Trápení eurozóny a nástup Trumpa. Co podle ekonomů ovlivní rok 2025?
Mezi nejdůležitější změny, které loňský rok přinesl, patří podle předních ekonomů návrat inflace k normálním hodnotám a stabilizace trhu s energiemi. Mezi špatnými trendy, které rok 2024 nastolil či prohloubil, vyniká zejména stagnace německé ekonomiky. Letošní rok bude ve znamení očekávaného snižování úrokových sazeb hlavních světových centrálních bank. Za divokou kartu označují ekonomové nástup staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa a otázku, zda splní své předvolební sliby, které obnášejí podporu americké ekonomiky a uvalení cel na dovozy z třetích zemí.
Vít Hradil, hlavní ekonom finanční společnosti Cyrrus
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil. Foto: Cyrrus
Jak hodnotíte z ekonomického pohledu rok 2024? Byl dobrý nebo spíše špatný?
Kdybych se dnes probudil z několikaletého kómatu a bez znalosti kontextu si přečetl makroekonomické výsledky, řekl bych, že musel být špatný. S přihlédnutím k okolnostem jej ovšem naopak hodnotím jako vlastně vydařený. Růst poblíž jednoho procenta, ke kterému zřejmě směřujeme, je na české historické poměry slabý, ovšem vzhledem k nedávnému propadu reálných příjmů českých domácností, pokračující válce na Ukrajině, zpřetrhání obchodních vazeb s Ruskem a nadále relativně vysokým úrokovým sazbám u nás i v eurozóně, se jedná o maximum možného a dobrý základ pro budoucí dynamičtější ekonomické zotavení. Podobně deficit státního rozpočtu na úrovni 280 miliard vypadá na první pohled příšerně, ale jeho příčiny sahají až do pandemického roku 2020 a není těžké si domyslet, že současná vláda mohla s odkazem na nepříznivé okolnosti rozhazovat ještě mnohem více. Českou tradicí pak je nadále mizivá nezaměstnanost a relativně slušně se držel i kurz české koruny.
Co podle vás byly nejdůležitější ekonomické události a trendy roku 2024, které ekonomiku ovlivnily negativně a pozitivně?
Negativem byla hlavně až nečekaně špatná kondice průmyslového sektoru, hlavně pak toho navázaného na zahraničního poptávku. Zatímco ještě donedávna existovala naděje, že se jedná o pouhé cyklické oslabení, které se dříve či později zase otočí, nyní se trochu obávám, že jde spíše o projev strukturálních problémů, které bezbolestně neodezní.
Jednoznačně největším pozitivem naopak bylo zkrocení spotřebitelské inflace, která ukázkově spadla z dvouciferných hodnot zpět do blízkosti dvouprocentního cíle. Částečně tomu sice dopomohla nepříjemná okolnost, když Češi vlivem propadu reálných příjmů a mrazivé ekonomické nálady jednoduše přestali nakupovat a tím znemožnili další zdražování, ovšem počítá se hlavně výsledek, a ten je příznivý.
Co očekáváte od roku 2025? Co bude v tomto roce ovlivňovat světovou a českou ekonomiku?
Hlavní neznámou pro mě bude Donald Trump a to jak z pohledu domácí tak i světové ekonomiky. V hororovém scénáři Trump skutečně zavede avizovaná až 20procentní cla na všechny země včetně těch evropských – čímž rozpoutá globální obchodní konflikt – a neobratně „vyřeší“ válku na Ukrajině nevýhodným příměřím nebo naopak nedomyšlenou eskalací. V pozitivním scénáři se Trump s Evropou dohodne na oboustranně přijatelném obchodním schématu a válku na Ukrajině přiblíží k výsledku, který je pro nás žádoucí, tedy k dlouhodobě udržitelnému a pokud možno spravedlivému uklidnění. Představit si pochopitelně lze i cokoliv mezi těmito dvěma extrémy.
Co by bylo třeba udělat v hospodářské politice, aby byl rok 2025 úspěšnější než rok 2024?
Hospodářská politika funguje s poměrně velkou prodlevou, kdy se sebelepší změny obvykle projeví teprve pár let po implementaci. Rok 2025 tedy již politici spíše neovlivní. Osobně bych byl spokojen, kdyby sněmovní volby nepřinesly posílení antisystémových politických názorů. Česká ekonomika si zvládne nějak poradit s vládou levice i pravice, konzervativců i liberálů, ale smrtelně by ji mohl ohrozit odklon od principů volného trhu, demokracie a ukotvení v západním civilizačním okruhu.
Pavel Peterka, hlavní ekonom XTB CZ/SK
Hlavní ekonom finanční společnosti XTB Pavel Peterka. Foto: archiv Pavla Peterky
*Jak hodnotíte z ekonomického pohledu rok 2024? Byl dobrý nebo spíše špatný?
Po náročných pandemických letech a energetické krizi byl rok 2024 příjemnou změnou. O žádný hospodářský zázrak se nejednalo. Růst ekonomiky v reálném vyjádření zřejmě překoná úroveň jednoho procenta – především z důvodu oživení zahraničního obchodu a útlumu inflace, což posílilo kupní sílu domácností a spotřebu. Přestože nedošlo k zásadní akceleraci ekonomického růstu a růstu mezd, byl rok 2024 podstatně lepším než roky předchozí. Růst cen se podařilo udržet v tolerančním pásmu inflačního cíle ČNB na dvou procentech plus minus jeden procentní bod. Inflace však zůstává stále zvýšená a dynamika cen potravin a služeb bude její další pokles brzdit.
Co podle vás byly nejdůležitější ekonomické události a trendy roku 2024, které ekonomiku ovlivnily negativně a pozitivně?
