Inflace v lednu dosáhla téměř 10 procent

Inflace dosáhla v lednu obávaného vysokého nárůstu. Oproti prosinci ceny vzrostly o 4,4 % a v meziročním srovnání o 9,9 %. „My jsme v naší prognóze počítali s 9,5 %, tržní odhad činil 9,3 % a ČNB očekávala 9,4 %,“ uvedl analytik Raiffeisenbank David Wagenknecht.

Za nebývale silným meziměsíčním zdražením stála nejvíce kategorie bydlení. Do celkových 4,4 % přidala 2,6 procentního bodu. Že bude příspěvek bydlení výrazný není překvapivé.

V lednu už neplatily daňové úlevy na energie, a tudíž muselo nutně dojít ke zdražení. Ceny elektřiny vzrostly o necelých 39 % oproti prosinci, ceny zemního plynu o zhruba 31 %. Dále zdražily i služby pro údržbu a úpravu bytů, což reflektuje celkově vyšší cenovou hladinu v sektoru služeb, ale i zdražující materiál. To působí nadále proinflačně v imputovaném nájemném, bez něj by byla inflace na 9,2 %.

K navýšení cen došlo také u zboží a služeb, kde byly navýšeny ceníky v návaznosti na vysoké náklady. Ceny zboží vzrostly o 10,5 % a ceny služeb o 8,8 %. Do karet firmám hraje stále robustní tempo poptávky, což umožňuje navyšovat marže a dohánět tak ušlé zisky a ztráty z dob protipandemických uzavírek. V nastávajících čtvrtletích ale vysoká inflace sníží kupní sílu domácností a reagovat bude muset i nabídková strana. Ceny zboží i služeb tak budou směřovat k umírněnějšímu tempu a to nejen vlivem vyšší srovnávací základny, tedy statistického efektu.

Spotřebitelská inflace
     Aktuální       Předchozí       RB       Trh       ČNB
v % r/r          9,9          6,6    9,5     9,3     9,4
v % m/m          4,4          0,4    4,0     3,8      –

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČNB

Růst cen, i když výrazně ovlivněn oddílem energií, byl znovu plošný. Většina položek spotřebního koše nadále vykazuje nadprůměrné tempo růstu cen. Navíc inflace skončila nad odhady, včetně toho ČNB, což indikuje, že první čtvrtletí završí výše, než se čekalo. To jde ve směru našeho očekávání, že ČNB na dalším březnovém zasedání ještě zvýší sazby a snad pouze běžný „hike“ ve výši 25bb.

Kromě energií se ozvaly i potraviny (+4,4 % m/m), které dosud odolávaly tlaku vyšších cen zemědělských výrobků na světových trzích. Zdražení potravin pozorujeme i v regionu (Polsko, Maďarsko) a pokračování očekáváme i v nejbližších měsících, což inflaci vyžene ještě mírně výše nad 10 %.

Na zvýšené úrovni ji budou držet i zvýšené domácí náklady. Ceny zboží a služeb proto ještě podle nás vzrostou, i když hlavní zdražení mají již za sebou po lednovém přecenění. Až ve druhé polovině roku očekáváme, že inflace začne ustupovat. Jeden z důvodů je daný již teď – vysoká srovnávací základna z minulého roku. Dalšími bude očekávané zmírnění komplikací v dodavatelských řetězcích a současné zvolnění tempa poptávky. Ve výsledku se sníží nerovnováha mezi spotřebou a výrobou. Přidá se i posílení koruny a cyklus zvyšování sazeb započatý v červnu 2021.

 

Zdroj: automakers.cz