Elektrifikace flotil zásilkových firem v USA vázne. Výrobci aut nemají baterie

Zásilkové služby ve Spojených státech se obávají nedostatku elektroaut, které potřebují k nahrazení své současné benzínové a naftové flotily. Výrobci totiž nadále bojují s nedostatkem baterií, objemnější auta na elektřinu jsou také stále relativně drahá.

Elektrifikace vozového parku zásilkových služeb jako FedEx či UPS je důležitá také pro amerického prezidenta Joe Bidena. Ten dlouhodobě usiluje o snížení emisí skleníkových plynů, jež přispívají k probíhajícímu globálnímu oteplování, píše agentura Reuters. Řadě začínajících podniků, které se snaží o výrobu elektrických dodávek, však docházejí peníze a postupně ukončují svou činnost.

„Otázkou je, kolik těchto společností tu bude ještě za pět až deset let,“ říká s obavami Luke Wake, viceprezident zásilkové služby UPS, který má ve firmě na starosti údržbu vozového parku.

S pořizováním elektrických dodávek pomáhají v řadě amerických států subvence. Týká se to i Kalifornie, kde firmy mohly za tímto účelem poměrně dlouho čerpat speciální poukázky. Bez dotací je totiž cena elektrické dodávky proti té klasické se spalovacím motorem asi dvakrát dražší. V průměru momentálně vychází na zhruba 260 tisíc amerických dolarů, což je v přepočtu asi 6 milionů korun.

Před pár týdny ale Kalifornie program těchto poukázek pro velké firmy pozastavila, což se vedení zasílatelských podniků nelíbí. Na jedné dodávce tím společnosti jako UPS nebo FedEx přišly o dotaci ve výši 60 až 85 tisíc amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,4 až 2 miliony korun.

UPS přechází na elektrododávky už osm let

Společnost UPS testuje a nakupuje elektromobily už několik let. Po celém světě má více než 150 tisíc doručovacích vozidel a tradičně se v rámci tohoto sektoru řadí mezi největší poptávající společnosti. Už v roce 2016 se její vedení rozhodlo postupně obnovovat svůj vozový park a vsázet na dodávky s udržitelnými pohony. Kromě elektrických vozidel společnost vsází také na obnovitelný zemní plyn (RNG).

Podniková strategie však hovoří zejména o nakupování objemnějších elektroaut, kterých ale na trhu dlouhodobě příliš není. I proto před pár lety investovala do britské společnosti Arrival a objednala celkem 10 tisíc nových elektrických dodávek. Britské firmě ale došly peníze dřív, než stačila prodat UPS jediné vozidlo.

I přes nepodařený nákup se však společnosti UPS na americkém trhu již povedlo zajistit udržitelnost zhruba třetinu své flotily. Vedení firmy věří, že do roku 2025 se tento podíl zvýší dokonce až na 40 procent. Větší měrou se ale firemní strategie stále opírá spíše o RNG, který však řada expertů kritizuje a nejde z jejich pohledu o příliš ekologické palivo, a to mimo jiné i kvůli riziku úniku metanu.

„Dostupnost aut s větší kapacitou je nyní omezená,“ potvrdila i společnost FedEx ve svém oficiálním prohlášení. I přesto ale vedení tohoto podniku věří, že do roku 2030 se jí podaří plně elektrifikovat svůj vozový park a současné výzvy i díky pomoci ze strany USA zvládne. Zároveň ale přiznává, že vše bude záležet také na kapacitách.

 

Zdroj: idnes.cz