Úspěch recyklace baterií závisí na zisku a politice
Automobilové společnosti mohou řešit problémy udržitelnosti z mnoha hledisek. Emise z výfuků jsou v současné době častým bodem zájmu, což s sebou nese rozsáhlý přechod na elektromobily (EV), který však vyvolává nové obavy, zejména v souvislosti s materiály pro baterie. Pokud má být budoucnost elektrická a zároveň udržitelná, musí zahrnovat také aktivní recyklační průmysl.
Řada společností zkoumá různé technologie pro zlepšení účinnosti recyklace baterií a získávání materiálu a velcí hráči investují do začínajících podniků. Trendy v recyklaci mimo automobilový průmysl však naznačují, že toto vznikající odvětví čeká rozhodně těžký boj.
Například polyethylentereftalát (PET) je téměř nekonečně recyklovatelný plast, který se běžně používá k balení nápojových lahví. „Recyklace plastů obecně slouží jako předstupeň toho, kam směřují elektromobily, a PET je nejvíce recyklovaným plastem,“ říká Jade Rodysillová, Global & Americas Chemicals & Materials Industry Leader ve společnosti EY a odbornice na oběhové hospodářství. „V některých regionech dosahuje úroveň recyklace PET až 50 %, ale trvalo více než deset let, než jsme se tam dostali, a nikde jsme neviděli nic nad 50 %.“
Ačkoli Rodysill nenaznačuje, že křivka růstu nebo zdánlivý strop budou stejné i pro baterie pro elektromobily, upozorňuje, že široká recyklace bude pravděpodobně vyžadovat pobídky: jsou společnosti motivovány k recyklaci, nebo jsou penalizovány, pokud tak nečiní? „To bude záviset na zisku, politice a pobídkách,“ říká pro Automotive World.
Návratnost investice
Místo opětovného použití jednotek, jejichž životnost skončila ve vozidle, se dnes ve většině provozů na recyklaci baterií odebírají materiály ze šrotu z výroby nových baterií, přičemž údaje o ziskovosti jsou nedostatečné. Mnohé z těchto podniků jsou soukromé, což znamená, že jejich finanční údaje nejsou plně zveřejňovány, ale očekává se, že se z toho jednou stane ziskový podnik. Rodysill poukazuje na příliv rizikového kapitálu do začínajících recyklačních podniků: „Mnoho z těchto nových hráčů je ve třetím nebo čtvrtém kole financování a investoři by [peníze] nepředávali, pokud by neměli extrémně vysoká očekávání.“
No Canary nabízí recyklační linky plug-and-play pro lithium-iontové baterie
Začínající podniky v odvětví baterií získaly v prvních třech čtvrtletích roku 2023 9,2 miliardy USD. Investiční banka Dai Magister předpovídá, že do konce roku 2025 by celkový objem finančních prostředků získaných z baterií mohl přesáhnout 20 miliard USD, přičemž stále větší pozornost bude věnována recyklaci.
Pro výrobce automobilů by se recyklovatelný obsah mohl stát prodejním argumentem značky. „Jakmile výrobci OEM začnou podporovat určité technologie a začnou se více zabývat recyklací baterií, naskytne se jim příležitost říci něco jako: ‚Máme nejvíce recyklovatelnou baterii pro elektromobily‘ a spotřebitelé by za to mohli být ochotni zaplatit,“ navrhuje. „Díky loajalitě ke značce a preferencím spotřebitelů v oblasti udržitelnosti by se to mohlo stát hnacím faktorem při rozhodování o koupi, a to v mnohem větší míře, než jakou vidíme u plastových lahví od džusu.“
Více hráčů, více nájemců
Realizace ziskového recyklačního koncernu může zahrnovat spolupráci v té či oné formě a Rodysill poukazuje na rostoucí trend v oblasti recyklace baterií ve více pronajatých lokalitách. „Některé z velkých chemických společností mohou vyrábět pouze jednu část baterie, například katodový prekurzor, ale chtějí se podílet na recyklaci baterií. Nemají technologii na recyklaci celé baterie a nechtějí nasadit veškerý kapitál, který by to vyžadovalo, takže zapojí další hráče, kteří dohlížejí na tyto aspekty, a pak provozují recyklační zařízení, které se stává zařízením s více nájemci,“ vysvětluje.
