Výroba aut v ČR se propadla méně než v Evropě
Z tiskovky Sdružení AP vyplynulo, že světová výroba a prodej osobních vozů za rok 2021 meziročně vzrostly o 2,7 % na 63,1 milionu kusů, Evropa zaznamenala pokles -5,7 % a naopak Asie a Pacifická oblast zaznamenala nárůst +6,7 %. Česko s výrobou 1,1 milionu osobních vozů vykázalo pokles -4,1 %, což je lepší výsledek, než dosáhlo Německo (-13,2 %) nebo Španělsko (-8,9 %).
V úvodním proslovu řekl Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto, že rok 2021 nebyl v žádném případě jednoduchý, a dále uvedl:
„Automobilový průmysl se už třetím rokem potýká s kombinací mnoha negativních faktorů. I když si rok 2021 patrně zapamatujeme jako rok čipové krize, s problémy se nepotýkali jen odběratelé polovodičů. Dodavatelské řetězce a logistika stále ještě zdaleka nefungují tak, jak jsme byli dříve zvyklí. Výrazně se prodloužily dodací lhůty dílů a surovin a v důsledku toho došlo k výraznému nárůstu cen vstupů. Výroba byla napříč světem rozkolísaná – zatímco např. v Asii produkce aut o necelých sedm procent vzrostla, evropský autoprůmysl s dalším téměř šestiprocentním poklesem produkce pokulhával. Na druhé straně je ale zapotřebí vyzvednout výkonnost tuzemských firem. Přes všechna negativa se firmám sdruženým v AutoSAPu podařilo navýšit celkové tržby. Ty teprve potřetí v historii překonaly hranici 1,1 bilionu korun, což především vypovídá o dalším posunu k produkci s vyšší přidanou hodnotou“.
Výroba silničních vozidel v České republice zaznamenala za rok 2021 tyto výsledky v kusech:
Osobní automobily 1 105 223
Autobusy 4 947
Nákladní vozidla 1 262
Přívěsy a návěsy 29 231
Motocykly 1 035
Podíl exportu u tuzemských výrobců převažuje zejména u osobních a lehkých užitkových vozů a činí 91,3 % a u autobusů 86,2 %. Přes všechny problémy přesáhly tržby dodavatelů Sdružení automobilového průmyslu v roce 2021 částku 447 mld. Kč (nárůst o 7,8 % oproti roku 2020).
Tabulka TOP 10 největších exportérů v rámci Sdružení AP, mezi kterými je šest dodavatelů a čtyři finální výrobci:
Škoda Auto 41,8 %
Hyundai Motor Manufacturing 14,8 %
Bosch Group 4,5 %
Toyota Motor Manufacturing 3,5 %
Continental Automotive 3,4 %
Continental Barum 2,7 %
Vitesco Technologies CR 2,2 %
Iveco Czech Republic 1,9 %
Valeo Czech Republic 1,5 %
Brose CZ 1,3 %
Dalším zajímavým ukazatelem jsou, navzdory krizi, neklesající počty zaměstnanců v rámci Sdružení AP. V roce 2019 to bylo 138 372, za rok 2020 – 138 128 a loni 139 228 lidí pracujících ve firmách českého automobilového průmyslu, s průměrnou mzdou 46 292 Kč.
Časté nekompetentní poznámky v médiích, nebo i od politiků o automobilovém průmyslu, jako o montovně zahraničních značek vyvrací skutečnost, že u nás připadá 30 % investic do výzkumu, vývoje a inovací. Automobilový průmysl je na špičce v oblasti zavádění automatizace a digitalizace, stejně jako robotických a automatizačních technologií. Český Automobilový průmysl také významnou měrou investuje do budoucnosti v oblasti vzdělávání.
Stejně jako evropský, tak i český autoprůmysl se stále potýká se čtyřmi, zatím těžko ovlivnitelnými problémy, kterými jsou:
- Dodavatelsko-odběratelské řetězce a čipová krize
- Válka na Ukrajině a nejistota ekonomického vývoje
- Extrémní růst energií a ostatních vstupů
- Transformace autoprůmyslu, emisní regulace a nepřehledný výhled do budoucna
Tyto problémy se promítají do letošních výsledků po pěti měsících, kdy výroba osobních automobilů meziročně klesla o 14 %. Určitou nadějí naznačuje květnové oživení její výroby. Naopak produkce motocyklů, autobusů a nákladních vozidel letos stoupla.
V současné době stojí před automobilovým průmyslem pět oblastí významných výzev. Je to především přechod na čistou mobilitu, se kterým souvisí rozvoj nízko a bezemisních vozidel, budování dobíjecí a plnící infrastruktury a výstavba Gigafactory na výrobu baterií v ČR.
Dalším bodem je digitalizace a sní spojená oblast dat v oblasti výroby, 5G sítí a technického a IT vzdělávání. Následují výzvy zaměřené na rozvoj prvků autonomního řízení, změny v globálním obchodování, kam spadá i zpružnění dodavatelských řetězců, deglobalizace a hledání nových trhů.
Velmi aktuální jsou rovněž výzvy spojené s energetickou krizí, úsporami energií a přechodem na obnovitelné zdroje energií, a na ně navazující energetická soběstačnost, spolu se stabilizací jejich cen. Velký význam je také kladen na oblast kyberbezpečnosti a ochrany dat.
Je nesporné, že autoprůmysl zůstává i nadále pilířem české ekonomiky. Jeho produkce tvoří 28 % českého zpracovatelského průmyslu, 19 % exportu ČR, přímo v něm pracuje 180 000 zaměstnanců a 500 000, včetně navazujících oborů, do státního rozpočtu přináší zhruba 70 miliard Kč. Současná doba není jednoduchá, proto doufejme, že už brzo nastane lepší situace, hlavně na trhu energií a surovin.
Zdroj: automakers.cz