Prodej elektromobilů loni vzrostl o 60 procent. Největším trhem zůstane Čína

Celosvětový prodej elektromobilů se v loňském roce zvýšil téměř o šedesát procent na 10,3 milionu vozů. Vyplývá to z údajů analytické společnosti BloombergNEF.

V letošním roce však firma očekává výrazné zpomalení. Prodej by se měl podle její prognózy zvýšit o necelou třetinu na 13,6 milionu. Údaje zahrnují automobily s čistě elektrickým pohonem a hybridní vozy, které umožňují dobíjet baterii z elektrické sítě.

Největším trhem s elektromobily na světě v letošním roce zůstane s velkým náskokem Čína, a to navzdory omezování státních subvencí. BloombergNEF předpokládá, že se prodej elektromobilů v Číně letos zvýší z loňských šesti milionů vozů na osm milionů. Čína by se tak na globálním prodeji elektromobilů měla nadále podílet více než polovinou.

V Evropě letos BloombergNEF počítá s nárůstem prodeje elektromobilů na 3,1 milionu z loňských 2,6 milionu vozů. V Severní Americe by se pak měl prodej zvýšit na 1,8 milionu z loňských 1,2 milionu vozů.

Společnost rovněž uvedla, že se počet elektromobilů na silnicích po celém světě nyní pohybuje kolem 27 milionů kusů a do konce letošního roku podle odhadu překročí čtyřicet milionů. Elektromobily by se tak na celosvětovém vozovém parku měly podílet zhruba třemi procenty. Ještě na konci roku 2020 se přitom jednalo o necelé jedno procento.

 

Zdroj: forbes.cz