Umělá inteligence může pomoci řešit problémy s emisemi a rozvojem logistiky

Odvětví dopravy a logistiky (T&L) zažívá v posledních letech turbulence. COVID-19 uzavírky vyvíjely na firmy obrovský tlak, aby splnily požadavky boomu online maloobchodu. Tato změna nákupních zvyklostí vyústila v roce 2020 v ocenění celosvětového elektronického obchodu na 4,25 bilionu USD – o 26,4 % více než v předchozím roce, uvádí zpráva společnosti Insider Intelligence, která se zabývá analýzou trhu v roce 2022. Navzdory končícím uzavírkám bude tento trend pokračovat: Allied Market Research předpovídá, že e-commerce v USA raketově vzroste z 235,70 miliard USD v roce 2020 na 1,90 miliard USD do roku 2030.

Podniky T&L budou muset tento exponenciální růst poptávky vyvážit udržitelností. Různé regulační orgány ukládají vozovým parkům dekarbonizační cíle: EU například usiluje o 55% elektrifikaci lehkých užitkových vozidel a 30% elektrifikaci těžkých nákladních vozidel do roku 2030. Technologie, které v současné době narušují odvětví, jako je telematika a umělá inteligence, by mohly logistickým firmám pomoci zlepšit jejich efektivitu a snížit emise.

Existují však náznaky, že sektor T&L se snaží držet krok. Studie Here Technologies a Amazon Web Services (AWS) z února 2024 zjistila, že většina firem v současnosti nemá žádné cíle v oblasti udržitelnosti. Současně se mnohé z nich zdráhají přijmout i základní datovou analytiku. Proč k tomu dochází?

Pomalý přechod

Ninu Hallquistovou, senior manažerku oddělení Market Intelligence ve společnosti Here Technologies, nepřekvapuje, že firmy z oblasti T&L postupují v oblasti AI pomalu. „Vzhledem k jízdě na horské dráze, kterou odvětví prošlo od roku 2020, se organizace v současné době soustředí na náklady, spokojenost zákazníků a bezpečnost řidičů,“ vysvětluje pro Automotive World. Tvrdí však, že tyto technologie mohou pomoci dosáhnout zlepšení ve všech třech uvedených oblastech.

 Here technologies-enabled truck at port in Malaga Zde technologie nabízí produkty AI, které mohou pomoci optimalizovat logistické operace

V průzkumu Here-AWS bylo sledováno 576 firem působících ve třech zemích (Německo, USA a Velká Británie) s cílem zjistit vyspělost zavádění umělé inteligence v odvětví T&L. Zatímco americké firmy hlásily poměrně silné přijetí základní analytiky (63 %), v Německu tak učinilo pouze 41 % firem. Zpráva popisuje Německo jako zemi, která je „stále v rané fázi“ a stejně jako v případě USA a Velké Británie je opatrná, pokud jde o narušení stávajících procesů. Z tohoto důvodu byly mezi německými firmami nejpříznivěji hodnoceny zavedenější technologie s prokázanými přínosy, jako je sledování vozidel v reálném čase a optimalizace tras – 59 %, resp. 44 %.

Hallquist podotýká, že USA mají v oblasti zavádění umělé inteligence stále „prostor pro růst“, ale jsou na tom lépe než jejich evropské protějšky. Její sektor T&L však zaostává za ostatními domácími odvětvími. Zpráva MIT Sloan z února 2024 zdůrazňuje, že společnosti ve výrobním (12,1 %) a zdravotnickém (11,8 %) odvětví využívají AI více než dvojnásobnou měrou, než je tomu v T&L (5 %).

Krok za krokem

Studie společnosti Here and AWS ukazuje, že 77 % firem z oblasti T&L, bez ohledu na zemi, se domnívá, že jejich přijetí umělé inteligence je komplikováno řadou faktorů. „Jako hlavní překážka bránící širokému přijetí se ukázaly náklady,“ říká Hallquist. Jako hlavní překážku ji uvádí 26 % firem, následuje narušení stávajícího provozu (12 %) a nedostatek interních odborných znalostí (11 %).

Proto doporučuje, aby firmy podnikaly postupné kroky a nejprve se zaměřily na optimalizaci pohonných hmot a tras, aby dosáhly úspory nákladů s minimálním narušením procesů řidičů nebo zázemí. „Nákladní doprava je nejběžnějším způsobem přepravy zboží a palivo je pro vozové parky nákladní dopravy nákladem číslo jedna,“ vysvětluje.

Cesta k dekarbonizaci

Navzdory regulačnímu tlaku na snižování emisí zůstává udržitelnost nízkou prioritou a v průzkumu Here-AWS se umístila na posledním místě ze sedmi logistických hledisek. Ve skutečnosti 60 % z nich nemá v současné době zavedeny žádné cíle nebo metriky udržitelnosti. Hallquistová zdůrazňuje, že prvním krokem ke snižování emisí CO2 je pro firmy z oblasti T&L umělá inteligence, zároveň však uznává, že její nedostatečné zavádění je pochopitelné: při zavádění nových technologií panují obavy z nákladů na implementaci, narušení procesů a interních odborných znalostí. „Není to ani tak překvapení, jako spíše opakování výzev, kterým čelí odvětví, které je uprostřed digitalizačního úsilí.“

Snížení emisí CO2 a úspora provozních nákladů jdou však často ruku v ruce a řešení umělé inteligence pro optimalizaci paliva a tras mohou firmám T&L pomoci dosáhnout obojího. eHorizon, technologie vyvinutá ve spolupráci se společnostmi Here a Continental, tvrdí, že svým zákazníkům ušetřila šest miliard litrů paliva, což znamená více než 17 milionů tun CO2. „Díky těmto technologiím se můžete těšit na 3-5% snížení spotřeby paliva,“ uvádí Hallquist.

Pokročilejší řešení, jako je automatizované plánování cest vozového parku, mohou také pomoci omezit výdaje. „Využívá obrovské množství informací, včetně omezení pro vozidla a dopravních dat v reálném čase, ke zvýšení efektivity a snížení spotřeby paliva,“ vysvětluje Hallquist. „Můžete jít dokonce ještě o krok dál a využít je ke snížení volnoběhu a doby stání nákladních vozidel.“ Celosvětově je však tato technologie stále využívána nedostatečně, a to z 16 %.

Při pohledu do budoucna vidí známky pokroku a označuje za „povzbudivé“, že 27 % firem tvrdí, že cíle udržitelnosti jsou v současné době připravovány. Hallquist dochází k závěru, že sladěním cílů udržitelnosti s dalšími cíli společnosti, které lze řešit pomocí umělé inteligence, mohou firmy z oblasti T&L vyvážit potřebu udržitelného růstu s dekarbonizací.

 

Zdroj: automotiveworld.com