Evropští výrobci OEM se potýkají s realitou elektrifikace

Dalo by se říci, že rozhodnutí společnosti Volvo Cars rozmělnit svůj cíl prodávat do roku 2030 100 % elektromobilů (EV) je symbolem současných potíží evropského automobilového průmyslu. Švédská značka vlastněná společností Geely byla jednou z prvních, která si takový cíl stanovila v roce 2021, brzy se k ní přidaly Mercedes-Benz a Renault, zatímco BMW a Volkswagen si kladly za cíl méně ambiciózních 50 %, resp. 80 %. Nadšení bylo velké a stále rostlo: podle Mezinárodní energetické agentury dosáhly registrace nových elektromobilů v Evropě v roce 2023 nového vrcholu: 3,2 milionu, což je meziroční nárůst o 20 %.

Nicméně kousavé ekonomické problémy na začátku roku 2024 v kombinaci s nasycením trhu prvních osvojitelů způsobily, že se dynamika znatelně zpomalila. Prodej hybridů se začal zvedat, protože zákazníci hledali ekologičtější, ale cenově dostupnější možnosti. Nyní, kdy přechod na bateriové elektromobily trvá déle, než se původně očekávalo, a probíhá strategické přehodnocování, se opatrnější cíle BMW a VW potvrdily.

Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) zaznamenala, že v červenci 2024 dosáhl celkový podíl hybridů na prodeji nových vozidel 32 %, což je o 6,5 % více než v předchozím roce. Mild hybridy byly jediným elektrifikovaným pohonným ústrojím, které zaznamenalo růst, a automobilky v souladu s tím rozšiřují svá produktová portfolia. V srpnu například Porsche koupilo kontrolní podíl ve výrobci baterií-V4Drive, který vyrábí články pro hybridní Porsche 911 Carrera GTS. Znamená tento všeobecný ústup ke starším technologiím, že nadšení pro bateriové elektromobily v Evropě opadá?

Změna priorit

Rico Luman, hlavní sektorový ekonom pro dopravu a logistiku ve společnosti ING, řekl, že hybridy by mohly výrobcům automobilů umožnit dočasně přečkat finanční i ekologickou bouři: „Konvenční hybridy a plug-in hybridy mohou výrobcům automobilů krátkodobě pomoci splnit normy CO2.“ Podle některých odhadů může hybridní pohonné ústrojí snížit celkové emise CO2 vozidla o 30 % při relativně nízkých dodatečných nákladech – což je v této fázi plánu EU na dekarbonizaci atraktivní nabídka.

Luman poznamenává, že priority výrobců automobilů se změnily z rychlé realizace plně elektrické budoucnosti na bezprostřednější starosti, jako je ziskovost. Dokonce i průmyslový gigant Volkswagen se potýká s existenčními problémy snižování nákladů. „Investice do elektromobilů jsou zjevně kompromisem mezi krátkodobými a dlouhodobými zájmy. Současné tržní podmínky se staly náročnějšími v souvislosti s konkurencí z Číny, ale marže pro zavedené výrobce prodávající elektromobily v malých objemech nebyly nikdy příliš atraktivní.“

Ve stejný den, kdy Volvo oznámilo, že snižuje své prodejní cíle pro rok 2030, představilo novou verzi hybridního modelu XC90.

Konzervativní kroky evropských značek kontrastují s agresivnějšími expanzními plány čínských hráčů. Koncem srpna 2024 se společnost Xpeng stala poslední, která plánuje evropské výrobní závody ve snaze vyhnout se clům EU na dovoz čínských výrobků. Společnost BYD mezitím navazuje partnerství s cílem zvýšit rozšíření elektromobilů v celosvětovém měřítku. Technologicky vyspělé, ale relativně cenově dostupné modely, které tyto automobilky vyrábějí, jsou umožněny tím, že Čína ovládá dodavatelský řetězec lithium-iontových baterií, dosahuje úspor z rozsahu a má značnou a soustavnou vládní podporu.

Politika narušuje plánování

Podle Lumana zpomaluje elektrifikaci v Evropě nedostatečná vládní podpora. Nyní, když možnosti růstu v počáteční fázi zavádění skončily, potřebují výrobci automobilů politická řešení, aby získali masový trh. „Výrobci automobilů se zavázali před konečným rozhodnutím EU o postupném vyřazení vozidel se spalovacími motory do roku 2035,“ upozorňuje. „Původní návrh zněl 2030, takže politický tlak se zmírnil.“ Následně výrobci OEM výrazně přecenili, jaké bude tempo transformace, a nyní musí čekat, až je dožene skutečná poptávka na trhu.

Vládní podpora, která má pomoci stimulovat prodej, však vysychá. Francie zrušila dotace na firemní elektromobily a leasingové smlouvy pro osoby s nízkými příjmy, zatímco Nizozemsko snížilo dotace na elektromobily a potenciálně by je mohlo zcela zrušit. Především Německo, největší automobilový trh v regionu, náhle ukončilo pobídky na nákup EV v prosinci 2023 kvůli rozpočtové debatě o svém Fondu pro klima a transformaci ve výši 60 miliard eur (67 miliard USD).

Vzhledem k nedostatku finančních stimulů navzdory politice, která diktuje směr automobilového průmyslu, není překvapivé, že šéf společnosti Renault Luca de Meo veřejně vyzval EU, aby byla „flexibilní“, pokud jde o termín vyřazení ICE. Nevyzval však k úplnému zastavení elektrifikace a místo toho vyzval Evropu, aby se poučila z nákladové efektivity čínského automobilového průmyslu.

Naděje na obnovu EV

Luman poznamenává, že ceny elektromobilů často kolísají, a je optimistický, že by se evropské prodeje mohly časem zlepšit: „Dokonce i po období vysokých cen baterií do roku 2022 začaly ceny opět klesat. Očekáváme, že v příštím roce získají elektromobily v Evropě opět určitou novou sílu.“ Dodává, že klíčovou roli při urychlení zavádění elektromobilů do komerčních vozových parků mohou sehrát probíhající předpisy EU týkající se vykazování emisí CO2. Směrnice Evropské komise o podávání zpráv o udržitelnosti podniků vyžaduje, aby od roku 2024 49 000 velkých společností veřejně vykazovalo své emise CO2, přičemž první zprávy budou zveřejněny v roce 2025.

Dne 4. září 2024 navrhla německá vláda nový program, jehož cílem je podpořit zavádění elektrických vozidel ve firmách: firmy si mohou odečíst až 40 % hodnoty každého vozidla z daňového účtu za rok nákupu. Podle jejích odhadů by tento program mohl stát 465 milionů eur a probíhat v letech 2024 až 2028. Pokud by byl schválen, znamenalo by to produktivní krok vpřed v německé politice v oblasti elektromobilů, která byla v poslední době poznamenána rozpory ze strany lobbistických skupin.

Údaje společnosti ING ukazují, že zpomalení elektromobilů v Evropě neodráží globální zrychlení, k němuž dochází po celém světě. Jako produkty jsou bateriové elektromobily stále žádoucí v širším měřítku. Přestože výrobci automobilů budou chtít přehodnotit a upravit své strategie s ohledem na novou tržní realitu, Luman varuje, že nesmí příliš šlapat na brzdu. Ziskovost možná nyní nesplňuje očekávání, „ale to se změní, jakmile trh dozraje; ani to si nemohou dovolit promeškat“.

 

Zdroj: automotiveworld.com