FT: Volkswagen odkládá Gigafactory

Koncern Volkswagen odkládá podle listu Financial Times (FT) plány vystavět továrnu na výrobu baterií ve východní Evropě. Jako o jedné ze zemí, kde by závod mohl stát, přitom firma uvažovala i o Česku.

Na letišti v Líních u Plzně začaly v lednu průzkumné práce, ministr financí už dříve uvedl, že bourat se nebude, dokud nebude podepsaná smlouva.

 

Piloti z Líní protestovali loni proti gigafactory před německou ambasádou v Praze

Důvodem je podle FT to, že se Volkswagen chce soustředit na výstavbu obdobné továrny v Severní Americe, kde by na ni mohl získat pobídky ve výši deseti miliard eur (235 miliard Kč).

O závod Volkswagenu za 120 miliard Kč stojí česká vláda, která možnou investici považuje za klíčovou pro transformaci českého autoprůmyslu. Počítá s tím, že by továrna stála v Líních na Plzeňsku. Automobilový koncern se měl do června vyjádřit, zda si pro investici vybere Česko, Polsko, Slovensko či Maďarsko.

Nyní ale Volkswagen podle deníku, který se odvolává na osobu obeznámenou s rozhodováním automobilky, vyčkává, jak bude Evropská unie reagovat na masivní podporu Washingtonu pro zelenou energetiku, která dosahuje 369 miliard dolarů (8,25 bilionu Kč). „Plány v Severní Americe pokročily rychleji, než se čekalo, a předběhly rozhodování v Evropě,“ uvedl zdroj FT.

Výstavba gigafactory na letišti v Líních budí vášně. Proti stavbě protestovali piloti a nesouhlasí s ní i město Plzeň, které varovalo před zátěží, jež bude představovat pro dopravu i další infrastrukturu. Náklady vyčíslilo na 12 miliard korun.

 

Zdroj: automakersnews.cz