Jaké jsou hlavní technologické trendy pro rok 2024?

Hodnotový řetězec automobilového průmyslu se od svých počátků, kdy byl jednoduchým modelem B2C založeným na výrobě a prodeji vozidel, značně vyvinul. Jeho rostoucí složitost reaguje na požadavky trhu, na podněty, které přináší vývoj v jiných odvětvích, a stejně jako ve všech průmyslových odvětvích na technologický pokrok, který činí nové scénáře nejen pravděpodobnými, ale i reálnými. Očekává se, že velikost trhu s automobilovými technologiemi dosáhne do roku 2028 více než 100 miliard USD a v letech 2023-2028 poroste tempem 8,21 %. Technologičtí giganti jako Google a Tesla se neostýchají vyjádřit svůj zájem o toto odvětví a do svých automobilů začleňují stále více technologií. Tam, kde jsou dovednosti a finanční prostředky méně vydatné, uzavírají výrobci automobilů a technologické společnosti partnerství.

Start-up Air-Connected Mobility očekává, že v roce 2024 budou na scéně dominovat následující technologické trendy.

Bezpečnostní technologie

Evropská komise v loňském roce aktualizovala nařízení o obecné bezpečnosti (GSR), které stanoví povinné bezpečnostní požadavky pro automobily prodávané v EU. Nová bezpečnostní opatření pomohou lépe chránit cestující, chodce a cyklisty v celé EU, což by mělo do roku 2038 zachránit více než 25 000 životů a zabránit nejméně 140 000 vážných zranění. Od roku 2024 budou povinné následující prvky: ADAS, jako je autonomní nouzové brzdění, varování před vybočením z jízdního pruhu, systémy sledování řidiče; záznamníky dat, které budou instalovány do všech nových automobilů, aby bylo možné sledovat výkon vozidel, poskytovat informace v případě nehody a v budoucnu zlepšit bezpečnostní konstrukci; digitální asistent rychlosti založený na GPS a mapování dat v reálném čase; přísnější normy pro crash testy a pokročilé senzory a kamery pro ochranu chodců a cyklistů.

Poptávka spotřebitelů po inteligentním infotainmentu

Spotřebitelé požadují stále pokročilejší nástroje infotainmentu, které se hladce integrují s jejich zážitkem z jízdy. Zábava ve vozidle zahrnuje zejména propojení s ADAS, chytrými telefony, aplikacemi a senzory, ale měla by se také začít propojovat s ostatními vozidly a městskou architekturou ve světě integrovaném do internetu věcí. Řada výrobců automobilů, jako jsou Jeep, Tesla, Nissan a Kia, plánuje přepracovat své informační a zábavní systémy a zavést funkce IoT ve svých nových modelech.

Ford Mach-e mustang infotainment

Zábava ve vozidle se stále více propojuje s chytrými telefony a dalšími aplikacemi, ale brzy se začne propojovat i s ostatními vozidly a městskou architekturou

Spotřebitelé na jedné straně požadují od svých vozů stále větší komfort a funkčnost, na druhé straně požadují také větší jednoduchost a možnost volby způsobu nákupu. Stále více spotřebitelů využívá internet k porovnávání vozidel a k informovanějšímu rozhodování o nákupu modelů, pojištění a příslušenství. V roce 2024 budou moci prodejci automobilů poprvé prodávat vozidla v americkém obchodě Amazon a Hyundai bude první značkou, kterou si zákazníci budou moci zakoupit.

Nic z toho by samozřejmě nebylo možné bez lepšího připojení. S rostoucí dostupností 5G, která umožňuje rychlejší přenos dat, vyšší kapacitu sítě a šířku pásma a bezpečnost, je možné konečně dosáhnout V2X a vytvořit sítě propojených automobilů, které komunikují mezi sebou a s okolím.

Větší rozšíření elektromobilů a automobilů na vodíkový pohon

Elektromobily s palivovými články budou hnací silou zvyšující se poptávky po elektromobilech. Skutečnost, že se tyto modely dobíjejí rychleji a mají až pětinásobný dojezd oproti jiným elektromobilům, je velmi atraktivní pro spotřebitele, kteří dosud váhali, zda se rozhodnout pro elektrický pohon, a měli obavy ohledně dostupnosti napájecích sloupů a vzdálenosti, kterou jsou schopny ujet na jedno nabití. Jeden německý start-up, ChargeX, vyvinul modulární řešení pro nabíjení elektromobilů, které přeměňuje parkovací místa na nabíjecí stanice právě proto, aby reagoval na některé z těchto obav.

Celkově jsou ekologičtější automobily stále běžnější a spotřebitelé se eticky rozhodují pro ekologičtější modely, spolujízdu nebo využívají předplacené služby pro flexibilní vlastnictví.

Autonomní vozidla

Autonomní vozidla (AV) hrají v kolektivní představivosti klíčovou roli, a proto jim média v posledních letech věnují velkou pozornost. Kromě zajištění autonomní dopravy budou AV hrát klíčovou roli v logistice a veřejné dopravě. Na jedné straně pomohou zlepšit dodávky na poslední míli a zkrátit prostoje, na straně druhé mohou díky sofistikovaným senzorům a algoritmům, na nichž jsou založeny, přispět ke zvýšení veřejné bezpečnosti tím, že budou pomáhat řidičům, kteří se náhle necítí dobře nebo trpí únavou, kterou lze odhalit díky rozpoznávacím systémům a umělé inteligenci. Zprávy naznačují, že v roce 2030 by mohlo být plných 40 % kilometrů ujetých v Evropě pokryto autonomními vozidly.

Woman entering Zoox robotaxi

Autonomní elektrické robotaxi Zoox

Propojené automobily

Stále více výrobců zajišťuje, aby jejich nové modely byly připojeny k internetu věcí pomocí bezdrátové technologie, a pokud to není možné, spolupracují s poskytovateli technologií, kteří je mohou podpořit nástroji pro interakci s okolním městem, s ostatními vozidly a pro zvýšení bezpečnosti vozidel. Díky připojeným zařízením je také možné nesmírně zlepšit přesnost geolokace pro vyhledávání ukradených automobilů, které jsou obvykle uloženy hluboko pod zemí, kde tradiční signály GIS ztrácejí dosah.

Dalšími funkcemi, které jsou u zákazníků velmi žádané a které jsou nyní propojené automobily schopny poskytovat, jsou digitální data a vzdálená diagnostika, kompletní zprávy o stavu vozidla, telematika pouze s daty, přístup k Wi-Fi hotspotům 4G LTE, živé pokyny a integrovaná asistence. Zejména přístup k informacím o stavu vozidla, aktualizacím a diagnostice může pomoci zlepšit bezpečnost majitelů vozů a integrovat se s poskytovateli pojištění pro řešení více šitá na míru.

Je zřejmé, že technologie trvale a radikálně mění způsob, jakým lidé řídí, nakupují a vyrábějí automobily. Vzhledem k hrozícím cílům, které si Evropa klade do roku 2030, hrají inovace klíčovou roli v agendě udržitelnosti, ale není to jediná oblast, kde technologie vytvářejí automobilovou revoluci: od lepší bezpečnosti po integrovanější infotainment a podporu inteligentnějších autoalarmů nebo personalizovaného pojištění, budoucnost je zcela jistě digitální.

 

Zdroj: automotiveworld.com