Audi si představilo čtyřrozměrný virtuální design kabiny

Od listopadu 2022 Audi zařazuje do nabídky vybraných modelů, jako je například e-tron, doplňky pro virtuální realitu (VR). Systém „Motorverse“, který společnost vyvinula ve spolupráci s firmou holoride zabývající se zábavou v rozšířené realitě, obsahuje pasivní i aktivní obsah, který v reálném čase reaguje na pohyb vozidla.

V lednu 2023 představila německá automobilka svou vizi budoucnosti kabiny s virtuální realitou v podobě koncepčního vozu „activesphere“. Elektromobil (EV) integruje nový koncept ovládání – Audi Dimension -, který klade důraz na smíšenou realitu (MR) prostřednictvím optické náhlavní soupravy.

Siddarth Odedra, vedoucí designu UI/UX ve společnosti Audi, pečlivě rozlišuje mezi plnou VR a rozšířenou realitou (AR), které považuje za dva konce stupnice. První z nich představuje odtržení od reálného světa, jako jsou případy použití v odvětví videoher, zatímco druhá pouze překrývá informace na reálný svět. MR se ve skutečnosti nachází uprostřed obou konceptů. Pomocí této technologie je minimalistická kabina activesphere překryta digitálními ovládacími panely a virtuálními displeji v rámci systémově identifikovaných, na dotek citlivých zón. To umožňuje cestujícím ovládat vozidlo téměř bez tlačítek a obrazovek.

„Activesphere je samozřejmě extrémní případ – vize toho, jak by MR mohla změnit design kabiny,“ říká. Nicméně vysvětluje, že to, co dnes tento koncept ilustruje, by se mohlo stát realitou v zítřejších komerčně dostupných sériových modelech.

Nejdříve zábava, pak bezpečnost

Odedra uvádí, že hlavní výhodou MR je, že umožňuje čistší design interiéru, který poskytuje „fyzickou i digitální svobodu“. Výzvou pro Audi je vytvořit plán, který tyto funkce příští generace iterativně odemkne. „Neříkáme, že chceme odstranit vše fyzické. Součástí vývoje activesphere bylo určit, co má smysl jako fyzické, digitální nebo smíšené.“ Jako takový uvádí, že společnost bude v první řadě upřednostňovat zábavu. Významné regulační a homologační ohledy na začlenění MR do systémů kritických z hlediska bezpečnosti je přirozeně staví mimo okamžitou realizaci.

Zobrazení 3D navigačních informací v Audi activesphere

Paradoxně by zaměření na zábavu mohlo ve skutečnosti přinést zlepšení bezpečnosti. Současná generace informačních a zábavních systémů se musí potýkat s rozhraním člověk-stroj, které by mohlo při neopatrném nastavení nebezpečně rozptylovat řidiče. „Dnes například musí řidiči odvrátit zrak od silnice, aby mohli změnit skladbu v seznamu skladeb,“ říká Odedra. V systému activesphere by se tyto ovládací prvky dostaly do přímého zorného pole řidiče, což by mu umožnilo sledovat silnici a zároveň provádět požadované úpravy. Systém náhlavní soupravy by byl také dostatečně citlivý na to, aby rozpoznal, kdy jsou tyto informace potřeba, podle toho, na co je zaměřena pozornost uživatele.

„Nevázáni obrazovkou bychom mohli prezentovat informace téměř kdekoli, i když to není nutně žádoucí,“ pokračuje. „To, že můžeme, ještě neznamená, že bychom měli.“ Pro Audi to představovalo další výzvu v oblasti designu: kurátorství obsahu, které mělo zabránit pocitu informačního zahlcení. Společnost tomu říká „správné informace na správném místě ve správný čas“ a zaměřuje se zejména na navigační aplikace. Odedra uvádí, že informace mohou být „kontrahovány“ tak, aby se nenápadně nacházely v pozadí řidičova vnímání, dokud nejsou potřeba, a v tu chvíli se interaktivní 3D data „rozšíří“ v reálném čase po celé kabině. „Je to téměř čtyřrozměrné – proto tomu říkáme Audi Dimension.“

