Udržitelnost pneumatik vyžaduje nový obchodní model
Automobilový průmysl pneumatik se vydává na cestu nové inovace, protože se zabývá stále naléhavějšími problémy udržitelnosti. Každý rok se při opotřebení uvolní přibližně 6,1 milionu tun prachu z pneumatik. Tento prach obsahuje toxické chemikálie a znečišťuje ovzduší, vodu a půdu. Elektromobily (EV) sice nabízejí nulové emise ve výfukových plynech, ale jsou podstatně těžší než jejich protějšky se spalovacími motory (ICE) a zvyšují opotřebení pneumatik. Řada společností navrhuje pneumatiky speciálně pro potřeby elektromobilů, ale udržitelnost je širší.
Gunnlaugur Erlendsson
Pneumatiky mají omezenou životnost a mnoho z nich končí na skládkách, kde se z nich mohou do životního prostředí uvolňovat toxické chemikálie. Většina z nich se nakonec spálí, což je proces, při kterém se uvolňují skleníkové plyny. „Kdekoli se dotknete pneumatikářského průmyslu, máte emise uhlíku, znečištění, toxicitu a odpad,“ říká Gunnlaugur Erlendsson, výkonný ředitel společnosti Enso, která se sama označuje za prvního světového výrobce udržitelných pneumatik (enso je japonsky kruhový). Erlendsson naznačuje, že některé z těchto problémů vyplývají ze samotného výrobku, zatímco jiné souvisejí se způsobem fungování průmyslu. A tyto dva aspekty spolu úzce souvisejí. „Vyrábíme inovativní produkt, ale prodáváme ho prostřednictvím převratného obchodního modelu,“ říká pro Automotive World.
Inovativní produkt
Pokud jde o výrobek, společnost Enso tvrdí, že používá kvalitnější suroviny, než je běžné, podrobnosti však neuvedla. Tým vývojářů – podle Erlendssona „tajná omáčka“ – navrhuje pneumatiky s ohledem na jejich účinnost a odolnost. Nedávná zkouška v rámci inovační výzvy Transport for London (TfL) FreightLab Challenge postavila pneumatiky Enso proti standardně montovaným prémiovým a levným značkovým pneumatikám na modelech Nissan eNV200 a Peugeot Partner EV. Elektrické dodávky jezdily 15 měsíců v Londýně a každých šest týdnů se u nich sledoval celkový úbytek hmotnosti pneumatik v závislosti na ujetých kilometrech, přičemž se měřily celkové emise z pneumatik (g/km).
Společnost Enso spolupracovala se společností Royal Mail na testech elektrických pneumatik v Londýně
Výzkumníci dospěli k závěru, že pneumatiky Enso překonaly konkurenční výrobky v celkové spotřebě energie, produkci pevných částic (PM) a vlivu na celkový dojezd. Konkrétně bylo zjištěno, že pneumatiky Enso snižují emise PM až o 35 % a zlepšují energetickou účinnost až o 10 %.
I když jsou současné výsledky a ukazatele udržitelnosti působivé, Erlendsson zlehčuje produktovou stránku podnikání. „Technologie pro zmírnění škodlivých dopadů pneumatik existují, ale do jisté míry je pro průmysl jednodušší jednoduše přijmout status quo,“ konstatuje. „Velká část udržitelnosti pneumatikářského průmyslu spočívá ve změně finančních pobídek a obchodního modelu.“
Pneumatiky jako služba
Dnes společnost Enso dodává pouze náhradní pneumatiky pro trh s náhradními díly a prodává je přímo zákazníkům, především provozovatelům vozových parků a řidičům elektromobilů. „To nám umožňuje více investovat do našich výrobků, pokud jde o používané suroviny, abychom dosáhli lepších výkonů a menšího dopadu na životní prostředí. Znamená to také, že účinně odstraníme prostředníka, takže pneumatiky jsou na druhé straně cenově dostupnější,“ uvádí.
