Xiaomi: konečně přichází smartphone na kolečkách

Bublina společnosti Tesla splaskává, cena jejích akcií klesá a zejména v Číně snižuje ceny ve snaze udržet si vedoucí postavení na trhu nebo alespoň soupeřit o vedoucí postavení v oblasti elektromobilů s BYD. V Evropě se nástup elektromobilů zpomaluje a vzhledem k rostoucí hrozbě čínského dovozu EU (a možná i Spojené království) brzy vyhlásí cla nebo podobné sankce na dovážená čínská vozidla. Někteří čínští výrobci OEM vidí v evropské poptávce potenciální řešení své vlastní nadbytečné kapacity, a to navzdory rozsahu domácího trhu s EV. A zatímco někteří pozorovatelé očekávají racionalizaci čínských výrobců OEM, na trh stále vstupují nové společnosti, z nichž nejnověji se o elektromobily pokouší výrobce chytrých telefonů Xiaomi.

Společnost Xiaomi uvedla elektromobil SU7 (plným názvem Speed Ultra 7) na trh začátkem dubna za velmi konkurenceschopnou cenu, která činí méně než 30 000 USD, takže je v Číně přibližně o 4 000 USD levnější než Model 3 společnosti Tesla. Počáteční poptávka společnost zaskočila a Xiaomi kupujícím sdělila, že na dodání vozidla budou muset čekat až sedm měsíců, přičemž během prvních 24 hodin přijala téměř 90 000 objednávek. Počáteční várka 5 000 speciálních startovacích kusů “Founder’s Edition” byla vybavena dodatečným příslušenstvím, včetně (samostatné) chladničky z divize domácích spotřebičů společnosti. A v reakci na velkou poptávku čínská tisková agentura naznačila, že Xiaomi zvýší výrobu na 10 000 kusů měsíčně, přičemž zakladatel společnosti oznámil, že bude vyrobena druhá várka modelů Founder’s Edition. Zda bude druhá várka vybavena chladničkou nebo pračkou, není známo.

 Xiaomi SU7

Xiaomi SU7

Vstup společnosti Xiaomi na trh s elektromobily je významný; nejde jen o další malý start-up, ale o jednu z největších společností v oblasti chytrých telefonů s obrovskými finančními rezervami. Uvedení SU7 na trh následuje po oznámení společnosti, že v roce 2021 bude investovat 10 miliard USD do elektromobilů. Navzdory velké počáteční poptávce po SU7 však společnost Xiaomi přiznává, že na každém vozidle prodělá, přičemž společnost Citi Research odhaduje ztráty na 28 až 42 tisíc USD na jedno vozidlo. Agentura Reuters rovněž citovala Citi, podle níž program SU7 povede k čistým ztrátám ve výši 67 milionů USD (tj. přes 4 miliardy jüanů), což znamená mnohem nižší ztrátu na jeden kus ve výši 9 400 USD, a to na základě ročního prodeje 60 000 kusů v prvním roce, ačkoli se nyní plánuje vyšší výroba.

Navzdory riziku, že SU7 bude ztrátový, vzrostla cena akcií společnosti na hongkongské burze při uvedení vozidla na trh o 16 % a dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2022. SU7 má stylistické prvky připomínající Porsche, což nepochybně osloví zákazníky, kteří si Porsche nemohou dovolit; v tomto smyslu není vzhledem k jeho ceně silná poptávka při uvedení na trh zcela překvapivá, ale je otázkou, zda bude trvalá a zda ji bude možné zopakovat i mimo Čínu.

Cenová konkurenceschopnost společnosti Xiaomi následuje kroky společností Xpeng a Nio, které nedávno oznámily vlastní cenové dotace nebo snížení cen ve výši přibližně 2 800 USD a 1 400 USD za vozidlo. Hotovostní rezervy společnosti Xiaomi ve výši přibližně 15 miliard USD by jí podle FT měly umožnit překonat cenovou konkurenci s mnoha domácími hráči na trhu s elektrickými vozidly, kteří se stále snaží zajistit si stabilní podíl na tomto trhu. Toto snížení cen přichází tváří v tvář zpomalujícímu se objemu prodejů na největším automobilovém trhu na světě. O tom, jak dlouho budou čínské společnosti schopny udržet své současné cenové strategie, lze diskutovat; v reakci na přebytek kapacit na trhu je pravděpodobné, že dojde k otřesům v počtu výrobců OEM vyrábějících v Číně, ne-li k nevyhnutelnému.

Uvedení SU7 na trh následovalo také po rozhodnutí společnosti Apple (největšího konkurenta Xiaomi v oblasti chytrých telefonů) zrušit vlastní elektromobil po mnoha letech snah o vývoj chytrého samořídícího automobilu. Pro Apple byl trh s autonomními automobily příliš obtížný a drahý; i zdroje Applu jsou omezené.

Na závěr ještě jedna zajímavost: Xiaomi nebude vyrábět automobily sama. Místo toho budou vozy vyráběny v továrně, kterou vlastní společnost BAIC (Beijing Automotive), jeden ze státních výrobců OEM s nadbytečnou kapacitou. A to může být pro společnost Xiaomi cesta, jak úspěšně vstoupit do automobilového průmyslu bez nákladů na stavbu automobilky a vytvoření logistických a dodavatelských řetězců. Stejně jako někteří čínští výrobci OEM mohou zatím vstoupit na evropský trh s využitím smluvních výrobců, může si společnost Xiaomi vyzkoušet svůj potenciál v automobilovém průmyslu doma s využitím volných kapacit stávajících výrobců OEM, čímž minimalizuje vlastní investice, zatímco státní společnost BAIC zlepší své vlastní velmi špatné využití.

 

Zdroj: automotiveworld.com