BMW sází na 3D tisk ve výrobě

BMW Group loni otevřela v Mnichově areál s názvem Additive Manufacturing Campus. Automobilka v něm začala aplikovat postupy takzvané aditivní postupy výroby dílů prototypů i sériových vozů, mezi něž patří například technologie 3D tisku. Investice za 15 milionů eur zkrátila dobu produkce řady součástek.

V současné době pracuje ve specializovaném centru až 80 zaměstnanců, kteří pracují na přibližně 50 kovových a polymerových výrobních systémech. Dalších 50 těchto systémů je rozmístěno ve výrobních závodech společnosti po celém světě.

„Technologie nabízí rychlou dostupnost navržených komponentů, jejich flexibilní konstrukční řešení a současně možnost vyrábět tyto díly bez nákladných nástrojů a forem,“ uvedl Daniel Schäfer, Senior Vice President pro integraci výroby a pilotní výrobní linku v BMW Group:

„Procesy, jako je aditivní výroba, nám pomáhají zrychlit vývoj a dostat naše vozy rychleji do sériově výroby. 3D tisk také zkracuje výrobní časy dílů a současně má pozitivní přínos v mnoha dalších vlastnostech daných komponentů.“

Díly z 3D tiskárny se podle něj vyznačují mimořádnou funkčností a pevností, takže se používají v karoserii vozu a prostoru pro posádku. Kromě automobilových součástek 3D tiskárny BMW už dokonce vyrobily celý motocyklový rám.

Zdroj: automakers.cz