Společnost Xpeng Aeroht je optimistická ohledně časového plánu pro létající auta

Ačkoli létající auta byla dlouho doménou fantazie, realita by mohla přijít dříve, než mnozí předpokládají. Elektrická letadla s kolmým vzletem a přistáním (eVTOL) mají hrát od roku 2030 stále důležitější roli v budoucí mobilitě, ačkoli jen málo výrobců oznámilo konkrétní plány na jejich spojení se silničními vozidly.

V lednu 2024 společnost Xpeng Aeroht, dceřiná společnost Xpeng Motors, oznámila, že připravuje svůj první sériově vyráběný model létajícího automobilu Land Aircraft Carrier. Konečný design zatím nebyl potvrzen, ačkoli společnost oznámila, že půjde o šestikolový model pick-up pro trh soukromého vlastnictví, který pojme čtyři až pět cestujících a bude vybaven “hybridním pohonným systémem s prodlužovacím rozsahem”.

Předobjednávky v Číně budou přijímány ve 4. čtvrtletí roku 2024 a předpokládaná cena se bude pohybovat mezi 170 000 a 200 000 USD. Očekává se, že dodávky budou zahájeny v následujícím roce. Do té doby Wang Tan, spoluzakladatel a viceprezident společnosti Xpeng Aeroht, pro Automotive World vysvětluje, že místo eVTOL v globální mobilitě musí pečlivě utvářet inovátoři tohoto odvětví.

Trojrozměrná doprava

Podle Tana jsou létající auta v souladu s globálním trhem dopravy, který stále více vyžaduje vyšší úroveň efektivity a pohodlí. “Jako technologická společnost v srdci pevně věříme, že budoucnost je teď. Společnost Xpeng se věnuje výzkumu a vývoji nejbezpečnějšího inteligentního elektrického létajícího auta a řešení v oblasti 3D dopravy.” Jako taková se uchází o vedoucí postavení.

V celosvětovém měřítku se objevily start-upy, které zahrnují vše od závodů eVTOL až po sdílení jízdy, přičemž do této oblasti vstoupili jak výrobci automobilů, tak letadel. Tan se domnívá, že to svědčí o širokém záběru trhu. Přestože připouští, že čínský domácí průmysl létajících automobilů je stále v plenkách, označuje jej za “příležitost modrého oceánu”. Firma EHang, která se zabývá elektrickým leteckým taxi, získala v říjnu 2023 typovou certifikaci od Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) – jako první na světě dosáhla takového milníku. Tím bylo potvrzeno, že vozidlo společnosti (EH216-S) splňuje požadavky na bezpečnost a letovou způsobilost nezbytné k provádění komerčního provozu s cestujícími.

 

Pozemní letadlová loď společnosti Xpeng Aeroht v pozemním režimu

Společnost Morgan Stanley v roce 2020 předpověděla, že do roku 2040 se celosvětová městská letecká mobilita stane odvětvím s obratem 1,5 bilionu USD. S využitím “logiky automobilového trhu” Tan uvádí, že společnost Xpeng Aeroht vypracovala vlastní předpovědi možného časového harmonogramu: do roku 2025 budou výrobci zkoumat a demonstrovat aplikace létajících automobilů; do roku 2030 mohou začít dosahovat rozsahu v rámci klíčových aplikací; a do roku 2040 se létající automobily “stanou dominantním způsobem dopravy a povaha mobility zaměřené na člověka se stane trojrozměrnou”.

Bezpečné provedení

Tanova prognóza je obzvláště optimistická v době, kdy hráči v USA ani v Evropě ještě nevyvinuli ziskový obchodní model pro eVTOL. Tan upozorňuje, že skutečný pokrok technologie “může být dřívější nebo pozdější, než se odhaduje, což je ovlivněno různými faktory”.

