Nový celosvětový rekord v prodeji elektromobilů v říjnu díky Číně

Elektrifikace zaznamenala v roce 2024 mnoho neúspěchů, přesto londýnská poradenská společnost Rho Motion 13. listopadu oznámila, že stále padají rekordy v prodeji elektromobilů. V říjnu se celosvětově prodalo více než 1,7 milionu kusů, což představuje 3% nárůst oproti předchozímu měsíci, který byl zároveň dřívějším vrcholem.

„Celosvětový trh s elektromobily se nyní opět zvedá a již druhý měsíc po sobě dosahuje rekordních prodejů,“ uvedl Charles Lester, manažer dat společnosti Rho Motion. Pokrok však není po celém světě rovnoměrný. Zatímco Čína zaznamenala v období leden-říjen 38% nárůst (8,4 milionu kusů) ve srovnání s loňským rokem, Severní Amerika zaznamenala skromnějších 9 % (1,4 milionu). Evropské prodeje elektromobilů mezitím ve skutečnosti poklesly o 2 % (2,5 milionu).

Mezi evropskými výrobci automobilů vzrostl hmatatelný pocit pesimismu. Nekonzistentní politika a příliš ambiciózní cíle v oblasti prodeje elektrických vozidel vedly ke změně strategie, regionální dodavatelský řetězec baterií se potýká s problémy v podmínkách globální nadbytečné kapacity a čínské značky elektrických vozidel zvyšují svůj podíl na trhu na úkor domácích výrobců OEM.

Údaje společnosti Rho Motion ukazují, že některé evropské trhy s elektromobily – Velká Británie, Portugalsko a Dánsko – stále rostou. Německo však zaznamenalo pokles o 18 % a jeho průmysl se obává, že cla EU na čínský dovoz vyústí v reciproční cla na vozidla vyvážená do Číny. Ztráta prestiže a zisků na tomto trhu se již dotýká značek BMW a Mercedes-Benz.

 

Ford F-150 Lightning – automobilka dočasně zastavila výrobu pick-upu kvůli nízkým prodejům a slabému růstu trhu s elektromobily v USA

Čínští výrobci elektromobilů mezitím zkoumají možnosti výstavby továren v Evropě. Zdá se, že jejich rozšíření na kontinentu je téměř jisté, ačkoli cla EU mohou ještě ovlivnit, které země z toho budou těžit. Podle zprávy agentury Reuters z 8. listopadu společnost Leapmotor International – společný podnik firem Leapmotor a Stellantis – zastavila plány na výstavbu druhého závodu v Polsku, protože podpořila zavedení cel. Článek citoval dva anonymní zdroje, které tvrdily, že tento krok je zásahem čínské vlády.

Vzhledem k tomu, že Volkswagen zvažuje zavírání továren a snižování mezd v Evropě a Ford zastavil výrobu modelu F-150 Lightning v USA, vypadá to, že čínští hráči jsou jediní, kdo se výrazněji podílí na výrobě elektrických vozidel. Lester sice poznamenal, že americký trh zůstává díky financování a dotacím stanoveným v zákoně o snižování inflace dynamický, to však může být po Trumpově volebním vítězství „ohroženo“.

Nedávné jmenování popírače změny klimatu a skeptika vůči elektromobilům Lee Zeldina do čela Agentury pro ochranu životního prostředí, které provedl nově zvolený prezident, by mohlo naznačovat blížící se zpomalení programu elektrifikace, který prosazuje prezident Biden. Prodeje by se mohly udržet, pokud předpověď společnosti General Motors o blížícím se „inflexním bodu ziskovosti elektromobilů“ přinese cenově dostupné produkty, po kterých zákazníci touží. Společnost, která v současné době vyrábí modely jako Equinox EV a Blazer EV, chce do konce roku 2024 vyrobit 200 000 elektromobilů. Její investice ve výši 625 milionů USD do lithiového dolu Thacker Pass by nakonec mohla poskytnout dostatek suroviny pro jeden milion kusů ročně.

Důležité je, že společnost Rho Motion zdůrazňuje, že prodej elektromobilů na trzích mimo Čínu/Severní Ameriku/Evropu v roce 2024 zatím vzrostl o 27 % (jeden milion kusů), k čemuž pravděpodobně nemalou měrou přispěli čínští výrobci OEM. Tak či onak, většina růstu EV pochází z Číny a Lester uvádí, že „západní výrobci se tím zjevně cítí ohroženi“. Otázkou zůstává, zda jim vyvíjející se regulační a ekonomické prostředí umožní s tím něco udělat.

 

Zdroj: automotiveworld.com