Terrafame dodá Stellantisu síran pro baterie

Stellantis a Terrafame oznámily podpis dohody o dodávkách pro baterie elektromobilů. Od roku 2025 po dobu trvání dohody, tedy pět let, bude Terrafame dodávat skupině Stellantis síran nikelnatý.

Dohoda se společností Terrafame je součástí ambiciózní strategie elektrifikace skupiny Stellantis a pokryje významnou část potřeb udržitelného niklu z regionálních zdrojů.

„Tato dohoda o dodávkách je součástí plnění našich surovinových potřeb pro baterie do elektromobilů,“ uvedl Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis.

 

Carlos Tavares loni přivítal ve skupině Stellantis automobilku FCA

„Pokračujeme v budování nového globálního hodnotového řetězce s významnými partnery, abychom podpořili naši globální strategii a splnili závazek postavit se do čela odvětví z hlediska zmírňování klimatických změn. Do roku 2038 dosáhneme uhlíkové neutrality, což znamená, že budeme v předstihu před naší konkurencí.“

Skupina Stellantis oznámila v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 svůj záměr dosáhnout do roku 2030 toho, aby 100 % prodejů osobních automobilů v Evropě a 50 % prodejů osobních automobilů a pickupů v USA tvořila bateriová elektrická vozidla (BEV).

Skupina plánuje do roku 2025 investovat více než 30 miliard eur do elektrifikace a softwaru. Současně si klade za cíl být o 30 % efektivnější než její konkurenti, pokud jde o poměr obratu ke kapitálovým výdajům a výdajům na výzkum a vývoj.

Společnost Terrafame provozuje ve Finsku jeden z největších světových závodů na výrobu chemických složek pro baterie do elektromobilů. Díky integrovanému výrobnímu procesu, který v rámci jediného průmyslového areálu začíná ve vlastním dole společnosti Terrafame a končí výrobou chemikálií, je výroba plně zpětně vysledovatelná.

Díky jedinečné výrobní technologii je navíc uhlíková stopa síranu nikelnatého, který společnost Terrafame vyrábí, jednou z nejnižších v oboru.

„Tato spolupráce s lídrem odvětví, jako je Stellantis, posiluje pozici společnosti Terrafame jako klíčového partnera v oblasti dodávek složek pro baterie pro evropský automobilový průmysl,“ uvedl Joni Lukkaroinen, generální ředitel společnosti Terrafame.

„Současné složité období vytváří silnou poptávku po složkách baterií vyráběných transparentním a udržitelným způsobem v Evropě pro evropský trh. Jsme hrdí na to, že můžeme přispět k dekarbonizaci mobility v Evropě a ke zvýšení efektivity evropského automobilového průmyslu.“

 

Zdroj: automakersnews.cz