Evropský bateriový průmysl se potýká s globální nadbytečnou kapacitou

V březnu 2023 se časopis Transport & Environment (T&E) domníval, že dotace stanovené v americkém zákoně o snížení inflace mohou odlákat investice z více než dvou třetin evropských projektů výroby baterií. Organizace odhadla, že je ohrožena kapacita 1,2 TWh, bez níž by region jen těžko zvládl růst prodeje elektromobilů, aniž by musel dovážet články na pokrytí deficitu. O rok později však automobilky na obou stranách Atlantiku své ambice snižují.

Zpráva společnosti fDi Intelligence ze září 2024 uvádí, že v USA a Evropě bylo zrušeno šest projektů výroby baterií podporovaných výrobci OEM v hodnotě 13 miliard USD. Nejnověji se výrobce lithium-iontových baterií Northvolt potýká s finančními potížemi, které švédský stát odmítl zmírnit. Tento start-up, který byl obecně považován za nejlepší evropskou šanci na vytvoření domácího průmyslu baterií pro elektromobily, který by mohl konkurovat Číně, nyní ruší projekty gigafactory a plánuje propouštění zaměstnanců.

Kvůli poklesu prodejů elektromobilů v prvním pololetí roku 2024 se evropské automobilky soustředí na svou krátkodobou ziskovost. Většina z nich nyní snižuje své prodejní cíle v oblasti elektromobilů a slibuje, že bude „následovat trh“ a zachová produkty se spalovacími motory, dokud to bude možné. Ačkoli někteří analytikové zdůrazňují, že zaměření na masový trh by nakonec mohlo zvrátit situaci ve prospěch elektromobilů, dodavatelský řetězec baterií v regionálním segmentu je v tomto období nejistoty a váhání ohrožen.

Nadměrná kapacita baterií

Julia Poliscanova, vrchní ředitelka pro vozidla a dodavatelské řetězce v oblasti elektromobility ve společnosti T&E, pro časopis Automotive World uvedla, že zpomalující se růst trhu s elektromobily v Evropě je sice pro odvětví baterií jistě škodlivý, ale globální nadbytečná kapacita je mnohem závažnější. „Jen výrobní kapacita Číny v roce 2023 ve výši 2,2 TWh – 86 % celosvětového objemu – je více než trojnásobkem domácí poptávky a výrazně vyšší než současná celosvětová poptávka,“ říká. Podle Mezinárodní energetické agentury se jedná přibližně o 750 GWh.

Výsledkem je „hojná nabídka“ lithium-iontových baterií, které se západní výrobci baterií snaží vyrovnat kvalitou nebo cenou. Vzhledem k tomu, že snižování nákladů je pro výrobce OEM, jako je Stellantis a Volkswagen, prioritou, není překvapivé, že jejich odhodlání k dlouhodobému projektu budování domácích dodavatelských řetězců slábne. Ačkoli se Poliscanova domnívá, že růst evropského trhu s elektromobily se v roce 2025 obnoví – podle odhadů společnosti T&E tvoří 24 % trhu s novými automobily, a to díky uvádění nových modelů na trh – problém bude pravděpodobně přetrvávat.

 Battery production

Výroba baterií ve Volkswagenu – vzhledem k tomu, že výrobci OEM zkoumají možnosti snižování nákladů, mohou být investice do giga továren odsunuty na vedlejší kolej

„Kromě státní podpory v Německu a Francii neexistuje na úrovni EU dostatečná investiční podpora pro komerční výrobu bateriových článků ve velkém měřítku, zatímco dovozní clo na lithium-iontové baterie činí pouhých 1,3 %,“ říká. Význam podpory elektrifikace na státní úrovni se nedávno projevil v Norsku, které je na cestě k tomu, aby do roku 2026 jezdilo na jeho silnicích více bateriových elektromobilů než dieselových nebo benzinových. Klíčovou roli v tomto úspěchu hrají dotace a daňové úlevy. Podobná filozofie se však neuplatňuje v případě gigafactory a náklady na tato zařízení rychle převyšují jejich hodnotu. Je třeba poznamenat, že kapitálová náročnost, která předstihla hodnotu produktu, byla dříve smrtelnou ranou pro srovnatelné podniky, jako je Britishvolt.

Čas „rozhodnout nebo zlomit“

Není jasné, zda se v Evropě podaří zajistit větší finanční podporu výroby baterií pro elektromobily. Šéf společnosti Renault Luca de Meo se vyjádřil, že současné cíle v oblasti dekarbonizace jsou nerealistické, a vyzval EU k „flexibilitě“, aby se vyhnula potenciálním pokutám ve výši miliard eur. Takový postup by však jen zvýšil nejistotu ohledně hodnoty investic do gigafactory. V porovnání s cílevědomějším přístupem Číny hrozí, že se Evropa vzdá vedoucího postavení v oblasti technologií pro elektromobily kvůli pokračujícím legislativním kompromisům – což T&E kritizovala již dříve v tomto roce.

Ačkoli si Poliscanová nemyslí, že se Evropa tváří v tvář konkurenci podřizuje, čas na znovunabytí dynamiky se rozhodně krátí. „Odvětví baterií se v celé EU nachází v bodě ‚rozhoduj, nebo zlom‘. Domácímu průmyslu v Evropě navíc dominují začínající podniky, z nichž mnohé se učí vyrábět bateriové články v rámci svého rozsahu. Zažívají ono ‚výrobní peklo‘, kterým si dříve prošly některé slavné začínající elektromobily.“

Současně se nedaří ani projektům, které podporují známé automobilky. Automotive Cells Company, společný podnik společností Stellantis a Mercedes-Benz, plánoval výstavbu dvou gigafactory, jedné v Německu a druhé v Itálii. Přestože na jejich výstavbu vyčlenili 2 miliardy eur (2,2 miliardy USD), partneři obě v červnu 2024 zrušili. Poliscanová se domnívá, že bez rychlejšího jednání vlád by mnoho dalších plánů nemuselo spatřit světlo světa.

Zachování naděje

Pokles nemusí být nezvratný: „EU může stále rychle jednat, aby situaci zvrátila. Především dlouhodobá jistota na trhu s elektromobily je klíčová pro vytvoření místního trhu s bateriemi, takže pravidla pro emise CO2 z automobilů na období 2025-2035 musí zůstat beze změny,“ uvádí. Dále musí EU vyvinout podobnou úroveň kontroly pro baterie vyrobené v Číně, jakou nedávno použila pro dovozní tarify pro elektromobily. Mít páky na úspěšné vymanění se z čínské orbity bude vyžadovat rychlé, ale uvážlivé využití fondu pro baterie ve výši 3 miliard eur, který byl oznámen v prosinci 2023, k rozvoji hodnotového řetězce. V neposlední řadě se Poliscanová zasazuje o to, aby byly urychleně uzavřeny dohody o ustanoveních „Made in EU“, které by odměnily místní výrobu.

Legislativní opatření na ochranu domácích výrobců již přinesla některá vítězství. Dovozní cla na elektromobily stačila k tomu, aby evropské značky vlastněné Čínou i Čínou zvážily lokálnější výrobní strategie ve snaze je obejít. V červenci 2024 oznámila společnost Volvo Cars vlastněná společností Geely, že přesune výrobu svého modelu EX30 z města Zhangjiakou do Bruselu, aby zmírnila nejistotu, která by mohla mít dopad na prodej tohoto populárního elektrického modelu. Podobně tvrdá opatření týkající se baterií by nakonec mohla udržet naději na domácí dodavatelský řetězec při životě.

 

Zdroj: automotiveworld.com