Vláda omezí odpisy luxusních aut z daní

Vláda chce omezit daňovou uznatelnost aut na první dva miliony z ceny. Podle ministrů totiž podnikatelé sice kupují luxusní vozy na firmu, ale využívají je k soukromým účelům. Situaci komentoval PR manažer SDA Petr Horák.

„Například v roce 2020 bylo 96 ze 101 nově registrovaných Ferrari v Česku registrováno na firmu,“ uvádí ve svém prohlášení vláda.

Statistiky Svazu dovozců automobilů přesný počet aut v ceně nad dva milion koupených pro firemní účely neevidují, celkově ale jednoznačně převažují firemní nákupy.

„Pokud jde o poměr celkových registrací, pak v letošním roce bylo na firmy registrováno 55 735 vozů, zatímco na soukromé osoby 19 035 vozů,“ říká Petr Horák mluvčí Svazu dovozců automobilů.

Také Jan Hurt, generální ředitel Porsche ČR, oficiální importér vozů Volkswagen, Audi či Seat, potvrzuje, že například v případě dražších vozů značky Audi většina prodaných vozů míří právě k firemním zákazníkům.

Návrat k roku 2007

Ti si dosud – pokud jsou plátci DPH – mohli zažádat o 21 procent z celé kupní ceny a zbytek dát do nákladů formou odpisů. Nově by se ale Česko vrátilo před rok 2007, kdy platilo omezení na odepsání firemního vozidla do výše 1,5 milionu korun. Ceny vozů ale rostou, jen za poslední dva roky vyskočily v průměru o 30 procent. A zejména ve vztahu k elektromobilitě může být současná hranice problém.

„Na prodeje elektromobilů to může mít poměrně velký vliv, protože jejich ceny jsou zatím stále vyšší než u vozů s konvenčními spalovacími motory, a není tak problém s určitou výbavou hranici dvou milionů překročit. V tomto ohledu by to mohlo určitou část zákazníků přemýšlejících o nákupu vozu s elektrickým pohonem odradit,“ říká Horák.

Obnova vozového parku bude váznout

Hranice podle něj ale může být limitující i jinde. „Samozřejmě předpokládáme, že někteří zákazníci si koupi dražšího automobilu rozmyslí. Zatím se však jedná pouze o návrh, který ještě může doznat nějakých změn. A nejspíš i dozná, protože úplně dost dobře nelze paušálně stanovit hranici dvou milionů korun například bez ohledu, k jakému účelu auto vlastně slouží. Chápeme motivaci tohoto návrhu, ale je tam několik dalších aspektů, které by měly být projednány. Jedním z nich je například i možný dopad na obnovu českého vozového parku a snižování emisí, protože se to může výrazně dotknout zmiňovaných elektromobilů,“ dodává Horák.

 

Petr Horák

Zdroj: automakersnews.cz