Čas na renesanci zážitků ve vozidle
Před pěti lety se vedly ostré debaty o tom, kdo vyhraje válku o silnice. Milovníci spalovacích motorů vášnivě hájili své právo udržet si nadvládu na dálnicích, zatímco fanatici elektromobilů (a mnohé vlády) obhajovali svůj způsob dopravy jako životaschopné a dlouhodobé řešení budoucnosti mobility.
Nyní se zdá, že všichni sundali nohu z pedálu. Vláda Spojeného království potvrdila odklad zákazu používání automobilů na fosilní paliva až do roku 2035. Elektromobily tvoří méně než 15 % prodejů nových automobilů ve Spojeném království a jeden z pěti motoristů obecněji uvažuje o tom, že by se zcela vzdal svého vozu. Elektromobily mohou být stále ještě výrazem technických možností budoucího světa automobilismu. Výzva spočívá v tom, aby se motoristé znovu inspirovali zkušenostmi, které jsou stejně tak orientované na budoucnost a inovativní.
Jablko je příliš daleko od stromu
Nedávné oznámení společnosti Apple, že se stahuje ze závodu o elektromobily, naznačuje, že není tou správnou značkou, která by měla vést konvoj do budoucnosti. Otázkou je, zda je v automobilovém průmyslu prostor pro to, aby Apple uplatnil svůj talent pro inovace. Apple je zvyklý objevovat se v odvětvích, kde by to zákazníci možná nečekali, ale pouze v případě, že je v daném odvětví prostor pro skutečné inovace. A realita je taková, že slábnoucí vládní podpora a osobní finanční tlaky způsobují, že automobilový průmysl nemá prostor pro to, aby se někdo zvenčí stal inspirací pro tuto revoluci.
Společnost Apple se snažila prolomit bariéry automobilového průmyslu, ale stále více se zdá, že se jedná o odvětví, ve kterém mají klíče k úspěchu skutečně zavedení hráči.
V případě pochybností vzhlédněte k obloze
Relevance pro publikum, autenticita značky a odlišná nabídka na trhu nás vedou zpět k tomu, že výrobci originálních automobilů jsou v pozici, která jim otevírá automobilový svět budoucnosti. To, že řidiči vypínají zapalování, neznamená, že odmítají značku automobilu jako takovou. Je to spíše odraz toho, že cesta automobilem již nemá takovou hodnotu jako kdysi. Nyní se z ní stává mrtvý čas. V boji proti tomu by se výrobci automobilů mohli inspirovat vývojem leteckých společností.
Když se cestování letadlem stalo relativně běžnou záležitostí, letecké společnosti zjistily, že mají příležitost ještě více začlenit svou značku do zážitků, které cestující získávají při cestování jejich letadly. Čas strávený v letadle již nemusel být mrtvým časem při přepravě – automobilový průmysl se v současné době blíží této propasti – ale umožnil hlubší spojení mezi značkou a cestujícím.
Například společnost American Airlines si uvědomila, že její značka slouží převážně obchodnímu publiku; aby si tuto specializaci ještě více upevnila, zaměřila se na prvky, které by zlepšily zážitek z cestování za obchodem, včetně zavedení sedadel v první třídě, která se otáčejí, aby cestující mohli psát u stolu.
Naproti tomu společnost Emirates pochopila, že její nabídka na trhu je stále více spojována s luxusním cestováním. Funkce, které do svých kabin zavedla, se proto zaměřily výhradně na to, aby cestujícím umožnily dosáhnout maximálního pohodlí a pocitu výrazné exkluzivity. Letecké společnosti si uvědomily, že je důležité, aby se o umístění a účelu jejich značky dozvěděli všichni cestující v jejich letadlech.
Zážitková vozidla s elektrickým pohonem
Tesla je zřejmým příkladem výrobce automobilů, který se také silně opírá o osobnost své značky, aby pozvedl zážitek z automobilu. Díky tomu, že se její náladová identita značky promítla do zážitku ve voze, mají pro ni smysl takové funkce, jako je karaoke ve voze nebo ukazatele prdění. Nebude to dávat smysl u všech značek, ve skutečnosti je nepravděpodobné, že by u jiných značek dávalo smysl zavádět takové komediální prvky. Výrobci automobilů však dodávají zákazníkům vozy již desítky let a budou mít přehled o tom, jak je značka na trhu vnímána.
Osobnost značky by se mohla stát více prodejním bodem
Tyto informace byly využity k pečlivě strategicky promyšlenému účelu značky a jejímu postavení. Právě tento postoj značky bude nejúčinněji informovat o tom, co řidič nebo cestující v kabině zažije. Například značka Ford je proslulá spolehlivostí, použitelností a funkčností. Jak by se to mohlo projevit ve vylepšeném zážitku? Možná by mohl zavést pracovní stoly, podobně jako to udělala společnost American Airlines.
Mercedes-Benz se však možná vydá podobnou cestou jako Emirates. Mercedes je proslulý svým luxusem, a tak se jeho zážitky ve voze soustředí na absolutní pohodlí a nádheru.
Budoucnost automobilové dopravy se blíží k zásadní změně. Dlouhodobě zavedení výrobci automobilů by se neměli obávat, že se ztratí. Rozumějí kupujícím automobilů a tomu, co jejich značka pro zákazníky znamená. Tím, že umožní značce inspirovat budoucí zážitky v autě, se mohou hráči dostat do pozice lídra pro definování nových zážitků v autě.
Zdroj: automotiveworld.com