Dopad na automotive: Rusko-ukrajinský konflikt spěje v nedostatek, růst cen a nejistotu
Ruská invaze na Ukrajinu vyslala šokové vlny po celém světě. Vzhledem k hrozící hrozbě jaderné války a životům milionů civilistů v bezprostředním ohrožení není nejvyšší prioritou nutně automobilový průmysl. Uznává se však, že ekonomický dopad této situace by mohl být vážný a je třeba provést přípravy ke zmírnění nadcházejícího úderu.
Zdecimované prodeje
Situace zůstává nejistá a předpověď se může dramaticky změnit v závislosti na směru, kterým se konflikt ubírá. Vyhlídky trhu obecně nejsou slibné a konflikt nevyhnutelně naruší dodavatelské řetězce, produkci a množství nových vozidel. Společnosti J.D. Power a LMC Automotive v důsledku konfliktu snížily svou prognózu celosvětového prodeje nových vozů pro rok 2022 o 400 000 vozů.
Jeff Schuster, prezident pro americké operace a globální prognózy vozidel v LMC Automotive, vysvětluje tento krok a říká, že invaze přidává „další vrstvu značného rizika pro oživení trhu v roce 2022“. Jak vysvětluje: „Už tak napjatá nabídka vozidel a vysoké ceny po celém světě budou pod dalším tlakem na základě závažnosti a trvání konfliktu na Ukrajině. Rostoucí ceny ropy a hliníku pravděpodobně ovlivní ochotu a schopnost spotřebitelů kupovat vozidla.“
Podíváme-li se na samotnou Ukrajinu, poptávka po nových vozidlech byla již slabá při pouhých 103 200 kusech v roce 2021 ve srovnání s vrcholem 623 000 v roce 2008. Jonathan Storey z Automotive Reports očekává, že prodej nových vozidel na Ukrajině „bude zdecimován minimálně po dobu trvání konfliktu.“
V Rusku by největší dopad na poptávku (a obecně celou ekonomiku) mohly mít ekonomické sankce. USA, Kanada, Velká Británie, Evropská unie, Japonsko, Austrálie a Jižní Korea všechny uvalují sankce se zaměřením na zmrazení majetku prezidenta Vladimira Putina a majetku ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Sankce míří také na ruskou centrální banku a odstraní některé ruské věřitele z globálního platebního systému Swift. „Zavedení takových sankcí bude nějakou dobu trvat. Podle nejpříznivějšího scénáře by konflikt účinně skončil dříve, než začnou mít sankce významný účinek,“ poznamenává Storey. „Na poptávku na jiných trzích bude mít více nepřímý vliv, protože růst životních nákladů v důsledku růstu cen ropy a plynu tlumí poptávku po vozidlech. Pokud se konflikt protáhne, mohou se takové účinky jen zesílit.“
Zastavení produkce
Globální automobilky již začínají podnikat preventivní kroky jak ve svých výrobních, tak exportních strategiích. Podle ruského listu Vedomosti společnosti jako Audi, General Motors, Volkswagen, Škoda, Porsche a Tata buď zastavily, nebo plánují zastavit dodávky svým ruským dealerům. Ford pozastavil své výrobní operace ve společném podniku s místním partnerem Sollers a uvedl, že „je hluboce znepokojen invazí na Ukrajinu a z toho vyplývajícími hrozbami pro mír a stabilitu. Situace nás přiměla přehodnotit naše operace v Rusku.
Dokonce i ti, kteří chtějí pokračovat v operacích, to mohou mít těžké. Továrny umístěné v Rusku by mohly mít potíže se získáním komponentů, které potřebují k pokračování výroby produktů, zatímco dodavatelé dílů v regionu budou mít potíže s odesíláním zásilek do továren na výrobu automobilů v zámoří. „V současné době očekáváme, že narušení dodavatelského řetězce ovlivní automobilovou výrobu v Rusku,“ říká Matthias Heck, vedoucí úvěrový ředitel v Moody’s. „Globální automobilová výroba by také mohla být ovlivněna, ale v mnohem menší míře.“
Hyundai a Kia jsou silně vystaveny rusko-ukrajinské krizi.
Volkswagen na několik dní přerušuje výrobu ve svých závodech v Drážďanech a Zwickau v Německu kvůli zpoždění dodávek dílů z Ukrajiny. Generální ředitel VW Group Herbert Diess oznámil vytvoření speciální pracovní skupiny, která bude vyhodnocovat potenciální důsledky situace na Ukrajině. Koncern VW také odebírá součástky z Ruska, kde provozuje závod v Kaluze, ale se zavedenými sankcemi nemůže dodávat ani tam ani odtud. „Krátkodobé dopady na výrobu by měly být poměrně mírné, ale pokud se konflikt protáhne, pak budou mít západní sankce dopad na ruskou výrobu vozidel,“ varuje Storey.
Společnost GM uvedla, že její působení v dodavatelském řetězci je „omezená“, ale automobilka aktivně spolupracuje s dodavateli, aby minimalizovala potenciální narušení dodávek komponent. „Pokračujeme v monitorování vývoje a podle potřeby přijímáme opatření k implementaci strategií zmírňování,“ stojí v prohlášení společnosti.