Minimalismus

Některé automobilky, jako například italský start-up Aehra, upřednostňují minimalistický design vozidel z estetických důvodů a z důvodu udržitelnosti. Pro Audi je účelem zjednodušeného interiéru vytvořit „svobodu prostoru“ pro cestující, a to jak ve fyzickém, tak v duševním smyslu. V němčině se tomu říká „freidenk“ – doslova „svobodné myšlení“ – a slouží jako hlavní filozofie automobilky. „S tím, jak se autonomní vozidla (AV) stávají sofistikovanějšími, chceme, aby si řidiči a cestující mohli dělat, co chtějí, když zrovna neřídí.“

V modelu activesphere, který je předpokládán se schopnostmi SAE Level 4, se kabina promění, když řidič aktivuje režim automatické jízdy. Palubní deska, volant a pedály se zasunou do „neviditelných“ míst, čímž se uvolní ještě více prostoru pro cestující vpředu. To naznačuje širší automobilový trend, který zdůrazňuje schopnost AV přeměnit automobily na třetí obytný prostor, tedy prostor odpovídající mobilnímu obývacímu pokoji nebo kanceláři. Nadnárodní chemická společnost Asahi Kasei na veletrhu CES 2023 debutovala s koncepčním vozem – AKXY2 – který tuto myšlenku dovedl do logického konce: interiér neobsahoval téměř žádné ovládací prvky, místo toho se upřednostňovalo sezení a pohodlí.

Minimalistický interiér Activesphere pomáhá vytvářet “ svobodu prostoru“ – ovládací prvky řidiče se v režimu autonomní jízdy zasunou.

„Audi se stále soustředí na základní zážitek z jízdy, když jsou silnice vzrušující,“ říká Odedra. „Ale když mají naši zákazníci jiné priority, minimální a prostorná kabina jim umožňuje buď se pohodlně natáhnout a relaxovat, nebo se opřít a být produktivní.“ Zákazníci však nemusí hned vnímat, že méně znamená více. Právě zde MR vytváří hodnotu tím, že virtuálně odemyká více funkcí, než by kdy bylo možné fyzicky. Dodává, že u těch, kteří se možná zdráhají opustit organické haptické vlastnosti tradiční kabiny, je třeba pěstovat důvěru v digitální zážitek. „Je důležité zobrazit správné informace, které lidi v těchto počátečních fázích uklidní. Na počátku plnohodnotných AV to může znamenat, že řidiči bude každé rozhodnutí předem podrobně popsáno.“ Jakmile se však vybuduje důvěrná znalost, je možné toto nastavení omezit.

Podpora reálného světa

Audi již prozkoumalo oba „extrémy“ VR/AR – barevné provedení pro VR a funkce AR v heads-up displeji svého modelu Q4 e-tron – a nyní považuje za nejlepší dlouhodobé řešení rovnocennou kombinaci obou (MR). „Activesphere ukazuje, že jsme na tuto budoucnost připraveni,“ uvádí Odedra. „Audi je odhodláno uvolnit hodnotu MR v kabině.“

Cestující nastavuje virtuální ovládání teploty – všimněte si optických brýlí připomínajících náhlavní soupravu

Zároveň dodává, že potenciál virtuálního světa by se neměl omezovat pouze na gamifikaci. Zatímco někteří hráči a komentátoři jsou nadšeni schopností metaverza poskytovat lepší vícesmyslové zážitky v oblasti zábavy, Odedra by se raději zaměřil na vylepšení každodenních úkolů zákazníků. Představuje si svět, ve kterém se 3D náhlavní soupravy stanou dokonalejšími a snadno přenosnými – podobně jako se vyvíjel chytrý telefon – a dochází k závěru, že nyní je čas, aby automobilový průmysl definoval, jak bude tato technologie formovat design automobilů. „Proč utíkat z reálného světa? Gamifikace je možná snadněji realizovatelná, ale není to nutně nejhodnotnější využití virtuálního prostoru.“

Tím, že Audi nadále klade důraz na základní zážitek z jízdy, dalo v této debatě jasně najevo svůj postoj.

 

Zdroj: automotiveworld.com