ACEA: Nákladní automobily s nulovými emisemi

Nákladní automobily s nulovými emisemi: Průmysl a ekologové požadují závazné cíle pro infrastrukturu.

Výrobci nákladních vozidel a ekologové spojili své síly, aby se zasadili o zavedení 11 000 dobíjecích stanic pro elektrická nákladní vozidla v celé EU do roku 2025, a do roku 2030 s růstem na 42 000. Tuto výzvu podalo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) a Transport & Environment (T&E) a doručilo Evropské komisi včera společným dopisem.

Vzhledem k tomu, že v současné době není v provozu žádná dobíjecí stanice pro konkrétní nákladní vozidla, jsou tyto cíle ambiciózní – podle asociací jsou však nezbytné k dosažení cílů evropské zelené dohody.

Kromě toho by mělo být nejpozději do roku 2025 uvedeno do provozu asi 300 stanic na doplňování vodíku vhodných pro těžká vozidla, což by se mělo nejpozději do roku 2030 zvýšit na přibližně 1000. Společný požadavek průmyslu / nevládních organizací předchází očekávané revizi evropské směrnice o infrastruktuře alternativních paliv (AFID) v tomto roce.

Ve svém dopise ACEA a T&E naléhají na Komisi, aby zajistila, že AFID bude vhodný pro nákladní automobily a autobusy s nulovými emisemi, se závaznými cíli pro infrastrukturu ve všech členských státech EU s cílem zajistit bezproblémový přeshraniční provoz. To je naléhavé a zásadní pro povzbuzení profesionálních provozovatelů dopravy k rychlému přechodu na vozidla s nulovými emisemi.

Elektrické a vodíkové vozy vyžadují specifickou infrastrukturu pro nabíjení a doplňování paliva z důvodu jejich vysoké spotřeby energie a energie, jakož i požadavků na prostor, parkování a přístup. Evropská komise musí tyto konkrétní potřeby řešit v rámci přezkumu AFID a zajistit, aby bylo možné nabíjení a doplňování paliva ve skladech nákladních vozidel, v logistických uzlech (při nakládce a vykládce), na veřejných místech v městských oblastech a podél dálničních koridorů.

„Naše odvětví je plně odhodláno dodržovat ekologickou dohodu, a tedy nejpozději do roku 2050 uhlíkově neutrální silniční nákladní dopravu. Za tímto účelem masivně investujeme do nákladních vozidel neutrálních z hlediska CO2, “uvedl Martin Daum, předseda představenstva společnosti ACEA pro komerční vozidla a generální ředitel společnosti Daimler Truck AG.

„Naši zákazníci však nebudou do těchto vozidel investovat, pokud je nebudou moci snadno nabíjet a doplňovat, protože dodávají zboží z jedné země do druhé.“ Nadcházející přezkum AFID je skvělou příležitostí, jak zajistit, aby zavedení infrastruktury a nasazení vozidel s nulovými emisemi šlo ruku v ruce. “

„Budoucnost je elektrická, dokonce i pro nákladní automobily,“ řekl William Todts, výkonný ředitel společnosti Transport & Environment. „Dochází k přechodu na nákladní automobily s nulovými emisemi a je na čase, aby se Evropská komise probudila. V příštích čtyřech letech musíme vybudovat 10 000 dobíjecích stanic nákladních vozidel, ve skladech nákladních vozidel, logistickém uzlu a podél každé hlavní dálnice v Evropě. “

 

Zdroj: ACEA