Čtyři trendy transformující automobilový průmysl

Společnosti, které se zaměří na digitalizování dodavatelských řetězců, udržitelnosti, propojená vozidla a na digitální vylepšování zkušeností, budou mít nejlepší pozici pro budoucí růst, tvrdí Dominik Wee, generální ředitel pro globální automobilový průmysl, výrobu a energetiku ve společnosti Google Cloud.

Poslední dva roky byly pro automobilový průmysl neuvěřitelně těžké. Není tedy žádným překvapením, že výrobci a dodavatelé automobilů si přejí, aby jim rok 2022 přinesl víc štěstí. Příští rok slibuje budoucnost digitálních dodavatelských řetězců, digitálně vylepšených zkušeností, tlaku na upřednostňování udržitelnosti a propojování vozidel.

Výrobci aut si uvědomí potřebu digitálního řízení dodavatelského řetězce

Celoprůmyslové dodavatelské řetězce se v posledních dvou letech dostaly pod tlak. Globální automobilový dodavatelský řetězec byl však jedním z nejvíce zasažených. Vzhledem k tomu, že průmysl postrádá klíčové materiály a součásti, jako jsou polovodičové čipy, bylo mnoho továren nuceno zavřít. Aby společnosti čelily těmto výzvám v novém roce čelem, musí lépe zviditelnit svůj dodavatelský řetězec. Aby bylo možné co nejrychleji identifikovat a vyřešit problémy v dlouhodobém horizontu, je zapotřebí lepší porozumění, předvídání a spolupráce.

Společnosti musí mít větší přehled o svém dodavatelském řetězci

Digitální dvojčata – virtuální reprezentace fyzického dodavatelského řetězce společnosti – jsou stále populárnější jako způsob, jak mohou podniky simulovat různé aspekty své práce. Přenesením dat z různých zdrojů na jedno místo a modelováním celého svého dodavatelského řetězce mohou společnosti získat úplnější přehled o dodavatelích, zásobách a dalších informacích. Například společnosti využívající službu Google Cloud Digital Supply Twin pro lepší shromažďování a sdílení dat dosáhly mnohem rychlejší analýzy dat dodavatelského řetězce, přičemž procesy, které dříve trvaly více než dvě hodiny, se nyní provádějí během několika minut. Podpůrný modul, Supply Chain Pulse, poskytuje řídicí panely v reálném čase, pokročilé analýzy a upozorňuje na potenciální problémy.

V roce 2022 uvidíme více případů, kdy společnosti využívají produkty pro řízení dodavatelského řetězce digitálního dvojčete, protože pomáhají překlenout mezery mezi systémy a lépe porozumět faktorům ovlivňujícím dodavatelské řetězce. Takže se podniky mohou odpovídajícím způsobem přizpůsobit.

Vozidla budou navržena tak, aby zákazníkům poskytovala 360º zážitky

Automobilový svět se učí, že musí splňovat požadavky zákazníků na digitálně vylepšený zážitek během celého životního cyklu; od objevení, přes nákup a nakonec vlastnictví. Co se tedy stane, když zákazník nemůže před nákupem vidět produkt v reálném životě? Prostřednictvím síly cloudu umožňuje virtuální a rozšířená realita zákazníkům vidět a zažít 3D modely aut, aniž by museli vkročit do autosalonu. Pro maximální pohlcující zážitek z nákupu si potenciální zákazníci mohli prohlédnout 360stupňový pohled dovnitř i ven a dokonce si vyzkoušet různé barvy modelu.

Pokud jde o vlastnictví, výrobci automobilů dělají pokroky při odstraňování propasti mezi vozidlem a jeho vlastníkem. Loni v červnu jsme psali o vzestupu „empatických zařízení“, strojů založených na zkušenostech, které vycházejí z jejich výrobních linek plně zkonstruované, připravené k provozu, a přesto v kritickém smyslu nekompletní; čekají na interakci se svými vlastníky, aby plně existovaly jako produkty. Od té doby jsme viděli, jak výrobci navrhují produkty a zkušenosti zákazníků s tímto vestavěným cyklem učení, který uzavírá mezery. Například pomocí inteligentní uživatelské příručky, kterou jsme vytvořili s Toyotou, je vyhledávání informací o voze přizpůsobeno identifikačnímu číslu vozu, takže se auto může svému majiteli „vysvětlit“ pomocí hlasově aktivovaného digitálního uživatelského manuálu.

