Český autoprůmysl žádá zavedení kurzarbeitu

Vláda chystá českou verzi takzvaného kurzarbeitu, který by navázal by na vládní program Antivirus. Sdružení automobilového průmyslu podporuje jeho zavedení k 1. lednu 2021, uvedl prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.

„Program Antivirus se ukázal jako velmi efektivní nástroj k bezprostřední ochraně pracovních míst. Pomohl firmám překlenout krizové období bez nutnosti propouštět klíčové zaměstnance, bez kterých by byl opětovný rozjezd ekonomiky jen velmi složitý. Sdružení automobilového průmyslu proto podporuje urychlené zavedení funkčního systémového kurzarbeitu k 1.1.2021 podle návrhu MPSV konzultovaného se sociálními partnery. Tedy nástroje, který by i v případě budoucích možných krizí podával firmám a jejich zaměstnancům pomocnou ruku,“ uvedl prezident AutoSAP Bohdan Wojnar.

Zaměstnanci postižených firem by mohli od státu dostávat za dobu, kdy pro ně firma kvůli epidemii, přírodní katastrofě či recesi nebude mít práci, 70 procent čistého výdělku. Po třech měsících by se podpora snížila. Vyplácela by se nejvýš devět měsíců. Člověk by ale musel v týdnu odpracovat aspoň dvě pětiny pracovní doby, tedy třeba dva z pěti dnů. Peníze od státu by se započítávaly na důchod. Vyplývá to z návrhu novely o zaměstnanosti s novými pravidly kurzarbeitu, kterou připravilo ministerstvo práce.

Podle návrhu by vláda mohla kurzarbeit zavést, pokud by ve třech měsících po sobě meziročně přibylo nezaměstnaných o víc než 15 procent a bylo by jich minimálně 400 000. Kabinet by k nové podpoře v částečné zaměstnanosti mohl přistoupit i při pandemii, kyberútoku, přírodní pohromě či v jiné mimořádné situaci, která by ohrozila ekonomiku. V nařízení by stanovil, po jakou dobu či v jakém odvětví a regionu se bude příspěvek poskytovat.

Zdroj: autosap, automakers.cz