Společnost CAVForth spouští první autonomní autobusovou dopravu na světě

Přestože technologie systému autonomního řízení (ADS) v posledních letech výrazně pokročila, stále trpí nedostatkem důvěry. Studie nadace Lloyd’s Register z listopadu 2022 ukázala, že pouze 27 % lidí na celém světě by se v autě bez řidiče cítilo bezpečně. Nedávný pilotní program veřejné dopravy s autonomními vozidly ve Velké Británii však doufá, že se mu podaří získat část této důvěry zpět.

Dne 15. května 2023 byl partnery Stagecoach, Fusion Processing, Alexander Dennis, Traffic Scotland a Edinburgh Napier University zahájen pilotní program autonomních autobusů Connected Autonomous Vehicles Forth“ (CAVForth). Pět autobusů Alexander Dennis Enviro200 vybavených technologií ADS bude do roku 2025 obsluhovat 14mílovou trasu přes Forth Road Bridge. Cílem této nové služby je předvést výhody této technologie provozovatelům komerčních vozových parků i široké veřejnosti.

CAVstar ADS

Fusion Processing je zodpovědný za autonomní technologii pilotního programu. Její systém ADS, CAVstar, poskytuje výkon na úrovni SAE 4. Systém se skládá z centrální výpočetní jednotky spolu s duálními kamerami, LiDAR, ultrazvukovými senzory a radarovou technologií, které umožňují systému „porozumět“ svému okolí. Pokud dojde k poruše jedné součásti, jsou k dispozici další, které ji nahradí.

Od založení společnosti v roce 2012 sleduje její výkonný ředitel Jon Hutchinson, jak se technologie ADS výrazně vyvíjí. Uvedl, že: „nyní jsme dosáhli úrovně, kdy můžeme nabízet plně živou, registrovanou službu“. Nyní, po spuštění pilotního projektu autobusů CAVForth, doufá, že společnost dokáže provozovatelům komerční opodstatnění autonomní technologie.

Mezi přínosy, které společnost během testů odhalila, patří 20% snížení spotřeby energie. Není to způsobeno změnou hmotnosti vozidla nebo úsporností, ale spíše účinností použité technologie řízení. „Systém CAVstar je optimalizován tak, aby byl stejně dobrý nebo lepší než ti nejlepší a nejúčinnější řidiči,“ říká Hutchinson.

Hutchinson věří, že technologie ADS se nejprve prosadí v oblasti komerční dopravy. Uvádí k tomu dva důvody: zaprvé je tato technologie nová a je třeba ji vyzkoušet, aby jí bylo možné důvěřovat, a zadruhé je pro většinu zákazníků v současné ekonomické situaci příliš drahá. Ačkoli nic nevylučuje, společnost se v dohledné době bude nadále soustředit na komerční oblast.

Normalizace

Navzdory slibným výsledkům technologie CAVstar je podle Hutchinsona jednou z největších výzev, kterou je třeba překonat, získání důvěry místní komunity. „Chceme, aby lidé uznali, že autonomní autobusová doprava je poměrně nudná – je to jen další cesta autobusem.“ Dodává, že úspěch by se měl měřit nedostatkem nadšení. Aby se technologie normalizovala, byly na palubě zavedeny dvě role: kapitán a bezpečnostní řidič. Zatímco první z nich vyřizuje jízdenky a vzdělává cestující o autonomní službě, druhý monitoruje technologii a poskytuje ujištění, že je stále přítomen lidský řidič.

 

Služba CAVForth provozuje 14mílový okruh mezi South Queensferry a královstvím Fife přes silniční most Forth.

Řidiči musí během pilotního projektu také průběžně poskytovat společnosti Fusion Processing zpětnou vazbu o každodenním fungování systému CAVstar. I ty nejmenší kvalitativní drobnosti o systému lze využít k dalšímu vylepšení nabídky ADS.

V současné době britská vláda připravuje legislativu, která by pro komerční AV stanovila přítomnost bezpečnostního řidiče jako podmínku. Společnosti Fusion Processing a Stagecoach spolupracují s britskou vládou na této legislativě, včetně znění, které chrání řidiče v případě nehody při používání ADS – což Hutchinson zdůrazňuje jako problém současného zákona. Podle nově navrhovaných pravidel by odpovědnost místo toho nesl provozovatel samotného softwaru.

Neočekává se však, že by se bezpečnostní řidič stal trvalou součástí systému – Steven Russell, manažer inovací ve společnosti Stagecoach, pro Automotive World uvedl, že „konečným cílem je, aby technologie pokročila do bodu, kdy bezpečnostní řidič nebude nutný“. Nakonec bude tato role sloučena do role kapitána, až bude technologie dostatečně pokročilá a normalizovaná, aby již nebyl nutný dohled a ujištění.

Vize do budoucna

Pilotní program CAVForth představuje světové prvenství v oblasti automatizované veřejné dopravy, které překračuje zkušební fázi a poskytuje autobusovou dopravu široké veřejnosti. Ke stejnému cíli směřuje také Čína, kde tři společnosti – Baidu, Qcraft a SenseTime – získaly povolení k testování autonomních autobusů v ulicích Pekingu od roku 2022. Mezitím pokrok v segmentu vnitroměstských autobusů v USA zahrnuje autonomní autobusovou službu Level 4 Xcelsior AV, která byla odhalena v listopadu 2021. Ačkoli však vývojáři autobusu Xcelsior AV, společnosti New Flyer a Robotic Research, označují tento autobus za „připravený k provozu na silnicích“, pilotní program, jako je CAVForth, dosud nebyl oznámen.

Dalším krokem společností Stagecoach a Fusion Processing je rozšíření trasy do sousedního města Dunfermline na začátku roku 2024. „Jak se bude technologie zdokonalovat, chceme ji zavést i do městských oblastí,“ říká Russell. Jedná se však o malý postupný krok k cíli, kterým je plnohodnotná automatizovaná veřejná doprava. Při pohledu do budoucnosti je Hutchinson opatrně optimistický. Přestože technologie CAVstar postavila společnost do velmi silné pozice, uznává, že samotná technologie nestačí: „Přechod od pokročilých prototypů k rozšířenému produktu, který může oslovit globální trhy, vyžaduje značné investice.“

V současné době jsou signály ze strany britské vlády pozitivní – nadále podporuje technologii autonomního řízení a do roku 2025 plánuje investice ve výši více než 140 milionů liber (174,5 milionu USD). Hutchinson uznává, že to sice nedosahuje „kolosálních částek, které jsou k vidění v zahraničí, ale je to dost – za předpokladu, že s nimi budeme pracovat chytře.“ Je přesvědčen, že partnerství veřejného a soukromého sektoru se v nadcházejících letech ukáže jako zásadní pro úspěch britského AV průmyslu.

Pokud jde o pilotní projekt autonomního autobusu CAVForth, představuje pro společnost Fusion Processing příležitost předvést svou technologii světu. Hutchinson věří v prokázání, že technologie je bezpečná, šetrná k emisím a důvěryhodná pro veřejnost a díky toho v  posunutí společnosti na novou úroveň úspěchu. „Sázíme na to, že úspěch tohoto projektu povede k výrazně zvýšenému zájmu o autonomní veřejnou dopravu – jak ze strany provozovatelů, tak ze strany komunit,“ uzavírá.

 

Zdroj: automotiveworld.com