Škoda zastavuje výrobu kvůli nedostatku dílů

Škoda Auto zastavila 28. června výrobu kvůli nedostatku komponentů továrnu v Kvasinách. Také hlavní závod v Mladé Boleslavi čeká přerušovaná výroba, stejně jako továrnu ve Vrchlabí, kde se vyrábí převodovky. Chybí především čipy z Asie a USA, ale také další komponenty.

Škodovka kvůli nedostatku čipů nedokončí až 5 tisíc vozidel týdně. Nekompletních vozů má firma v současnosti na odstavných plochách zhruba 33 tisíc. Firma má přitom stanovený strop 55 tisíc, kolik aut se na plochy vejde. Pokud by této hranice dosáhla, musela by mladoboleslavská automobilka zastavit výrobu.

V automobilce se vyrobí zhruba 21 tisíc vozidel týdně. Celkem 3 tisíce až 5 tisíc z nich však kvůli chybějícím čipům nemůže dokončit. Nedostatkovým zbožím jsou hlavně řídicí jednotky ESP v octaviích a jednotky ovládání oken prakticky ve všech modelech.

Podle aktuálního odhadu firma do začátku dvoutýdenní celozávodní dovolené počátkem srpna kvůli nedostatku dílů vyrobí 50 tisíc nekompletních vozidel. Podle šéfa výroby Michaela Oeljeklause zřejmě podnik bude muset do té doby zrušit 60 směn.

„Je možné, že se zastaví výroba třeba na celý den, tedy tři směny naráz, či více dnů, ale samozřejmě nechceme odstavit výrobu na delší dobu,“ uvedl Oeljeklaus.

Vedení firmy jedná s odbory o tom, že by se výroba zcela nezastavila ani při celozávodní dovolené. V tom případě by se automobilka zaměřila na dokončení rozpracovaných vozů.

Oeljeklaus očekává, že dodávky čipů by se mohly zlepšit koncem roku.

Zdroj: automakers.cz