Nové návrhy interiérů elektromobilů musí zpochybnit status quo
Podle výzkumu Harvard Health Watch průměrný Američan řídí přibližně 101 minut denně a za volantem stráví dohromady 4,3 roku svého života. V zemích s vysokým dopravním indexem TomTom (hodnocení dopravních zácp), jako je Turecko, Kolumbie a Indie, může být toto číslo ještě vyšší. Vzhledem k tomu, že řidiči stráví v kabině tolik času, je nezbytné, aby design interiéru poskytoval všem cestujícím pohodlný a poutavý zážitek.
Společnost McKinsey & Co ve své zprávě z roku 2021 zjistila, že zážitek v kabině se stává stále důležitějším diferenciátorem značky, zejména s tím, jak elektrifikace mění základní strukturu vozidel. Analytici ve svém výzkumu zjistili, že 71 % vedoucích pracovníků v automobilovém průmyslu dává přednost optimalizaci interiéru před optimalizací exteriéru. V této nové fázi průmyslu bude více než cokoli jiného nutné, aby se design automobilů stále více přizpůsoboval zákazníkovi, a nikoli naopak.
Javier Villacampa, ředitel pro inovace ve společnosti Grupo Antolin, uvedl, že přehodnocení interiérů vozidel z hlediska většího zaměření na člověka je pevným výchozím bodem. Společnost se specializuje na inovativní technická řešení kabin pro automobilový průmysl a tvrdí, že dodává 25 % stropních systémů vyráběných po celém světě.
Odstraňování fyzických bariér
Kabiny elektromobilů, zejména v kombinaci s pokroky v oblasti autonomních funkcí, mohou být prostornější, složitější a více pohlcující. Villacampa však zdůrazňuje, že přidávání nových technologií nesmí znamenat větší kognitivní zátěž pro řidiče. „Složitější vozidla znamenají složitější interiéry z hlediska funkčnosti. Z hlediska designu by však tyto systémy měly být intuitivnější a méně zastrašující pro široké spektrum uživatelů.“
Klíčovou výhodou designu elektromobilů je, že díky odstranění motoru není nutné dodržovat tradiční koncepci tří boxů (motor, cestující a náklad). To otevírá prostor kabiny a „umožňuje nové uspořádání a rozmístění pohyblivých a nastavitelných součástí, které stírají fyzické bariéry“. Výzvu pro návrh však komplikuje potřeba, aby interiér současně vyhovoval současným i budoucím případům použití.
V minulosti se u modelů se spalovacími motory zpravidla každé tři roky prováděly „facelifty“ a každých šest až osm let se prováděly úplné změny designu. Villacampa navrhuje, aby návrhy interiérů elektromobilů zůstaly v platnosti až po dobu deseti let – což odpovídá průměrné provozní životnosti současné generace baterií elektromobilů.
Srovnání pojmů se skutečností
V roce 2019 navrhla společnost Grupo Antolin koncepční vůz, který zahrnoval její vizi kokpitu budoucnosti. Jeho celkový tvar a kvalita materiálů se zaměřily na trh prémiových SUV, která se v éře elektromobilů těší pozoruhodné oblibě díky většímu vnitřnímu prostoru a většímu rozvoru, do něhož se vejde více baterií. Ačkoli se v současné době připravuje přepracovaný celkový koncept, Villacampa uvádí, že iterativní přístup společnosti rovněž pokračuje v nezmenšené míře. „Pravidelně uvádíme na trh nové koncepty, abychom splnili konkrétní cíle a řídili se strategií automobilky. Ty se mohou věnovat kompletnímu interiéru nebo jednotlivým řešením v oblastech, ve kterých jsme etalonem.“
Obvodová obrazovka společnosti Grupo Antolin umožňuje všem cestujícím přístup k individuálnímu ovládání atmosféry.
