Přesné určování polohy je základem bezpečné autonomie

Vlády si kladou ambiciózní cíle, aby zvýšily úroveň autonomie, kterou mají řidiči k dispozici. Velká Británie tyto právní změny naznačila v posledním královském projevu, přičemž ministr dopravy uvedl, že očekává, že do konce roku 2026 budou řidiči schopni cestovat, aniž by museli sledovat, kam jedou. Aby výrobci OEM mohli bezpečně nabízet takovou úroveň autonomie, musí investovat do správné technologie. Autonomní automobily jsou formou umělé inteligence a jako každá umělá inteligence jsou závislé na vstupních datech. Více dat z více situací a prostředí zlepší výkonnost, bezpečnost a v konečném důsledku i důvěru veřejnosti v samořízená vozidla.

Přesná autonomie začíná u GNSS. Protože jsou však signály GNSS zkresleny 20 000 km dlouhou cestou mezi satelitem a přijímačem, mohou na zemi dosáhnout přesnosti pouze kolem dvou metrů, a proto pro samořízená auta zdaleka nestačí.

 Key to achieving pinpoint accuracy is an end-to-end positioning ecosystem with a high-performance positioning engine

Klíčem k dosažení přesnosti je komplexní polohovací ekosystém s vysoce výkonným polohovacím motorem

Použití korekčních služeb založených na technologiích přesného určování polohy bodu (PPP) prostřednictvím IP nebo satelitního pásma L spolu s mnoha dalšími senzory umožňuje přesné určení polohy s přesností na centimetry a s několika úrovněmi redundance v případě selhání jednoho senzoru. Tím se zvyšuje bezpečnost dané cesty a díky korekci mapových a senzorových dat za jízdy se autonomní systém stává exponenciálně přesnějším.

Dalším zásadním faktorem, který by měli výrobci OEM a výrobci zvážit, je zachování technologické neutrality. Software musí fungovat s jakýmkoli hardwarem a naopak, aby výrobci vozidel mohli používat nejkvalitnější (a tedy nejbezpečnější) techniku, a ne pouze tu, která se hodí nebo kterou si vyrobili sami. Tím se maximalizuje rychlost uvedení na trh, poměr cena/výkon a bezpečnost.

Přesun autonomie za úroveň 2 a 3 představuje výzvu pro všechny strany. Výrobci původních zařízení, výrobci vozidel vyšší úrovně, urbanisté, regulační orgány a právní experti budou muset spolupracovat, aby zajistili bezpečnost a právní stát. Bude potřeba určitá míra flexibility pro řešení reálných situací a zákonodárci budou muset přehodnotit stávající zákony, aby dokázali předejít všem eventualitám.

 

Autonomní automobily jsou formou umělé inteligence a vyžívají se v zadávání dat

Pokud jde o infrastrukturu, ta bude muset být inteligentnější a propojenější, aby byla zajištěna bezpečnost v dynamických podmínkách a potenciálně nebezpečných situacích.

Prvním krokem k pokroku je dohoda o minimální úrovni technologie. Ačkoli je současná technologie vyspělejší, než si většina lidí uvědomuje, stále je třeba dosáhnout pokroku. Klíčem k dosažení přesnosti je ucelený ekosystém určování polohy s vysoce výkonným polohovým motorem, který nabízí soulad s bezpečnostními předpisy a flexibilitu integrace, a korekce založené na PPP s přesností, konvergencí a (mezinárodní) dostupností, používané spolu s technicky agnostickým softwarem a hardwarem.

V dynamickém světě autonomního řízení zůstává mnoho věcí nejistých nebo se o nich teprve rozhodne. Aby však bylo řízení co nejbezpečnější, měla by být dohodnuta minimální základní úroveň přesnosti založená na maximalistickém přístupu k zásobníku technologií. S jistotou víme, že základem bezpečných autonomních systémů je přesnost založená na spolehlivých a přesných údajích.

 

Zdroj: automotiveworld.com