Ford žádá o patent na bezdrátové nabíjení elektromobilů během jízdy
Automobilka Ford žádá o patent bezdrátového nabíjení. Rozhodně nejde o novou myšlenku, jiné společnosti jsou již na prahu produkčních řešení. Může být koncept kontinuálního nabíjení elektromobilu za jízdy perspektivní?
Obavy z krátkého dojezdu jsou rozhodně jedním z témat, které nedají majitelům a zájemcům o elektrické automobily spát. I když se situace pomalými krůčky posouvá vpřed, éra baterií s dojezdem násobně převyšující spalovací vozy je stále ještě vzdálená. Výrobci se proto snaží seč jim síly stačí dojezdy alespoň nějakým způsobem prodloužit. Ford nyní žádá o patent, který umožňuje kontinuální nabíjení pohybujících se vozidel.
Ford objevil Ameriku. I když…
Na první pohled se to nejeví jako žádné převratné řešení. Pokusy a koncepty bezdrátového nabíjení skutečně nejsou novou myšlenkou. V případě Fordu jde o systém cívek zabudovaných v povrchu silnice. Systém by tedy měl fungovat na podobném indukčním způsobu, jako již dosud představená řešení. Ač byl Ford první, kdo podpořil Teslu ve vytvoření amerického standardního konektoru pro nabíjení, i tak stále pronásleduje své boční projekty s vlastním řešením.
Proces nabíjení vozu za jízdy by měl být velmi podobný tomu, čemu dnes říkáme standard Qi u mobilních telefonů. Musíte nejprve najít tu optimální polohu telefonu vůči nabíjecí podložce, teprve poté je proces zahájen. U vozů by muselo jít o něco podobného. Ford prý navrhuje elektromobily vybavit speciálním radarem, který dokáže ideální polohu cívek zjistit a pomůže vůz na jejich dráhu usměrnit.
Ford a jeho patent na bezdrátové nabíjení elektromobilů
Bezdrátové nabíjení jako alternativa ke stacionárním nabíječkám
Jak již bylo zmíněno, Ford rozhodně není první společností, která se vývojem a konceptem bezdrátového nabíjení zabývá. I dceřiná společnost Hyundai s názvem Genesis již dříve oznámila svůj záměr podobné řešení vyvinout. Její populární model GV60 již byl spatřen s prototypem nabíjecího řešení bezdrátovou cestou. Na podobné vlně jede i izraelská společnost, která by chtěla tuto technologii přenést i do sféry logistiky a nákladní dopravy.
Jestliže by se takové řešení ukázalo být funkční a použitelné pro více typů vozidel, mohli by výrobci vozidel pozměnit aktuální trend zvětšování baterií. Naopak by stačilo mít menší moduly i s kratším dojezdem. Význam by to mělo po výrobní stránce, jelikož by bylo na montáž potřeba výrazně menší množství drahých surovin a materiálů.
Zdroj: elektrickevozy.cz