Londýnští taxikáři jsou klíčovým cílovým trhem pro pneumatiky Enso
Pokud však pneumatiky společnosti Enso vydrží déle, teoreticky jich prodá méně a vydělá méně peněz. Proto přichází na řadu model pneumatik jako služby. Enso účtuje zákazníkům poplatky za ujeté kilometry. „Pokud vyděláváte na prodeji stále většího počtu pneumatik, nemusíte nutně chtít, aby vydržely příliš dlouho,“ říká Erlendsson. S přístupem na kilometr se motivace mění ze snahy o výměnu mnoha pneumatik na maximalizaci počtu ujetých kilometrů. Je to přístup, který se již objevuje v některých výklenkových částech odvětví, včetně pneumatik pro autobusy. Při modelu pay-per-mile zákazníci neplatí více, než by platili jinak, ale vyrábí se méně výrobků.
„Je to výhra pro zákazníka, výrobce i životní prostředí,“ zdůrazňuje. „Začíná to inovativním výrobkem, ale je to podpořeno přímým obchodním modelem založeným na službách. Když tyto dva prvky spojíte, můžete pak realizovat tyto pozitivní efekty.“
Šablona
Společnost Enso doufá, že jednou bude prodávat i výrobcům automobilů, ale její současnou zákaznickou základnu tvoří elektrické vozové parky s vysokým počtem najetých kilometrů. „Jedná se o profesionální skupinu zákazníků, která nakupuje mnoho vozidel. Prodlužujeme dojezd vozidel, šetříme jim nabíjení a náklady. Zaměřujeme se na tyto případy použití, kde je jasně vidět přínos velmi rychle.“
Tvrdí, že taxikáři v Londýně, kteří jezdí na pneumatikách Enso, vydělávají denně více peněz než při používání konkurenčních výrobků. Společnost vyvinula první pneumatiku s hodnocením AA pro londýnské elektrické taxi, přičemž hodnocení A se vztahuje k energetické účinnosti a bezpečnosti. To je srovnatelné se standardní pneumatikou pro taxislužby, která má hodnocení C z hlediska energetické účinnosti i bezpečnosti.
Vzhledem k tomu, že emise z pneumatik se stávají větším problémem než emise z výfuků, mohou další pneumatikářské společnosti následovat společnost Enso. Jak je patrné z normy Euro 7, regulační orgány se již zaměřují na pneumatiky, ale toto konkrétní nařízení se vztahuje pouze na pneumatiky pro originální vybavení, nikoli na trh s náhradními pneumatikami.
Udržitelné výrobky vyžadují také udržitelné obchodní modely
„Euro 7 není dostatečně přísné,“ tvrdí Erlendsson. „Vylučuje téměř všechny pneumatiky prodávané na trhu, kromě těch, které se dodávají s novým vozem.“ Kalifornie by však mohla posloužit jako vzor pro větší regulaci díky svému programu účinnosti náhradních pneumatik, který stanoví, že všechny náhradní pneumatiky musí mít stejnou nebo vyšší energetickou úroveň než původní pneumatika, kterou nahrazují. Tento stát je také lídrem v oblasti předpisů o toxicitě. Od října 2023 musí výrobci oznámit Odboru pro kontrolu toxických látek (DTSC), pokud hodlají v Kalifornii prodávat pneumatiky s toxickou sloučeninou 6PPD. Stát má zájem na tom, aby společnosti vyhodnotily ekologické náhradní chemikálie, ačkoli se zatím zdá, že neexistují žádné jasné alternativy. Důležité je, že stát řeší otázku chemického složení.
Systémy označování pneumatik, jako jsou ty, které jsou zavedeny v Evropě, Jižní Koreji, Japonsku a dalších zemích, jsou rovněž krokem správným směrem. V USA systém označování pneumatik neexistuje, ale Kalifornie si opět vynucuje vlastní cestu. Stát navrhuje převzít evropský systém označování pneumatik a následně na něj navázat dalším zákazem prodeje pneumatik s nižší účinností do roku 2026. Podle tohoto návrhu by přibližně 56 % pneumatik, které se v současné době v Kalifornii prodávají, již nebylo možné prodávat.
„Kalifornie je pátou největší ekonomikou na světě a nemá žádné továrny na výrobu pneumatik. Takže to, jak diktuje výrobky, má zásadní vliv na to, jak musí průmysl reagovat na tato témata v celosvětovém měřítku,“ říká Erlendsson. „Pokud Kalifornie začne nařizovat mnohem přísnější pravidla než Evropa, určitě to trh posune.“
Zdroj: automotiveworld.com