Mezi nejdůležitější ekonomické trendy z roku 2024 lze bezpochyby zařadit pokles inflace nejen v České republice, ale i ve většině regionů světa, což například řadě centrálních bank umožnilo snižovat úrokové sazby a “zlevnit” tak dluhové financování s pozitivním vlivem na aktivitu firem a spotřebu domácností. S tím úzce souvisí stabilizace energetických trhů, která pomohla tlumit výše zmíněnou inflaci. Významným trendem byl i technologický pokrok a růst adopce AI a dalších technologií nejen v běžném životě, ale i ve fungování firem. To se projevilo například na růstu cen akcií technologických firem.
Nejzásadnější negativní ekonomické události se odehrály v oblasti geopolitiky, kde stále pokračuje válka na Ukrajině a problémy na Blízkém východě. V případě obou konfliktů hrozila a stále hrozí další eskalace s potenciálně katastrofickými následky. Rok 2024 dále poznamenal slabší výkon čínské ekonomiky a hospodářský útlum řady států z důvodu vysokých úrokových sazeb a drahých energií. Příkladem může být Německo, které trpí ztrátou části své konkurenceschopnosti nejen v průmyslu.
Co očekáváte od roku 2025? Co bude v tomto roce ovlivňovat světovou a českou ekonomiku?
Od roku 2025 očekávám pokračování trendů, ale v prostředí vyšší volatility. Česká ekonomika podle našich odhadů poroste v reálném vyjádření zhruba o dvě procenta. Eurozóna se bude spíše trápit a její růst bude okolo jednoho procenta a v Německu očekáváme tzv. zelenou nulu, tedy růst blízko nuly. Růst americké ekonomiky bude v pásmu 2,0 až 2,5 procenta a čínská ekonomika bude pokračovat ve “slabším” růstu okolo 4,5 procenta.
Zásadním faktorem bude pokles úrokových sazeb většiny světových centrálních bank. Očekávám, že ECB bude sazby snižovat rychleji než americký Fed z důvodu slabého hospodářského výkonu Evropy a slabších inflačních tlaků ve srovnání s USA. Pokles sazeb by se měl pozitivně projevit na ekonomické výkonnosti jednotlivých zemí.
Stále však existuje řada nejistot a rizik. V čele stojí geopolitické tlaky – válka na Ukrajině, problémy na Blízkém východě a další zhoršení vztahů Taiwan – Čína. Vývoj v těchto oblastech bude do značné míry určovat (ne)úspěch globální ekonomiky v roce 2025. Dalším problémem je vytrvalost inflačních tlaků v USA, ČR a dalších zemí Evropy. Boj s inflací ještě není u konce a nad očekávání vyšší dynamika cen, kterou by mohl podpořit Donald Trump, může vést k pomalejšímu poklesu sazeb a oproti očekávání nižšímu stimulu ekonomiky skrze kanál měnové politiky.
Další divokou kartou je pak Donald Trump a jeho předvolební sliby, kdy i velká část jeho fanoušků doufá, že poslechne rozum a významnou část těchto slibů, jako například zavedení univerzálních cel, vůbec nesplní. Rok 2025 bude rokem volatility.
Co by bylo třeba udělat v hospodářské politice, aby byl rok 2025 úspěšnější než rok 2024?
Pro Českou republiku tkví klíčové oblasti ve stabilizaci veřejných financí, podpoře masivní výstavby rezidenčního bydlení skrze deregulaci a rozvolnění územních plánů, důchodové reformě, v zásadním posílení předškolní péče, rozsáhlé deregulaci ekonomiky, podpory vědy, výzkumu a vzdělávání a digitalizaci veřejného sektoru.
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a předseda Výboru pro rozpočtové prognózy
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a předseda Výboru pro rozpočtové prognózy. Foto: ČS
Jak hodnotíte z ekonomického pohledu rok 2024? Byl dobrý nebo spíše špatný?
Z pohledu ekonomického růstu byl rok 2024 jednoznačně zklamáním. Konkrétně pro zaměstnance ale bylo dobrou zprávou, že toto zklamání nepřineslo nárůst nezaměstnanosti.
Co podle vás byly nejdůležitější ekonomické události a trendy roku 2024, které ekonomiku ovlivnily negativně a pozitivně?
Nepříznivým trendem bylo pokračování stagnace německé ekonomiky, v jehož pozadí byl mimo jiné i vývoj čínské ekonomiky, kde poptávková strana byla nadále slabá, zatímco nabídková strana byla pro německé firmy čím dál větší konkurencí. Pozitivní vliv jistě mělo tolik očekávané zklidnění na poli inflace.
Co očekáváte od roku 2025? Co bude v tomto roce ovlivňovat světovou a českou ekonomiku?
Rok 2025 by snad už konečně měl přinést oživení do německé a čínské ekonomiky. Velká rizika se ovšem pojí s rozhodováním nastupující americké vládní administrativy, do jaké míry naplnit Trumpovy předvolební zmínky o vyšších dovozních clech nebo přiškrcení imigrace. Až na přelomu tohoto a příštího roku bude důležitou domácí událostí s možnými ekonomickými dopady nástup nové české vlády vzešlé z podzimních parlamentních voleb.
Co by bylo třeba udělat v hospodářské politice, aby byl rok 2025 úspěšnější než rok 2024?
Hospodářská politika třeba v oblasti daní nebo regulace bohužel obvykle ovlivňuje ekonomiku až se zpožděním mnoha čtvrtletí, nebo i let. Nejrychlejší podpůrný efekt tak nejspíš bude mít snižování úrokových sazeb ze strany ČNB, ovšem jen v rozsahu, který neposílí riziko návratu zvýšené poptávkové inflace.
Zdroj: ekonomickydenik.cz