Pro zajištění významného postavení na trhu bude klíčové prokázat bezpečnost létajících automobilů regulačním orgánům. Pozemní letoun je vybaven šestiosou konfigurací se šesti rotory a dvěma reverzibilními kanály. V případě selhání až dvou rotorů v letovém režimu může systém řízení letu provést úpravy v řádu milisekund, aby udržel stabilitu vozidla. Kromě toho lze systém rozvinutí více padáků bezpečně rozvinout ve výšce pouhých 50 m – což je podstatně méně než průmyslový standard 200 m.

Xpeng Aeroht není jedinou společností, která vyvíjí životaschopný koncept létajícího auta – americký výrobce Aska hodlá do roku 2026 vyrábět síť vlastních vozidel (Aska A5) pro aplikace sdílené mobility. Zatímco však létající aparát posledně jmenované společnosti je neustále vystaven na obdiv, inovativní automatizovaný modulární systém nasazování rotorů společnosti Xpeng Aeroht je při použití na silnici úhledně ukryt v karoserii vozidla. Tento elegantnější vzhled by se mohl ukázat jako výhodný při prodeji létajících automobilů cílové skupině.

Společnost se prozatím zaměří především na produkty navržené, vyvinuté a vyrobené pro soukromý trh. V roce 2022 představila návrh svého létajícího automobilu eVTOL – modelu superauta se skládacím letovým systémem -, který se zatím nezačal vyrábět. Společnost však bude zkoumat i příležitosti pro obchodní využití, jako je záchranná služba a vyhlídková turistika: “V tomto ohledu jsme obdrželi poptávku,” dodává Tan. To může vysvětlovat, proč se společnost Xpeng Aeroht rozhodla nejprve uvést na trh robustnější a rozmanitější pozemní letoun Carrier.

Létající auta: kdy, nikoliv zda

Přesné vymezení certifikace potřebné pro provoz létajících automobilů zůstává pro tento segment nevyřešenou otázkou, která pravděpodobně omezí jejich přitažlivost. Pro pozemní cestování Tan pro Automotive World potvrdil, že řidiči potřebují pouze standardní řidičský průkaz na osobní automobil. Pro letový režim bude vyžadována pilotní licence a společnost Xpeng Aeroht se snaží její získání co nejvíce usnadnit: “Získání odpovídajícího pilotního průkazu bude jednodušší než u běžného průkazu.” Letadlo společnosti bude podporovat automatický i manuální režim řízení, což podle něj umožní “velmi jednoduché a snadné” létání. “Koordinujeme s regulačními orgány, abychom potvrdili typ a certifikační proces potřebné licence létajícího auta.”

 

Koncepční obrázek létajícího auta eVTOL společnosti Xpeng Aeroht v letovém režimu

Vzhledem k tomu, že společnost Xpeng Aeroht pokračuje ve vývoji a rozšiřování nabídky svých produktů, očekává hladší postup pro jejich rychlé uvedení na trh. “Během procesu výzkumu a vývoje společnost získá odpovídající postupy pro provádění zkušebních letů. Během sériové výroby a dodávek bude vydáno osvědčení o letové způsobilosti výrobku, které umožní jeho běžné používání a létání.” V době psaní tohoto článku Tan potvrdil, že společnost komunikuje s příslušnými odděleními Úřadu pro civilní letectví (CAAC) v rámci příprav na formální podání žádosti o letovou způsobilost.

Protože se Tan domnívá, že prodej i poptávka po létajících automobilech se zpočátku soustředí na Čínu, která již má před ostatními regiony regulační náskok, zaměří se společnost Xpeng Aeroht zpočátku na vývoj svých produktů právě tam. “Jsme však globálně orientovaná společnost a v budoucnu budeme mít odpovídající plány na mezinárodní expanzi.” Vzhledem k tomu, že konkurenční trhy městské letecké mobility, jako je Singapur, jsou v těsné blízkosti, mohl by se závod v inovacích v Asii během druhé poloviny roku 2020 zrychlit. Nyní se více než kdy jindy zdá, že nástup létajících automobilů je spíše otázkou “kdy” než “zda”.

 

Zdroj: automotiveworld.com