Co znamená Trumpův návrat pro automobilový průmysl?
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v roce 2024 by mohlo znamenat zlom pro automobilový průmysl – v dobrém i zlém – na několika klíčových frontách. Jedny z největších změn pro toto odvětví pravděpodobně nastanou v oblasti zahraničního obchodu, zejména pokud jde o elektromobily a technologie propojených automobilů z Číny, a také v oblasti pracovních sil a pracovních vztahů, bezpečnostních předpisů a politiky životního prostředí.
Vytváření pracovních míst bylo jádrem Trumpovy kampaně. „Trumpův přístup k automobilovému průmyslu je „nejdříve pracovní místa, a to hned“, jehož hnací silou jsou investice do soběstačnosti USA a vytváření pracovních míst pro obyvatele,“ říká Parminder Jassal, zakladatel laboratoře Work + Learn Futures Lab při Institutu pro budoucnost v kalifornském Palo Altu. To zahrnuje zaměření na deregulaci, snížení daní, ochranu pracovních míst v USA a pomoc pracovníkům při získávání nových dovedností. Dodává, že jeho přístup má potenciální výhody i omezení: „Amerika potřebuje jak okamžité investice do pracovních míst, aby posunula současná průmyslová odvětví do budoucnosti, tak i konkurenceschopné postavení USA pro budoucí automobilové technologie.“
Některé tábory se obávají zejména posledního bodu. Trump jako hlasitý popírač změny klimatu vystupuje proti elektrickým vozidlům a tvrdí, že „nejezdí daleko a stojí majlant“. Veřejná podpora, stejně jako finanční podpora ze strany šéfa společnosti Tesla Elona Muska, by mohla jeho rétoriku zaměřenou proti elektromobilům v budoucnu zmírnit. Očekává se však, že celková úroveň podpory ekologických vozidel bude stále klesat.
Pozornost věnovaná elektrickým vozidlům
„Trumpovo prezidentství představuje určitá rizika pro zavádění elektromobilů,“ varuje Phoebe O’Hara, analytička pro přechod na energetiku v agentuře Fastmarkets. „Trump by mohl zaujmout restriktivnější postoj k množství modelů elektromobilů, které se kvalifikují pro dceřiné společnosti s využitím předpisů o „zahraničních subjektech vzbuzujících obavy“. Republikánská administrativa by také mohla vyvolat zrušení emisních norem pro vozidla Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Ty měly přispět k tomu, že do roku 2032 bude 67 % vozidel na elektrický pohon, takže jejich zrušení jistě ovlivní celkový růst a zavádění elektromobilů.“
Fastmarkets také předpokládá, že Trump ustoupí od svých závazků, aby do roku 2030 bylo až 50 % vládního vozového parku poháněno elektřinou. Celkově O’Hara očekává, že Trumpova vláda povede k poklesu prodeje elektrických vozidel o 5 % do roku 2034 a k 7% poklesu poptávky po lithiu v USA do roku 2034.
Trump již dříve prohlásil, že zruší všechny nevyužité prostředky v rámci IRA
Podobný názor zastává i společnost S&P Mobility, která uvádí, že republikánská vláda by obecně snížila důraz na elektromobily, hybridy a palivové články a naopak zvýšila zájem o spalovací motory a mild hybridy. Za Trumpovy vlády očekává zmrazení emisní legislativy pro modelové roky (MY) 2028-2032, zachování stabilních předpisů stanovených pro MY2027 až MY 2032 a možná i později. Agentura rovněž očekává, že Trumpova administrativa sníží daňové úlevy pro spotřebitele v rámci zákona o snížení inflace (IRA) na polovinu a uzavře stávající mezeru v leasingu. Ačkoli ekologové nebudou nadšeni, očekává se 6% nárůst celkového objemu průmyslu oproti dnešnímu základnímu scénáři.
