NĚMECKO ČEKÁ ZVÝŠENÍ POPTÁVKY PO VODÍKU

Poptávka po vodíku v Německu, Belgii a Nizozemsku by do roku 2050 mohla vzrůst na 200 až 700 TWh/rok. Cena takzvaného zeleného vodíku by na těchto trzích mohla být konkurenceschopná vůči ceně modrého vodíku kolem roku 2045. Uvádí to studie výzkumné organizace Aurora zaměřená na roli vodíku v energetických systémech.

Podle uvedené studie by první aplikace pro nízkouhlíkový vodík měly být realizovány v chemických závodech a rafinériích a dále v nových procesech v ocelářském a cementárenském průmyslu. Součástí velkých projektů s elektrolyzéry by měla být sezónní akumulace vodíku a elektřina produkovaná z obnovitelných zdrojů, aby byly zajištěny nízké provozní náklady.

Cena tzv. modrého vodíku vyráběného parním reformováním zemního plynu při použití technologií na zachytávání a ukládání uhlíku (Carbon Capture and Storage – CCS) bude podle studie minimálně do roku 2040 výrazně nižší, než cena tzv. zeleného vodíku vyráběného elektrolýzou vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

„Modrý vodík (vyráběný ze zemního plynu při využití CCS) a zelený vodík (vyráběný pomocí elektrolýzy vody) by měly hrát důležitou roli, avšak zelený vodík nebude bez další podpory konkurenceschopným ve srovnání s modrým vodíkem až do 40. let 21. století,“ uvádí studie.

Výzkumníci z Aurory odhadují plné náklady (Levelized Cost of Production) na výrobu vodíku v roce 2020 (vztažené k spalnému teplu) na 40 EUR/MWh (1,6 EUR/kg) pro konvenční vodík, 50 EUR/MWh (2 EUR/kg) pro modrý vodík a 80 EUR/MWh (3,2 EUR/kg) pro zelený vodík.

Studie Global Gas Report 2020 zveřejněná v srpnu, jejímiž autory jsou Mezinárodní plynárenská unie (IGU), BloombergNEF a Snam, odhaduje, že v Německu by cena vodíku vyráběného více způsoby včetně elektrolýzy vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů mohla do roku 2050 klesnout až k 1 USD/kg (zhruba 0,85 EUR/kg).

Zdroj: automakers.cz