V listopadu 2022 proto společnost Grupo Antolin představila svůj koncept Innovative Upper Trim. Podle Villacampy bylo cílem nově vytvořit interiér vozidla na základě intuitivního a na člověka zaměřeného designu a vytvořit „přirozenější“ způsob interakce řidiče a cestujících s vozem. „S tímto záměrem jsme vyvinuli obvodový inteligentní rám, který pojme různé funkce, ovládací prvky a inteligenci, jež se tradičně nacházejí v horních konzolách nebo bodových světlech.“ Tento rám se táhne po horním obvodu celého vozu, takže každý cestující s ním může interagovat z místa, kde sedí. Společnost rovněž zdůrazňuje, že otevřené a nerušivé uspořádání usnadňuje lepší přizpůsobení kabiny, včetně různých konstrukčních materiálů a typů otevřené/zavřené střechy.
Přesměrováním přepínačů z tradičních stropních konzol do rámu získávají všichni cestující přístup k individuálním ovladačům atmosféry. Teplotu a intenzitu osvětlení, stejně jako neprůhlednost oken, lze nastavit podle pohodlí. Audio systém s více reproduktory může vytvořit buď jednotný prostorový zvukový efekt, nebo „osobní zvukovou bublinu“ pro každou osobu. „Jsme přesvědčeni, že chytrá integrace funkcí v chytrých površích (displeje, kapacitní ovládání, tepelný a akustický management) a použití osvětlení v kombinaci s vhodnými materiály jsou nezbytné pro dosažení pohodlnějšího interiéru,“ říká Villacampa.
V zásadě zdůrazňuje, že koncepce dodavatelů musí odpovídat tomu, co výrobci automobilů a zákazníci od moderního interiéru vozidla požadují. Vše totiž nasvědčuje tomu, že by se základní koncepce společnosti Grupo Antolin mohla brzy dočkat širšího přijetí v odvětví – společnost McKinsey dospěla k závěru, že preference zákazníků v oblasti designu interiéru se do roku 2030 nakonec posunou směrem k „domácí“, přizpůsobitelné kabině a odkloní se od centralizovaných konzolí.
Průběžné učení
Zatímco výrazné změny exteriérů vozidel v elektrické éře mohou vyžadovat období, kdy se s nimi zákazníci seznámí, v případě interiérů to nemusí platit. Villacampa tvrdí, že automobilky obecně velmi aktivně zkoumají způsoby, jak do kabiny zabudovat větší komfort. Zdůrazňuje však, že každá automobilka se bude lišit v závislosti na strategii své značky a dodavatelé, jako je Grupo Antolin, musí přizpůsobit své návrhy tak, aby poskytli vhodná řešení pro všechny z nich.
Pokud jde o celkové změny interiérů automobilů v roce 2030, očekává se, že díky elektrifikaci budou kabiny prostornější a díky rozšířeným autonomním funkcím se stanou rozmanitým „třetím životním prostorem“. Na podrobnější úrovni však Villacampa dodává, že bude kladen větší důraz na udržitelné materiály a efektivnější výrobní procesy. Koncept Innovative Upper Trim zahrnuje přírodní vlákna a ekologické pěny a lepidla a záblesky tohoto nového přístupu již předvádějí výrobci OEM. Fisker bude do svého nejnovějšího plně elektrického SUV Ocean zahrnovat 50 kg recyklovaného materiálu; to je téměř o 100 % více než u jakéhokoli jiného sériového vozu před ním. Dále například Citroen oli dává ve svém designu přednost minimalismu a užitkovosti a snižuje svou uhlíkovou stopu tím, že snižuje celkové množství vyráběných komponentů.
Právě pokračování tohoto otevřeného přístupu k novým nápadům a přístupům, uzavírá Villacampa, urychlí v éře elektrifikace skutečně lidsky orientované uspořádání interiéru. „Nová pravidla mobility zahrnují neustálé zpochybňování statusu quo. Nyní je více než kdy jindy nutné maximálně experimentovat a neustále se učit.“
Zdroj: automotiveworld.com