UCB: Češi chtějí společensky odpovědné firmy

Čechům hodně záleží na tom, jak se firmy chovají k zaměstnancům i ke svému okolí. Dodržování zásad společenské odpovědnosti v podnikové sféře a zároveň trvalé udržitelnosti (ESG) považuje za důležité hned 93 % lidí.

Více než tři čtvrtiny Čechů pak tento faktor zohledňují i při rozhodování o svém budoucím zaměstnavateli. Firmy, jež odpovědný přístup podceňují, se tak mohou při hledání pracovních sil připravit o podstatnou část uchazečů. Ukázal to průzkum UniCredit Bank.

Vedle důstojné práce, ekonomických parametrů, zdraví a kvality života Češi při výběru budoucího zaměstnavatele nejčastěji zohledňují také rovnost mužů a žen či odpovědnou výrobu a spotřebu. Vysoká míra společenské odpovědnosti a trvalé udržitelnosti firem je při posuzování pracovních příležitostí důležitá pro bezmála 77 % lidí. Navzdory zažitému stereotypu, že na odpovědný přístup zaměstnavatele kladou větší důraz mladší generace, z průzkumu UniCredit Bank vyplývá, že celkové chování firem ke svému okolí zohledňují všechny věkové skupiny zhruba stejně.

Liší se ale v tom, co je pro ně nejdůležitější. Zatímco věková skupina 54-65 let klade větší důraz na zdraví, nejmladší lidé na trhu práce si ve větší míře než ostatní všímají toho, jak se zaměstnavatel staví k oblasti dalšího vzdělávání a rozvoje svých zaměstnanců. Rozdíly panují i mezi pohlavími. Zatímco na rovnost mužů a žen klade důraz více než polovina žen, u mužů je to necelá čtvrtina. Za důležitý tento parametr považují zejména obyvatelé větších českých měst.

Maximalizace zisku bez společenské odpovědnosti se firmám nemusí vyplatit

Průzkum UniCredit Bank mezi více než tisíci respondenty dále ukázal, že firmy snažící se pouze o maximalizaci zisku za každou cenu nenacházejí u potenciálních zaměstnanců příliš pochopení. Více než polovina respondentů si myslí, že je maximalizace zisku stejně důležitá jako společensky odpovědné chování zaměstnavatele a jeho zaměření na trvalou udržitelnost. Dalších bezmála 15 % respondentů uvedlo, že je pro ně společenská odpovědnost zaměstnavatele dokonce důležitější než maximalizace jeho zisku. Naopak s tvrzením, že maximalizace zisku je hlavním a jediným cílem podniku se ztotožňuje méně než desetina dotázaných.

Řada českých firem včetně UniCredit Bank, na jejíž podnět průzkum vznikl, si význam odpovědného chování a trvale udržitelného přístupu uvědomuje a je na tomto poli dlouhodobě aktivní nejen ve vztahu ke stávajícím zaměstnancům či uchazečům, ale také k zákazníkům a širšímu okolí. Udržitelnost a transformace na nízkouhlíkové prostředí je klíčovým faktorem pro budoucnost včetně obchodních strategií. V žebříčku nejudržitelnějších společností na světě časopisu Corporate Knights pro rok 2022 získala skupina UniCredit první místo v Itálii a druhé místo v celosvětové konkurenci.

Udržitelnost je klíčovým nástrojem nové obchodní strategie UniCredit Unlocked, kterou skupina představila v prosinci 2021 spolu s dalšími cíli v oblasti ESG pro období 2022–2024. UniCredit představil například cíl dosáhnout objemu nových úvěrů v oblasti ESG, udržitelných dluhopisů a sociálních úvěrů v celkové výši 150 miliard eur. UniCredit také investuje 100 milionů eur s cílem zajistit férové a rovnoměrně distribuované odměňování, přičemž se zavázala do roku 2030 dosáhnout cíle čistých nulových emisí skupiny a do roku 2050 cíle nulových financovaných emisí.

Pomáhají i zaměstnanci

UniCredit Bank, která patří ke klíčovým hráčům na českém trhu dále významně investuje do digitalizace, a to nejen pro větší dostupnost produktů pro zákazníky online, ale třeba i využíváním unikátního inteligentního chatbota při náboru zaměstnanců. Ti, kteří se nakonec zaměstnanci UniCredit Bank skutečně stanou, se pak mohou zapojit do celé řady projektů s příznivým dopadem na společnost. Jedním z nich je inciativa Social Impact Banking, jejímž cílem je pomoci nejzranitelnějším skupinám lidí s finančním vzděláváním. Do projektu dobrovolných školitelů se přihlásilo již 165 zaměstnanců UniCredit z České republiky i Slovenska, kteří od září do prosince 2021 proškolili žáky základních a středních škol na 18 různých školních zařízeních. Celkem se v rámci školení finanční vzdělanosti proškolilo téměř 1600 žáků.

Kromě dobrovolnických projektů je součástí odpovědného přístupu firem zpravidla také prevence korupce, důraz na dodržování lidských práv či ohleduplnost k životnímu prostředí. Průzkum UniCredit Bank se proto zabýval i tím, jak by Češi reagovali, pokud by zjistili, že jejich zaměstnavatel zásady společensky odpovědného chování vážně porušuje. Okamžitou výpovědí by situaci řešilo bezmála 11 % lidí. Téměř 43 % lidí by se nejprve snažilo o nápravu s tím, že by rozvázali pracovní poměr, až pokud by k ní v určitém čase nedošlo. Přes 30 % lidí by se sice o nápravu snažilo také, ale o výpovědi by při tom neuvažovali.

Udržitelný provoz a financování ESG projektů

Odpovědnost firem nicméně nehraje roli jen při výběru zaměstnavatele uchazeči na trhu práce. Kritérii udržitelnosti označovanými zkratkou ESG se stále častěji řídí také investoři a zákazníci. Často je v této souvislosti zmiňována například uhlíková neutralita.  Snižování uhlíkové stopy lze realizovat dvěma cestami. Jednou je snaha o to, aby pracoviště a vozidla zanechávala co nejmenší uhlíkovou stopu, druhou je realizace projektů splňujících kritéria ESG. UniCredit Bank se aktivně věnuje i energetické transformaci a spolupracuje na řadě projektů z oblasti financování zelené energie. Nicméně, ESG není jen o ochraně životního prostředí, ale také o sociální odpovědnosti, proto se UniCredit zabývá bankovnictvím s pozitivním sociálním dopadem, v jehož rámci financuje například domovy pro seniory nebo jiná sociální zařízení.

Jako cíl má skupina UniCredit v průběhu následujících tří let dosáhnout hranice 150 miliard eur v objemu financování připadajícího na projekty splňujících kritéria ESG, navíc je skupina součástí Evropské aliance pro čistý vodík, která se zabývá překážkami vyskytujícími se při rozsáhlém zavádění vodíku a navrhuje opatření, která je umožňují zmírnit, a zkoumá taktéž možnosti financování a bankovní způsobilosti tohoto sektoru.

 

Zdroj: automakers.cz