Díky výkonu nejnovější grafiky a škálovatelnosti cloudové technologie uvidíme celý životní cyklus vozidla posunutý na další úroveň.

Výrobci aut se ocitnou pod tlakem, aby identifikovali a jednali podle velikosti své uhlíkové stopy spolu s dalšími problémy udržitelnosti 

Zatímco udržitelnost je v programu jednání výrobců automobilů již nějakou dobu, tlak ze strany zákazníků, obchodních partnerů a akcionářů, kteří požadují pozitivní opatření, roste. V roce 2022 budou výrobci stále více pod tlakem, aby identifikovali a jednali podle velikosti své uhlíkové stopy spolu s dalšími problémy udržitelnosti. Propast mezi tímto rychle se objevujícím problémem a znalostmi výrobců se uzavírá digitálně, obvykle pomocí výkonné analýzy a umělé inteligence.

Pomocí konfigurátoru ZeroLight zákazník vytvoří a nakonfiguruje digitální vozidlo a prodejce poté poskytne virtuální prohlídku produktu

Jednou z nejzajímavějších věcí na umělé inteligenci je způsob, jakým je stále více schopna modelovat a jednat v rozsáhlých systémech. Například jsme svědky obrovského nárůstu přesnosti, pokud jde o kontrolu kvality, což znamená, že výrobci mohou standardizovat a zmenšovat velikost tréninkových sad potřebných k sestavení modelů a aplikovat počítačové vidění nejen na jednotlivé díly, ale i na skupiny dílů, a nakonec do celého systému. Umělá inteligence může také pomoci zmírnit problémy s doručováním na poslední míli, které tvoří více než polovinu všech nákladů na dopravu. Schopnost optimalizovat trasy pomocí údajů o počasí a provozu v reálném čase, stejně jako nasadit modely ML k předpovědi, odkud pravděpodobně přijedou nové pickupy, umožní společnostem minimalizovat provozní dobu a náklady a zároveň maximalizovat služby.

Tento přístup systémového pohledu bude rozhodující při řešení udržitelnosti. Před několika lety použil Google Cloud hluboké učení ke snížení množství energie spotřebované našimi datovými centry o 40 %. Společnosti jako Renault nyní ještě více uzavírají mezery mezi výrobními procesy a vytvářejí působivější modely systémů.

Umělá inteligence zaznamená značný nárůst, konkrétně v prostředí propojených vozidel

Také uzavíráme „pilotní mezeru“ v AI, ke které dochází, když společnosti pilotují projekt, ale nemohou ziskově generovat výsledky ve velkém měřítku. Víceletá dohoda Google Cloud se společností Ford obsahuje mnoho prvků umělé inteligence a bude zahrnovat tisíce dalších inženýrů do inženýrství založeného na umělé inteligenci.

V průběhu historie mohla technologie dodávat ve velkém měřítku pouze tehdy, když vyřešila lidskou složku uzavřením mezery ve školení, aby nové technologie mohly fungovat na velkých trzích. S Fordem zavádíme příjemné, bezpečnější a efektivnější zážitky z propojených vozidel, které jsou vytvořeny tak, aby minimalizovaly rozptylování řidiče a udržely zákazníky v popředí technologií pomocí bezdrátových aktualizací. Počínaje rokem 2023 začnou zákazníci značek Ford a Lincoln po celém světě těžit z jedinečných digitálních zážitků postavených na operačním systému Android a se zabudovanými aplikacemi a službami Google, které zahrnují špičkovou mapovou a hlasovou technologii. Nové datové toky generované propojeným trhem vozidel vytvoří základ pro pokroky v technologii vozidel, jako je autonomní řízení a softwarově definovaná vozidla.

Automobilový průmysl se letos potýkal s problémy. Ale trendy, které se v novém roce objevují, pomohou společnostem vidět a optimalizovat rozsáhlejší systémy při vytváření, dodávání a používání produktů. Nepochybujeme o tom, že průmysl bude čelit novým výzvám, ale to je základ pokroku. Společnosti, které se ponoří do digitálních dodavatelských řetězců, digitálně vylepšených zkušeností, udržitelnosti a propojených vozidel, budou mít nejlepší pozici pro budoucí růst.

 

Zdroj: automotiveworld.com