Dalším velkým bojištěm automobilového trhu bude HMI
V minulosti si zákazníci obecně utvářeli obraz o vozidle pohledem na jeho celkový design, ovladatelnost a výkon motoru. A i v dnešní nejisté době se skutečně zdá, že zákazníky nadále ovlivňují relativně všední faktory – průzkum mezi 8 400 dospělými v USA provedený společností Statista zjistil, že palivová účinnost (56 %), bezpečnost (55 %) a nízká cena (46 %) byly tři nejdůležitější faktory nákupu.
Ale jak dlouho to tak bude? Analýza společnosti McKinsey & Co naznačuje, že v automobilový průmysl přenáší své zaměření na komfort a pohodlí. Důraz na zážitek z kabiny bude jádrem této změny a zároveň bude i hlavním rozlišovacím faktorem mezi výrobci automobilů.
Systémy rozhraní člověk-stroj (Human machine interface, zkráceně HMI) poskytnou technologický základ, na kterém se bude bojovat o zákazníky. Nové HMI, by mohly být brzy oznámeny se „stejným očekáváním a fanfárou jako nové modely“, uvádí McKinsey.
Třetí prostor
„Více než 50 let se HMI zaměřovalo na rozsah viditelnosti a dosah řidičových končetin v kabině,“ říká Sushaiv Wadekar, viceprezident společnosti Cyient – společnosti poskytující digitální řešení s více než 30 lety zkušeností v oblasti HMI. „Za posledních deset let se však HMI vyvinulo do bodu, kdy dnes mohou výrobci automobilů v podstatě vytvořit mobilní telefon na kolech.“
Pokud lze většinu nebo dokonce všechny aspekty řízení svěřit samotnému vozidlu, všichni cestující se stanou pasažéry, kteří se pak mohou soustředit na funkce infotainmentu. Kromě domova a pracovního prostoru zákazníka by se auta mohla stát „třetím prostorem“ pro každodenní život. V tomto novém modelu by se vlastnictví auta mohlo změnit na pouhou službu. Pokud chce zákazník vyrazit do terénu, může chtít 4×4. Pokud chce projet městem, mohl by být prospěšný hatchback. Dojíždění do práce může být lepší v salonu, ve kterém je při přepravě více prostoru pro kancelářské aktivity. „Všechny tyto různé scénáře budou vyžadovat výrazné nabídky HMI, aby odpovídaly zkušenostem s automatizovanými vozidly.“ říká.
HMI vozidla jsou stále složitější. Nakonec by se auto mohlo stát ‚třetím prostorem‘ pro každodenní činnosti
Stručně řečeno, zaměření na HMI se bude stále více stávat zábavou. To však neznamená, že se lidé zcela odloučí od svých aut. „Někteří lidé tvrdí, že samořídící auta učiní HMI zbytečným,“ říká Miao Luo, vedoucí oddělení automobilových a konstrukčních nástrojů ve společnosti Qt Company. „Myslím, že je to přesně naopak.“ Společnost Qt, kterou Stellantis vybrala v únoru 2022 pro vývoj svého nového HMI, včetně stylistických vylepšení, 3D efektů, head-up displejů a obrazovek infotainmentu, se zaměřuje na to, co systémy kokpitu nejvíce potřebují poskytovat. „Komunikace mezi řidičem a vozidlem je vším,“ zdůrazňuje.
Zvuk, zrak nebo hmat?
Komunikace mezi cestujícími je usnadněna prostřednictvím smyslových interakcí, které jsou dnes obecně vizuální, sluchové nebo hmatové. HMI vozu může řidiče upozornit, kdy má na předem naprogramované cestě zabočit přes obrazovku středové konzoly, senzory mohou vytvořit pípnutí, které upozorní na hrozící kolizi během manévru, a volanty mohou vibrovat, pokud vůz zabočí do špatného jízdního pruhu.
