ACEA varuje před zákazem spalovacích motorů

Evropský parlament schválil návrh, podle kterého by měly být od roku 2035 zakázány prodeje nových osobních aut a LUV se spalovacími motory. Opatření se netýká ojetin a bude ještě předmětem dalšího vyjednávání. Jaký je názor automobilek na nově přijatou legislativu? Tématu se věnovala ČT 24.

Asociace evropských výrobců automobilů ACEA vzala hlasování parlamentu na vědomí s tím, že vyzývá ministry a poslance jednotlivých zemí k tomu, aby vzali na vědomí všechna rizika takto razantní transformace odvětví. Automobilky upozornily, že stanovené cíle jsou dosažitelné jen s masivním náběhem infrastruktury nabíjení.

Evropa podle výrobců aut nedokáže zaručit dosažení minimální hustoty alternativní infrastruktury, kterou budou výrobci vozidel potřebovat, aby naplnili své emisní cíle.

Členové ACEA rovněž negativně vnímají připuštění několika výjimek. Ty vycházejí z objemu tranzitu na silnicích a analýzy „sociálně-ekonomických nákladů a přínosů“.

Značným problémem je nerovnoměrné rozložení infrastruktury pro ekologické vozy, jelikož přibližně 70 % celkového objemu je situováno pouze ve čtyřech zemích Evropské unie.

Odlišný přístup k jednotlivým státům by mohl jejich přechod na elektromobilitu ještě zpomalit kvůli nezájmu spotřebitelů. Nehledě na to, že by to zkomplikovalo absolvování dálkových cest přes hranice.

„Vzhledem k nejistotě, kterou nyní zažívá globální průmysl každý den, je jakákoli regulace přesahující toto desetiletí předčasná,“ uzavřel předseda asociace a šéf BMW Oliver Zipse.

Oliver Zipse

 

Zdroj: automakers.cz