Jaké jsou výhody a nevýhody gamifikace?

Gamifikace způsobila revoluci ve světě firemního školení. Jedná se o jednu ze základních technik moderního marketingu. Ale i tato technika může mít až neuvěřitelné nevýhody. Při používání tohoto hravého přístupu je třeba vzít v úvahu mnoho omezení. O jakých limitech mluvíme a jakým překážkám je třeba se vyhnout?

Gamifikace: pro motivaci zaměstnanců

Gamifikace začala v roce 2000 poté, co se zjistilo, že zaměstnanci postrádají nadšení pro odborné vzdělávání. Společnosti také začaly příležitostně na požádání organizovat soutěže a hry, ovšem na úkor spokojenosti zákazníků. Nabízela se symbolická, finanční nebo vyšší odměna. Gamifikace byl první právní termín, který byl demokratizován v roce 2010 a nyní jej používá mnoho společností po celém světě.

Gamifikace je technologie využívající výhody videoher ke zlepšení výkonu zaměstnanců v profesionálním nebo vzdělávacím prostředí. Tato hra je ve skutečnosti spojena s psychologickými mechanismy, které mohou produkovat nové znalosti, měkké dovednosti a obohacovat interakce. To má motivovat zaměstnance a předávat důležité hodnoty. Existuje nekonečné množství gamifikačních technik, jako například:

  • The point systems are better than the point system.
  • Who can stand that?
  • The badges;
  • The horizon, what is the horizon?
  • There are statutes.
  • Collaboration;
  • The score, you hear.
  • Progress, etc.

K výhodám gamifikace patří přidávání některých nových produktů

Gamifikace ovlivňuje všechna odvětví činnosti, od medicíny přes průmysl až po stravování, komunikaci a mnoho dalších. Rozsáhlá digitalizace a rychlé systematické využívání sociálních sítí umožňují rozšíření sítě. Toto řešení odráží myšlenku obchodní strategie, která osloví jak zákazníky, tak cíl značky.

V učňovském školství může gamifikace přinést spoustu práce. Při této práci zaměstnanec sleduje postup a míru svého zapojení. Výhody gamifikace jsou četné. Jak již bylo řečeno, úspěšné gamifikace nelze dosáhnout bez účasti těchto prvků:

  • Věrnost a zapojení zákazníků;
  • Branding, povědomí o podnikání;
  • Posilování a pomoc komunit;
  • Podporovaní aktivit prosazujících sociální zapojení a výměnu;
  • Efektivita učení je klíčová;
  • Product placement, sběr dat.

Jaké jsou limity gamifikace

Gamifikační test prokazuje jeho účinnost, ale studie odhalují jeho omezení a nevýhody. Gamifikace může mít někdy špatné důsledky – může  pro ty správné lidi přinášet špatné výsledky. Je velmi důležité, aby gamifikační kampaň perfektně seděla pro firemní hodnoty a potřeby sektoru. Z hlediska kontextu a situace: nástroj, který se osvědčil jinde, nemusí být nutně vhodný pro jinou společnost. To všechno záleží na kompatibilitě.

Nejlepší motivací jsou vždy odměny. Stejně tak zaměstnanci nebo zákazníci nebudou mít zájem o gamifikaci, když nedostanou konkurenčního partnera. Problém je v tom, že odměna by mohla dorazit dříve než hlavní myšlenka celé gamifikace. Podobně nikdo nebude motivován k účasti, pokud je hra příliš složitá. Pokud je hra příliš jednoduchá, lidé se unaví. Měli bychom to udělat správně a vy byste měli najít správnou rovnováhu.

Další nevýhodou je, že techniky gamifikace často čelí problémům s podváděním nebo hackováním, které mohou hry sabotovat. Ve skutečnosti si pravděpodobně budete muset najmout vývojáře unity.

Interaktivní řešení výuky, které se často používá k dosažení profesionálních cílů, vyvolává otázku závislosti. Mnoho specialistů na marketing a vztahy se zákazníky to používá jako obchodní strategie, jak motivovat subjekty ke správnému chování.

Stanovte hranici

Přidaná hodnota gamifikace je skutečně hmatatelná, pokud se naučíte funkci nástrojů spolu se znalostmi, jak je rozumně používat. Gamifikace může být skutečným přínosem pro vaše profesionální školení, pokud je v souladu s hlavními cíli. Je však důležité naslouchat svým zaměstnancům a v případě potřeby provést změny.

 

Zdroj: lean40sg.com