Přechod na elektrický pohon vyžaduje větší podporu
Celosvětově se prosazuje udržitelnost, a přestože je doprava důležitým odvětvím, není v tomto ohledu bez problémů. Na celém světě se od fosilních paliv přechází k alternativním palivům a elektřině, což je hnací silou národních i podnikatelských strategií, přičemž nová dohoda schválená na konferenci COP28 vyzývá všechny země k odklonu od používání fosilních paliv. Nebylo však dohodnuto jejich úplné vyřazení, což si mnohé vlády přály. Výsledek se po tomto oznámení teprve ukáže, ale tento sentiment není nový.
Například ve Velké Británii se zvýšila poptávka spotřebitelů a zvýšila se dostupnost elektrických modelů. Podle Zapmap je nyní na britských silnicích více než 950 000 plně elektrických vozidel (EV) a dalších 570 000 plug-in hybridů. Širší globální problém spočívá v tom, že všechny země přecházejí na elektrickou energii různým tempem.
Zajištění robustní sítě pro nabíjení elektromobilů je jen jednou částí rovnice
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) zjistila, že Německo, Francie a Norsko se společně podíleli 64 % na všech nových registracích elektromobilů v EU-27 a v zemích EHP mimo EU. Nejvyšší počet nových BEV registrovaných v roce 2022 mělo Norsko, kde tvořili 79 % prodejů nových automobilů. Toto číslo dále vzrostlo na přibližně 90 % v roce 2023. Rychlost změny se liší podle jednotlivých zemí a dokonce i regionů, což klade zvýšený důraz na technologie a řešení, která řidiči potřebují ke zvládnutí přechodu na elektrický pohon. Dochází k vývoji a zdokonalování infrastruktury, dobíjecích míst, řešení pro domácí nabíjení i samotných vozidel – ty se neustále zlepšují, ale stále je před námi ještě kus cesty, než budeme moci s klidem říci, že svět přešel na elektrickou energii.
Mnohé společnosti v této oblasti jsou aktivní, ale vlády na celém světě musí také přikročit k tomuto kroku, protože hrají zásadní roli při podpoře používání a budoucí motivaci podniků k používání elektrických vozidel. To by mělo zahrnovat především podporu snižování cen pohonných hmot. Ať už vozové parky používají benzin, naftu, elektřinu nebo, což je stále pravděpodobnější, kombinaci všech výše uvedených paliv, všechny hlásí, že ceny, které platí u zásuvky nebo pumpy, snižují jejich zisky.
Kromě cen pohonných hmot je v praktické rovině stále potřeba podporovat infrastrukturu, která by podpořila široké přijetí. Vezměme si například počet dobíjecích míst: zatímco ve Spojeném království došlo k obrovskému nárůstu jejich počtu, podpora pro vozidla s alternativním pohonem je mnohem menší. To je promarněná příležitost, jak výrazně zlepšit udržitelnost vozových parků, zejména těch, které používají nákladní vozidla, jež nemohou využívat elektrické nabíjení.
Další podpora je potřebná i pro malé a střední podniky, protože mnoho menších společností jednoduše nemá dostatek hotovosti na jejich nákup. Tato skupina vozových parků tvoří významnou část vozidel na silnicích, takže pobídky k větší flexibilitě, s ohledem na druhy vozidel, které používají, by zvýšily jejich konkurenceschopnost a podpořily růst. Právě takováto spojená strategie a rozvoj budou hnacím motorem všech společností směrem k udržitelnější budoucnosti.
Zdroj: automotiveworld.com