Mezi tyto další nájemce může patřit recyklátor, který baterii rozloží, další společnost, která ji chemicky zušlechtí atd. „Společnost provozující zařízení hraje v hodnotovém řetězci pouze určitou roli. Zjišťuje, co dalšího je z hlediska obchodního modelu potřeba, a spoléhá na partnery, aby to bylo životaschopné,“ zdůrazňuje Rodysill.
Zapojení různých partnerů jako nájemců je odklon od tradičního modelu, který Rodysill popisuje spíše jako přístup „udělej si sám“. Je to také odklon od toho, jak tito chemičtí hráči provozují zbytek svého podnikání. Proč tedy změna strategie týkající se baterií právě nyní? „Tyto společnosti to v jiných oblastech nedělají. Mohou vyrábět polyoly, které se používají do polyesterů používaných v oděvech, ale nemusí nutně provádět úplnou recyklaci oděvů. Domnívám se, že odpovědí je, že je to považováno za oblast růstu,“ tvrdí. „Lidé by se nepouštěli do těchto víceúčelových zařízení a neprováděli by tyto investice, pokud by neměli poměrně dobré prognózy návratnosti.“
Recyklace platformy
Baterie jsou klíčové pro oběhové hospodářství elektromobilů, ale existuje také příležitost pro recyklaci základní platformy elektromobilů. „V rámci jedné platformy několikrát vyměníte baterii, ale pak se v určitém okamžiku platforma dostane k repasování,“ říká Rodysill. „Existuje příležitost navrhnout alternativní materiály do samotné platformy. Proč například nemít v palubní desce více recyklovatelného polypropylenu? Části platformy se budou vyvíjet, a to by mohla být potenciálně ještě větší hra.“
V Evropě to budou brzy vyžadovat vládní mandáty. Kromě požadavků na minimální podíl recyklovaných materiálů v nových bateriích navrhuje EU také zpřísnění norem pro recyklovaný obsah ve vozidlech prostřednictvím aktualizace směrnice o vozidlech s ukončenou životností. Konkrétně požaduje, aby 25 % plastů použitých při výrobě nového vozidla pocházelo z recyklace, z čehož 25 % musí být recyklováno z vozidel s ukončenou životností. Rodysill navrhuje, aby průmysl usiloval o takový uzavřený recyklační cyklus jak u vozidel, tak u baterií, ale bude to vyžadovat větší sledovatelnost v celém řetězci.
„Oběhové hospodářství a recyklace samotné platformy elektromobilů by mohly být hnacím motorem hodnotového řetězce kolem baterií,“ říká. „Bude třeba, aby se vyvinuly normy, které to [jinde] podpoří, s nějakým druhem certifikace a dohodou o tom, v čem to spočívá. Existuje dokonce potenciální hra pro blockchain, který by mohl být základním mechanismem pro zajištění této úrovně auditovatelnosti.“
Evropa se svými požadavky na pasy baterií vede. Od 1. února 2027 musí být všechny baterie pro elektromobily a průmyslové baterie s kapacitou nad 2 kWh prodávané v EU opatřeny digitálním záznamem specifických vlastností, který lze získat pomocí jedinečného identifikátoru výrobku ve formě QR kódu. Je to začátek něčeho, co by mohlo změnit pravidla oběhového hospodářství. Jak poznamenává Rodysill: „Najednou začnete vytvářet digitální platformy, které tento uzavřený cyklus umožní, a začnou se objevovat blockchainy. To zajistí potřebnou auditovatelnost a sledovatelnost.“
S&P předpokládá, že do roku 2030 bude každý čtvrtý prodaný osobní automobil na světě elektrický. U jednostopých vozidel a nákladních automobilů by mohl být růst ještě strmější. To znamená, že počet baterií, kterým skončí životnost, brzy prudce vzroste. Až se tak stane, bude muset být průmysl připraven na pokročilá recyklační řešení. „Na světě budou regiony, které to zvládnou, a regiony, které to nezvládnou,“ předpovídá. „Celkově se však do oblasti recyklace valí spousta peněz a přicházejí velmi zajímavé technologie a inovace. Zatím není jasný vítěz, co se týče modelu, ale aktivita se týká celého hodnotového řetězce, do hry se zapojují všichni od výrobců automobilů až po jejich dodavatele Tier 1 a Tier 2.“
Zdroj: automotiveworld.com