Škoda Muzeum láká na novou výstavu. Ukazuje zajímavý vývoj karoserií

Škoda Muzeum připravilo novou exhibici. Druhá z trojice výstav cyklu „Jak vzniká automobil v proměnách času“ láká na vývoj karoserií. 

Exhibice, která dostala podtitul „Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda“, vás zavede do světa aerodynamiky, bezpečnostních a komfortních prvků, poodhalí výrobní technologie a ukáže další zajímavosti.

„Trojice reprezentativních výstav ´Jak vzniká automobil v proměnách času´ je výsledkem náročné práce multioborového týmu specialistů Škoda Auto a řady externích odborníků. Tentokrát jsme se zaměřili na karoserie. Ty nejsou pouze atraktivním ´obalem´ vozu, především se musí stát bezpečným, praktickým a zároveň komfortním prostorem, v němž při svých cestách za prací i zábavou se svými blízkými trávíme nemalou část života. V květnu 2023 ambiciózní projekt završíme třetí výstavou, detailně sledující vývoj designového jazyka mladoboleslavské automobilky“, říká Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.

Autoři výstavy shromáždili obrazový materiál, který sahá od vizionářských náčrtků Václava Laurina z přelomu 19. a 20. století přes ukázky práce mistrů truhlářů, klempířů, lakýrníků či průmyslových designérů a technologů až k dnešním designovým studiím. Exhibice by také měla poodhalit, jak vzniká současný design, a to například pomocí vizualizací výsledků laboratorních měření ověřujících návrhy specialistů. Muzeum také zmiňuje sofistikované simulace uplatňované nejen při vývoji bezpečnostních prvků, ale i během aerodynamické optimalizace karoserií.

Příběh vývoje karoserií vyprávějí průvodní texty a leckdy úsměvné fotografie dávných prototypů i pohledy do „kuchyně“ řady profesí. Vývojovou linii reprezentují historická vozidla doplněná multimediálními infopanely.

K vidění je Škoda 6R z roku 1929 s ukázkou výdřevy karoserie, Škoda Rapid OHV (1940) s první praktickou aplikací měření v aerodynamickém tunelu, dále Škody 1200 (1954) a 1201 STW (1958) s celokovovou karoserií nebo model 100, u něhož se projevil rostoucí důraz na posilování bezpečnostní úrovně. „Stovku“ navíc doplní tlačné zařízení používané před 50 lety při prvních crash testech. Aktuální produkci zastupuje řez karoserií současné Octavie.

Výstava „Jak vzniká automobil v proměnách času: Historický vývoj karoserií vozů L&K/Škoda“ bude k vidění do 8. května 2023.

 

Zdroj: auto.cz