Každá z těchto interakcí má své výhody a nevýhody – například vizuální komunikace může být nebezpečná, pokud rozptyluje pozornost řidiče; na druhé straně může být také vysoce informativní, pohlcující a intuitivní, pokud je dobře implementována. Bez ohledu na to se Luo i Wadekar shodují, že všechny tři zůstanou v dohledné budoucnosti přítomni v HMI. Ford F-150 je například vybaven jak velkou obrazovkou ve středové konzole, tak fyzickými tlačítky – zdůvodněním je, že řidiči pickupu mohou mít při řízení rukavice, což by ztěžovalo používání dotykové obrazovky. Na základě toho by personalizace mohla hrát větší roli: „Někdo méně obeznámený s dotykovými obrazovkami, například starší člověk, může vyžadovat větší hmatovou odezvu, aby si byl vědom, že tlačítka něco dělají. Mezitím technologicky zdatnější uživatelé mohou preferovat hlasové ovládání, pokud jsou na to zvyklí,“ navrhuje Luo.
Které senzorické metody přetrvávají určí až postup pokus-omyl. „V dnešních HMI je technologie hodně přehnaná. Pokud výrobci automobilů přetíží zvukovou, vizuální a hmatovou zpětnou vazbu do vozidel, skutečné případy použití od zákazníků jim rychle řeknou, které jsou zastaralé.“ Říká Bryce Johnstone, ředitel marketingu automobilového segmentu ve společnosti Imagination Technologies – jejíž IP GPU má 50% podíl na trhu v HMI. V konečném důsledku musí HMI komunikovat s řidičem efektivně a bezpečně. Johnstone navrhuje, že by se výrobci OEM měli zaměřit na poskytování nejdůležitějších informací cestujícím ve správný čas, a to způsobem odolným proti selhání, který nelze nesprávně interpretovat.
Výzvy
Nové možnosti infotainmentu odemčené automatizací a různé možnosti senzorické zpětné vazby vytvářejí nový rámec pro výrobce automobilů, aby přizpůsobili a prodávali své HMI zkušenosti. Wadekar předpovídá, že budoucnost trhu se následně stane silně konkurenčním – o nákupech zákazníků by mohla rozhodovat značka nabízející aplikaci, kterou jiná značka nemá. „Výzvou, se kterou se OEM musí potýkat, je splnit požadavky na personalizaci uživatelů. K automatickým vozidlům úrovně SAE 5 jsme stále daleko, ale význam HMI mezitím jen poroste,“ říká. Proto se sluší výrobcům, aby co nejdříve vytvořili „podpisové“ HMI.
Luo však spekuluje, že to může být pro starší značky obtížné: „Výzva inovace funkce HMI a doba jejího uvedení na trh bude podstatná pro výrobce OEM, kteří nevlastní žádný software. Auta v elektrické éře se stanou více podobnými hardwaru, který budou muset společnosti neustále opatřovat novým softwarem. Vzhledem k tomu, že se shromažďují data a objevují se nové případy použití, musí být výrobci automobilů schopni rychle aktualizovat software HMI. To nelze provést bez plného vlastnictví softwaru. „Tesla je toho nejlepším příkladem v akci: vlastní software in-house, takže může upravovat software takovým způsobem, že auta budou každý den jako zbrusu nová.“
Mezitím Johnstone dochází k závěru, že výzvou je spíše omezení v aplikaci, nikoli technologie. „Nejdůležitějším rozlišovacím znakem bude u HMI „co, kdy a jak“. Jedna velká evropská automobilka například umožňuje lidem v showroomu regulovat složitost HMI podle jejich preferencí,“ poznamenává. Místo toho, aby se zaměřovali na pouhé schopnosti moderních HMI – od vysoce věrného rozlišení obrazu a sofistikovaného hlasového ovládání až po neuronové sítě schopné určit stav mysli řidiče – měli by výrobci OEM zkoumat, co jejich zákazníci skutečně od vozidla chtějí, a umožnit jim přizpůsobit si podle toho zažít.
Zdroj: automotiveworld.com