Podle veterána v oboru a výkonného analytika společnosti iSeeCars Karla Brauera by změna postoje mohla automobilkám přinést krátkodobou úlevu. „Stávající vládní normy se zdají být na základě současné a krátkodobé poptávky po elektromobilech nerealistické, což vystavuje výrobce automobilů finančnímu riziku, protože se pokoušejí sladit své produktové plány s vládními požadavky a preferencemi zákazníků,“ poznamenává. „Náklady na výrobu elektrických vozidel jsou ve srovnání s tradičními benzinovými a hybridními modely podstatně vyšší, což snižuje nebo dokonce eliminuje jejich zisk a dále komplikuje cestu vpřed. Tyto faktory již ovlivňují finanční zabezpečení řady výrobců automobilů po celém světě, jak se projevilo v nedávných prohlášeních skupiny Volkswagen.“
V případě Trumpova vítězství Brauer očekává, že v tomto odvětví „téměř jistě dojde k odklonu od mandátů pro elektromobily, i když míra odklonu není známa“. Vzhledem k objemu prostředků, které domácí i zahraniční automobilky již investovaly do výroby elektromobilů, a k několikaletému časovému horizontu potřebnému pro změnu výrobních plánů, bude výrazné snížení pobídek a prodejů elektromobilů pro odvětví stále nákladné.“
Agentura Moody’s neočekává úplný obrat v politice pobídek pro elektromobily, ale varovala, že „Trumpova administrativa pravděpodobně zpomalí implementaci zákona o investicích do infrastruktury a pracovních místech a zákona IRA na úrovni agentur“ a že by mohlo dojít ke zrušení financování některých fondů čisté energie.
„Trump pravděpodobně upřednostní opatření v oblasti změny klimatu,“ předpovídá Matthew Oxenford, vedoucí oddělení pro udržitelný rozvoj v Economist Intelligence Unit (EIU). „Již pohrozil, že zruší IRA, ale myslím, že to pravděpodobně neudělá… protože jinak by to jen vytvořilo zmatek v investičním prostředí. Jeho politika bude zvýhodňovat energii z fosilních paliv a odrazovat od investic do elektromobilů.“
Obchod
Obchodní politika by také mohla doznat určitých změn. Moody’s předpovídá „aktivní protekcionistickou politiku“ vůči Evropě ze strany nové administrativy a upozorňuje, že automobilový průmysl je jedním z nejzranitelnějších odvětví. Na evropské automobily dovážené do USA se v současnosti vztahuje 2,5% clo. Přestože řada těchto značek má v USA výrobní závody, z nichž by mohla v případě zvýšení cel čerpat, netýká se to všech. To se týká i značky Porsche, pro kterou americký trh představuje 27 % celosvětových prodejů v roce 2023. Více protekcionistické politiky v USA by také mohlo přimět čínské značky k hledání větších tržních příležitostí v Evropě.
Barsali Bhattacharyya, ředitel pro průmysl v EIU, rovněž očekává, že obchodní politika bude za Trumpa mnohem protekcionističtější, a varuje, že „cla budou mít pro výrobce automobilů velké důsledky“.
Nejistota
Agentura Moody’s varuje, že „politické rozpory v USA zůstanou zakořeněné“, a to vzhledem k těsnému výsledku a rozdělenému Kongresu. V současné době převládá v prognózách nejistota, a to nikdy není dobré pro podnikání. „Nejistota spojená s politickými změnami je dlouhodobě jedním z nejnáročnějších aspektů vedení úspěšné automobilové společnosti,“ poznamenává Brauer. Analytici S&P to opakují a poznamenávají: „Nejistota spojená s regulacemi byla pro automobilový průmysl jedním z nejobtížnějších prvků a nejistota se šíří i dnes… Dopady a související nejistoty se dotýkají téměř všech aspektů odvětví.“
V nadcházejících týdnech a měsících bude potvrzeno více podrobností o prezidentské administrativě a Kongresu, což umožní účastníkům trhu získat lepší představu o tom, co lze v příštích čtyřech letech očekávat. „Ať už se politika a regulace změní nebo zůstane stejná, průmysl potřebuje konzistentní rámec, aby se mohl lépe orientovat a pochopit, jak na americkém trhu ziskově konkurovat,“ uzavírá agentura S&P.
automotiveworld.com