Stellantis testuje automatizované řízení 3. úrovně
Během říjnového světového kongresu ITS, který se konal v německém Hamburku, představil Stellantis svůj příspěvek k projektu automatizovaného řízení L3Pilot. Součástí akce byly ukázky jízdy na nedalekých dálnicích.
Do čtyřletého projektu se zapojil globální ekosystém 34 dodavatelů, výzkumných ústavů, orgánů správy pozemních komunikací, výrobců OEM a výrobců vozidel. Testovací fáze řízení vedl tým výzkumu a vývoje vyspělých technologií skupiny Stellantis.
Na projektu se podílelo:
· 70 vozů vybavených funkcemi automatizovaného řízení ve 14 pilotních místech a 7 zemích;
· 750 profesionálních řidičů, odborníků na autonomní systémy 3. úrovně, ať už jako řidiči nebo spolujezdci.
Na rámci projektu bylo realizováno:
· 400 000 km ujetých na dálnicích, z toho polovina v automatizovaném režimu a polovina v běžném režimu.
· 24 000 km ujetých ve městě, 22 200 km v automatickém režimu a 1 800 km v běžném režimu.
„Účast skupiny Stellantis v projektu L3Pilot a její vedoucí úloha v testovací fázi řízení jasně dokládá naše odhodlání vyvíjet technologie autonomního řízení,“ uvedl Harald Wester, technický ředitel skupiny Stellantis.
„Jsme přesvědčeni, že tyto rozsáhlé mezinárodní projekty, na kterých se podílí mnoho partnerů, jsou velmi důležité pro zajištění důvěry našich zákazníků v bezpečnost a spolehlivost autonomních technologií před jejich uvedením na trh. Tyto projekty jsou nedílnou součástí naší softwarové strategie zaměřené na zákazníka,“ prohlásil Yves Bonnefont, softwarový ředitel skupiny Stellantis.
U automatizovaného systému 3. úrovně již řidič nemusí neustále kontrolovat řízení, ale musí znovu převzít kontrolu, když ho o to systém požádá. Projekt L3Pilot se zaměřuje na testování a ověřování autonomního řízení jako bezpečného a efektivního prostředku v reálných podmínkách provozu, což z něj činí jeden z nejdůležitějších projektů pro budoucnost těchto technologií. Kromě technických aspektů se posuzovalo také jízdní chování řidičů, přijatelnost pro uživatele a dopad na dopravu a bezpečnost.
Fáze řízení zahrnovala širokou škálu jízdních situací, včetně parkování, změny jízdního pruhu na dálnici, průjezdu křižovatkami ve městě nebo jízdy v dopravní zácpě. Testovaly se zejména následující funkce autonomního řízení 3. úrovně:
· Motorway Chauffeur: jízda vysokou rychlostí a automatické řazení do jízdních pruhů;
· Traffic Jam Chauffeur: jízda nízkou rychlostí v dopravní zácpě;
· Remote Parking: paralelní a příčné parkování;
· Home Zone: ukládání trasy do paměti pro opakované manévry při vjezdu a výjezdu z parkovacích míst.
Zpětná vazba od všech partnerů pomůže definovat systémové požadavky a vytvořit společný kodex osvědčených postupů. Projekt L3Pilot byl důležitý při testování funkcí autonomního řízení, analýze výkonnosti automatizovaných systémů z pohledu uživatele a pochopení dopadu využití této technologie na bezpečnost silničního provozu ve smíšeném provozu.
Skupina Stellantis nasadila flotilu šestnácti prototypů do různých scénářů a situací provozu a vystavila je různým podmínkám v několika evropských zemích. Cílem bylo shromáždit data, identifikovat scénáře a vyhodnotit všechny aspekty těchto jízd a poté odpovědět na klíčové otázky, které s sebou přinese vstup těchto systémů na trh.
V návaznosti na výsledky projektu L3Pilot se bude skupina Stellantis i nadále podílet na společném rozsáhlém úsilí v rámci dalšího projektu Hi-Drive spolufinancovaného EU. Projekt Hi-Drive se bude v příštích čtyřech letech (2021–2025) zabývat řadou klíčových výzev souvisejících se zaváděním vyšší úrovně automatizovaného řízení.
Zdroj: autodealers.cz