Emisní norma Euro 7 se nejspíše odloží, Škoda Auto se tak vyhne propouštění

Díky očekávanému posunu termínu spuštění emisní normy Euro 7 nebude muset česká automobilka Škoda Auto uzavřít jednu výrobní halu ani propustit tři tisíce lidí, jak dříve oznámila. Pokud by norma Euro 7 začala platit v polovině roku 2025, jak se původně plánovalo, musela by společnost ukončit výrobu modelů Fabia, Scala a Kamiq.

Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto za oblast prodeje a marketingu, řekl serveru E15, že Evropská komise a členské státy EU nyní považují původní termín za nereálný. „Nyní jednáme o délce odkladu, mohlo by jít o dva až pět let. Pokud k tomu dojde, nebudeme uzavírat žádné výrobní kapacity, nebudeme nikoho propouštět a výrobu modelů v této souvislosti předčasně neukončíme,“ řekl.

Malá auta by nebyla cenově dostupná

Škoda Auto již dříve uvedla, že zavedení normy zvýší cenu menších vozů natolik, že by to bylo pro zákazníky nepřijatelné. Cena malých modelů by začínala na 450 000 Kč.

Rychlé zavedení přísnější emisní normy by pocítily i další společnosti vyrábějící v Česku automobily. Z 1,2 milionu ročně vyrobených vozů by po přijetí původní varianty Euro 7 nebylo možné vyrobit 300 000 až 400 000 menších a cenově dostupnějších aut, uvedlo již dříve Sdružení automobilového průmyslu ČR (SAP).

Osm zemí chce návrh změnit

Bulharsko, Česko, Francie, Itálie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko jsou proti dřívější verzi Euro 7, kterou navrhla Evropská komise. Dohromady mají blokační menšinu, takže pokud by hlasovaly proti zavedení normy, neprošla by.

„Pokud by byla norma schválena podle návrhu těchto osmi zemí, měla by Škoda dostatek času na přípravu,“ řekl Jahn. Nové vozy se spalovacími motory budou ještě dražší, než je ve střednědobém horizontu nahradí elektromobily, uvedl deník E15.

Škoda stejně jako většina ostatních výrobců plánuje přestat vyrábět auta se spalovacími motory, ale oproti původnímu plánu bude moci přechod zpomalit.

 

Zdroj: wn24.cz