Výkonný ředitel Electreon: bezdrátové nabíjení bude do pěti let dominovat

Jedním z největších záporů elektrických vozidel (EV) byla vždy obava z nabíjení. Modely EV na dnešním trhu vyžadují zásuvnou nabíječku pro použití doma nebo na veřejné nabíjecí stanici. Myšlenka přechodu na bezdrátovou síť s indukčním nabíjením je již s námi léta a slibuje výhody, jako je snížení velikosti baterie a nákladů, prodloužený dojezd a možnost nabíjet více elektromobilů současně.

„Během pěti let bude bezdrátové nabíjení elektromobilů dominantní formou nabíjecí infrastruktury na celém světě,“ předpovídá Oren Ezer, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Electreon, která se specializuje na bezdrátové nabíjení. „Dráty a kabely se nikdy neobjeví na rušných ulicích velkoměst, jako je Paříž nebo podél 5. Avenue v New Yorku. V budoucnu bude podíl nabíjení elektromobilů z neviditelných cívek pod hlavními dálnicemi a rušnými ulicemi při pohybu vozidel narůstat. Na úkor podílu nabíjení z nabíjecích stanic, na které jsou dnes lidé zvyklí.

Izraelská společnost Electreon vyvíjí technologii Dynamic Wireless Power Transfer (DWPT), která dokáže bezdrátově nabíjet elektromobily, když stojíte nebo jedete. Pilotně již tato technologie funguje v Izraeli, Německu, Itálii a Švédsku se zaměřením především na nákladní automobily a autobusy. Dále se plánuje nasazení této technologie v centru Detroitu. Bude to první sdílený veřejný elektrický silniční systém v USA.

Electreon

Přenos energie z vozovky vyžaduje instalaci segmentů cívky pod jízdním povrchem

„Veřejnosti, politikům a provozovatelům vozových parků je stále jasnější, že současný plug-in přístup má svá omezení, zejména pokud jde o elektrifikaci vozových parků, jako jsou autobusy a nákladní automobily, které jsou největšími znečišťovateli,“ říká Gene Gurevich, Politický viceprezident společnosti Electreon. „Tato vozidla vyžadují velké a drahé baterie a nabíjení. Autobus nebo rozvozové vozidlo na s prázdnou baterií nemůže čekat na nabití na stanici. Bezdrátové elektrické silnice řeší mnohé z těchto problémů.“

Pomalá stavba

Pokud jsou potenciální výhody bezdrátového připojení tak atraktivní, co brzdilo vývoj? „Už léta lidé vnímají bezdrátové nabíjení elektromobilů jako něco futuristického a nepraktického,“ poznamenává Gurevich. „Všichni jsme tvorové ze zvyku a nacházíme útěchu v tom, že děláme věci stejným způsobem, jakým se vždy dělaly.

Electreon sleduje vizi, ve které indukční nabíjení eliminuje obavy z dojezdu a snižuje požadavky na kapacitu baterie, čímž je přechod na e-mobilitu celkově udržitelnější. Je to odvážná vize a na cestě bylo mnoho lekcí. „Rozšířili jsme své chápání složitosti každého projektu konkrétně na veřejných komunikacích a naučili jsme se, jak spolupracovat a pracovat s mnoha zúčastněnými stranami, abychom projekty efektivně realizovali,“ říká Gurevich. Společnost také provedla technologická vylepšení pro zlepšení robustnosti a odolnosti v různých povětrnostních podmínkách s různými případy použití.

Dynamické bezdrátové nabíjení je zvláště vhodné pro autobusové vozové parky

Zatímco Electreon dolaďoval svou technologii a rozšiřoval svou geografickou stopu, přišly nové modely EV s delšími dojezdy, zlepšilo se povědomí spotřebitelů a vlády po celém světě zavedly pobídky k nákupu EV. To vše pomáhá v širším měřítku pro elektromobily a nepřímo bezdrátové nabíjení. Pomoci by měl i novější legislativní vývoj, jako je schválení zákona o investicích do infrastruktury a pracovních míst (IIJA) a zákona o snižování inflace (IRA) v USA. Státy jako New York a Kalifornie nedávno přijaly zákony zakazující do roku 2035 automobily na benzínový pohon. „Existuje mnoho dopisů a citací od amerických starostů a státních ministerstev dopravy, kteří hledají inovativní řešení, jako je bezdrátové nabíjení, které by umožnilo přechod na EV. A my vidíme nárůst poptávky i v mezinárodním měřítku,“ zdůrazňuje.

Vyhlídky

Gurevich však připouští, že stále přetrvávají problémy s rozšířením nasazení bezdrátového nabíjení. Část problému spočívá v tom, že politika a investice se stále zaměřují na tradiční nabíjecí stanice. „Kromě toho potřebujeme pokračující spolupráci od výrobců OEM automobilů a vlastníků vozových parků, kteří by mohli těžit z technologie bezdrátového nabíjení,“ dodává.

„Po celém světě je vysoká poptávka po bezdrátovém nabíjení a naše technologie je připravena ji uspokojit,“ zdůrazňuje. Společnost v současné době spolupracuje nad rámec pilotních projektů s více než 60 globálními partnery – včetně Ford, Stellantis, Iveco a Volkswagen, spolu s vládními subjekty a společnostmi zabývajícími se řízením dopravy. „Jak je každá nová vozovka položena, vytváříme další příležitosti, které v průběhu času podstatně snižují překážky k přijetí této technologie,“ říká Gurevich. „V budoucnu s každou další komerční aplikací naší technologie budeme schopni vytvářet efektivnější, elektrifikovaná města.“

 

Zdroj: automotiveworld.com