Skupina Hyundai má v Rusku obzvláště rozšířené působení. Ročně vyjede z ruských závodů více než 230 000 vozů značek Hyundai a Kia. Obě značky mají na místním trhu značnou oporu, s podíly na trhu převyšujícími 10% pro Hyundai a 12% pro Kia. Kia také vyrábí své modely Rio v továrně ZAZ v Záporoží na Ukrajině.
Dopad na celkové objemy většiny výrobců automobilů by však měl být omezený. Někteří pozorovatelé průmyslu očekávají, že pokles ruských a ukrajinských prodejů by mohl být kompenzován zvýšením objemů na jiné trhy v Evropě. Ale zároveň by se mohli ocitnout s ještě výraznějším nedostatkem polovodičů a bateriových článků elektrických vozidel.
Ruská výroba Renaultu byla zasažena nedostatkem dílů.
Nedostatek polovodičů
Nedostatek mikročipů již způsobuje zpoždění výroby, ale v následujících týdnech by se mohla situace ještě zhoršit. Rusko a Ukrajina jsou klíčovými dodavateli neonového plynu a palladia, jež se používají v polovodičových čipech. Palladium se také používá v katalyzátorech. V polovině února se Rada pro národní bezpečnost Bílého domu obrátila na čipový průmysl a vyzvala jej, aby našel alternativní zdroje surovin v případě, že Rusko podnikne odvetu za hrozící omezení exportu USA. Ukrajina je navíc třetím největším výrobcem niklu a hliníku, což jsou materiály používané ve výrobě baterií pro elektromobily.
„Automobilům se v polovodičové krizi dařilo dobře, když se zaměřili na prodej vozů s vyšší marží,“ říká Heck. „Proto bychom nezaznamenali výrazně negativní efekt za předpokladu, že budou stále nějaké dodávky od polovodičových společností. Rusko je hlavním – ale ne jediným – celosvětovým producentem palladia a chápeme, že současné zásoby automobilek jsou dostatečné ke zmírnění krátkodobého přerušení dodávek. V případě delšího přerušení dodávek by mohlo dojít k určitému negativnímu dopadu, ale také očekáváme, že v takovém scénáři by ostatní regiony zvažovaly možnosti, jak své dodávky zvýšit.“
Ceny pohonných hmot
Pokud by Rusko přerušilo dodávky těchto materiálů, ceny by mohly vzrůst. Totéž se může stát s naftou a benzínem. Rusko je jedním z největších producentů ropy a přerušení dodávek z regionu by mohlo vyvolat raketový růst cen ropy. To přímo ovlivňuje ceny čerpacích stanic pro motoristy. Ceny ropy Brent dramaticky vzrostly a nedávno dosáhly 106,61 USD za barel, což je nejvíce za téměř osm let. Očekává se, že zůstanou zvýšené se značnou proměnlivostí. Údaje z RAC ve Spojeném království udávají průměrné náklady na litr benzínu na 1,51 GBP (2,01 USD) a naftu na 1,54 GBP. Před rokem stály 1,225 GBP a 1,2599 GBP. Mluvčí RAC varoval, že další nárůsty mohou velmi dobře vést k „nevýslovným finančním potížím pro mnoho lidí“.
Některé ekologické skupiny vyjádřily naději, že rychle rostoucí náklady na palivo urychlí přechod na elektrická vozidla, ale ne všichni jsou přesvědčeni. „V současné době jsme svědky zvyšujících se cen pohonných hmot ale také prudce rostoucích cen elektřiny,“ poznamenává Heck. „Po zvážení neočekáváme, že to bude dalším impulsem k již existujícímu trendu směrem k elektrifikovaným vozidlům.“ Posun průmyslu směrem k elektrifikaci však rozhodně sníží jeho závislost na ropě. Je pozoruhodné, že jak Shell, tak BP ustupují ze svých ruských projektů a investic a zvyšují tlak na ostatní, aby je následovali.
Nejistota
Vyhlídky pro ruský automobilový sektor budou vždy záviset na tom, jak se bude vyvíjet současný konflikt, což ztěžuje jakoukoli předpověď. Není divu, že ruské ministerstvo průmyslu a obchodu vyjadřuje veškerou důvěru, že jeho domácí zpracovatelský průmysl může prosperovat bez ohledu na vývoj související s konflikty, jako jsou sankce nebo narušení dodavatelského řetězce. Jeho důvěra pramení z masivního místního investičního úsilí. Státní program „Rozvoj automobilového průmyslu“ údajně účinně zvýšil místní obsah v některých autech až na 75 %.
To nestačí k zajištění prosperujícího automobilového ekosystému, nemluvě o pozici lídra v budoucí mobilitě. Pro globální hráče jakákoliv přitažlivost, kterou Rusko mohlo mít, v blízké budoucnosti zmizí. Politický horký brambor neznamená lukrativní investiční vyhlídku, zvláště v době již tak značné nejistoty. Zatímco nikdo není ochoten zavázat se k dlouhodobému výhledu, ani v „krátkodobém horizontu neexistují dobré scénáře,“ varuje Storey.
Zdroj: automotiveworld.com