Valeo mělo premiéru třetí generace LiDARu

Valeo, dodavatel asistenčních systémů pro řízení (ADAS), představil 23. listopadu v digitálníé světové premiéře svou třetí generaci skenovacího systému LiDAR. Na trh jej uvede v roce 2024. Technologie byla vyvíjena i v Praze.

Tato nová technologie nabízí podle dodavatele oproti předchozím generacím výrazně vyšší výkon. Umožňuje tak realizovat autonomní mobilitu a poskytuje dosud nevídanou úroveň bezpečnosti silničního provozu.

Třetí generace LiDAR společnosti Valeo představuje významný technologický pokrok na cestě k autonomním automobilům. Naše společnost je jedinou na trhu, která v současné době sériově vyrábí skener LiDAR pro automobilový průmysl. Tato modernizace posiluje technologické a průmyslové prvenství společnosti Valeo v této oblasti. Náš cíl číslo jedna s tímto zařízením zůstává stejný – zachraňovat životy na silnicích,“ říká Geoffrey Bouquot, seniorní viceprezident společnosti Valeo pro výzkum, vývoj a strategii.

Třetí generace technologie LiDAR Valeo poskytuje bezkonkurenční účinnost z hlediska dosahu, rozlišení a snímkové frekvence.

Tato technologie rekonstruuje 3D obraz okolí vozidla v reálném čase s rozlišením 4,5 milionu pixelů a rychlostí 25 snímků za sekundu. Oproti předchozí generaci má třikrát delší dosah a dvaapůlkrát větší zorný úhel. Rozlišení se zvýšilo dokonce dvanáctkrát.

Díky jedinečným snímacím schopnostem dokáže nový LiDAR vidět věci, které nevidí člověk, kamery ani radary. To znamená, že řízení lze v mnoha situacích (tedy při úrovni automatizace 2 a vyšší) přenechat vozidlu, a to i na dálnici při rychlosti až 130 km/h. I v takových situacích může vozidlo vybavené skenovacím systémem LiDAR třetí generace zvládat nouzové situace zcela samostatně.

Flexibilní skenovací systém

Skenovací systém LiDAR společnosti Valeo detekuje, rozpoznává a klasifikuje všechny objekty v okolí vozu. Pokud se objekty pohybují, měří také jejich rychlost a směr. Skenovací LiDAR se dokáže přizpůsobit jakýmkoli světelným podmínkám, ať už je oslnivě jasno, nebo naprostá tma. Aby mohl vypočítat správnou brzdnou dráhu, měří systém dokonce i hustotu dešťových kapek. Sleduje okolní vozidla, i když už nejsou v zorném poli řidiče, a pomocí algoritmů předvídá jejich trajektorie a spouští potřebné bezpečnostní manévry.

Díky těmto vlastnostem chrání skenovací systém LiDAR osoby uvnitř vozu i v jeho okolí – chodce, cyklisty a ostatní účastníky silničního provozu. Systém bude prostřednictvím cloudu upozorňovat na nebezpečí na silnici i další vozidla. Všichni díky tomu budou těžit z jeho výjimečných rozpoznávacích schopností.

Společnost Valeo navrhuje a vyrábí celý systém, včetně hardwaru, softwaru a související umělé inteligence. Ta je „mozkem“, který kombinuje shromážděná data a umožňuje vozidlu okamžitě učinit správné rozhodnutí. Jeho adaptivní část se automaticky přizpůsobuje okolnímu prostředí a zlepšuje svůj výkon prostřednictvím pravidelných aktualizací.

LiDARy společnosti Valeo se vyrábějí v Německu v závodě Valeo ve Wemdingu v Bavorsku, kde se komponenty montují s mikronovou přesností. Výrobní linky v této továrně využívají nejmodernější odborné znalosti společnosti Valeo v oblasti optiky, mechaniky a fotoniky (obor fyziky, který se zaměřuje na vyzařování a detekci světelných částic, tedy fotonů). Téměř 300 zaměstnanců společnosti Valeo se věnuje výhradně této technologii, na kterou již bylo podáno více než 500 patentů.

Valeo je první a doposud jedinou společností, která vyrábí skenovací systémy LiDAR v průmyslovém měřítku. Vyrobila již více než 150 000 kusů tohoto zařízení a 99 % automobilů vybavených LiDARem na celém světě má systém vyrobený právě společností Valeo.

Očekává se, že až 30 % nových prémiových vozidel má do roku 2030 dosáhnout třetí úrovně automatizace, k čemuž budou muset být vybavena technologií LiDAR. Kromě osobních automobilů budou muset používat jedno nebo i více zařízení LiDAR také autonomní raketoplány, robotické taxi vozy, doručovací droidi, autonomní nákladní automobily nebo vozidla pro zemědělství, těžební průmysl a infrastrukturu. Do roku 2030 dosáhne trh s technologií LiDAR hodnoty přes 50 miliard dolarů.

Na přípravě systému se podílelo také vývojové centrum Valeo v Praze, potvrdil nám Clement Nouvel

 

Zdroj: automakers.cz