, jako jsou crossovery B10 a C10. Model B10 (který se podle některých čínských zpráv může při uvedení na trh matoucím způsobem jmenovat A12) bude uveden na trh až koncem roku 2025, ačkoli model C10 se v Evropě již prodává. V současné době má C10 ve Francii zaváděcí cenu 34 900 eur, zatímco Renault Scenic E-Tech, který je zhruba stejně velký, stojí 39 900 eur. Na cenu C10 se navíc vztahuje výše zmíněné 30% dovozní clo. Celní sazba se uplatňuje v přístavu vstupu, nikoli v místě prodeje, což naznačuje, že po započtení marží prodejců se cena C10 pohybuje kolem 23 000 EUR. Ačkoli by to mohlo naznačovat, že společnost Leapmotor by mohla být stále zisková, kdyby dovážela vozidla z Číny a platila plné clo, společnost Stellantis se zjevně domnívá, že může efektivněji prosazovat prodej elektrických vozidel s verzemi vyrobenými v Evropě, i když s použitím levnějších čínských dílů.
Některé komentátory však překvapila zpráva, podle níž se další model Leapmotor, který se bude vyrábět v Evropě, nebude vyrábět v Polsku, ale buď na Slovensku (v Trnavě), nebo možná v německém Eisenachu. Německo totiž nesouhlasilo s dodatečnými cly, které zavedla EU, zatímco Polsko ano. Čínské úřady možná společnosti Leapmotor sdělily, že mohou společnosti Stellantis povolit výrobu jejích vozidel v zemích, které jsou proti clům. Možná, ale existuje i jiné, praktičtější možné vysvětlení.
Závod v Eisenachu, který sám o sobě není dostatečně využíván, a proto má volnou kapacitu, v současné době vyrábí pouze Opel Grandland. Ten je 4,65 m dlouhý, 1,9 m vysoký a 1,66 m široký, což jsou rozměry velmi blízké modelu C10, který je 4,74 m dlouhý, 1,9 m vysoký a 1,68 m široký. Umístění modelu C10 na montážní linku v Eisenachu bude pravděpodobně mnohem jednodušší než jeho přidání na montážní linku v Tychách, která se zaměřuje na modelovou řadu 600/Avenger/Junior, která je dlouhá 4,17 m, vysoká 1,78 m a široká 1,53 m. Úplné údaje o rozměrech modelu B10 nebyly zveřejněny, ale předpokládá se, že bude dlouhý 4,5-4,6 m, tj. o něco menší než C10, a pravděpodobně by se mohl bez větších obtíží vejít na linku v Eisenachu. Zdá se, že B10 je o něco delší než téměř 4,4 m dlouhý Citroen C3 Aircross a Opel Frontera vyráběné na Slovensku, ale tento rozdíl by neměl představovat příliš velké potíže, pokud jde o jeho umístění na tamní montážní linku.
Při rozhodování, kde vyrábět další modely na jiných platformách než ty, pro které byla navržena nově konfigurovaná montážní linka, je důležitým faktorem velikost příslušných vozidel. Při rozhodování, zda přidat modely do továrních linek, je třeba vzít v úvahu upevnění montážní linky, rozteč stanic a další praktické aspekty. Už jen z tohoto důvodu se může výroba levného čínského elektromobilu v Německu ukázat jako praktické řešení, zejména tam, kde jsou nevyužité kapacity jako v Eisenachu.d
Zdroj: automotiveworld.com