Sdílení dat o propojených vozidlech vytváří lepší produkt

Podle společnosti McKinsey & Co. bude v roce 2023 automobil s propojenými službami generovat 25 000 MB dat za hodinu – o 777 % více než smartphone. S rostoucí konektivitou si společnosti, jako je poskytovatel obousměrné komunikační platformy Aiden Automotive Technologies, představují novou vzrušující budoucnost. Díky tomu, že vozidla, infrastruktura a poskytovatelé služeb třetích stran spolu mohou snadno komunikovat, věří, že konektivita vozidel má potenciál posunout hlavní obchodní model výrobců automobilů směrem k monetizaci služeb.

Stále však existují výzvy, které je třeba překonat. Výzkum společnosti NTT Data, která se zabývá IT službami a poradenstvím, zjistil, že 86 % dotázaných spotřebitelů není spokojeno se sdílením svých údajů s třetími stranami. A co je zásadní, nebyli si také jisti, jak spravedlivě je hodnota získaná z jejich údajů rozdělena mezi ně a zájmy podniků. Vzhledem k tomu, že společnost Deloitte odhaduje, že polovodiče budou v roce 2030 tvořit 45 % celkových nákladů na vozidlo (oproti 18 % v roce 2020), je pravděpodobné, že otázky týkající se údajů o vozidlech se budou jen prohlubovat.

Porozumění používání dat

Steve Schwinke, viceprezident pro práci se zákazníky ve společnosti Sibros, uvedl, že je třeba více informovat zákazníky o tom, jak se data o vozidlech používají. Společnost Sibros je platforma pro propojená vozidla pro výrobce automobilů, která se zaměřuje na aktualizace over-the-air (OTA), zaznamenávání dat, vzdálenou diagnostiku a další. “Existují tři široké kategorie případů použití: pochopení a zlepšení výkonu produktu, pomoc při zapojení vozidel do digitálního životního stylu zákazníka a prodej dat třetím stranám.”

Ačkoli Schwinke uvádí, že hodnota prodeje dat je ve srovnání s ostatními způsoby jejich využití zanedbatelná, uznává, že je to pravděpodobně jediný způsob, který většina zákazníků zvažuje: “Příliš se o tom mluví a vyvolává to úzkost.” Nicméně většina případů využití sdílení dat je navržena tak, aby proaktivně zlepšila zkušenosti s vlastnictvím vozidla pro koncového uživatele.

Kromě uklidnění zákazníků Schwinke zdůrazňuje, že tyto postupy se pro výrobce OEM působící v éře e-mobility stanou zásadními. “Jsme svědky transformace automobilového průmyslu a společnosti, které dokáží řešit problémy s kvalitou pomocí dat z propojených vozidel, budou mít lepší výsledky než konkurence.” Společnost Sibros například zjistila, že prostřednictvím svého správce vzdálené diagnostiky lze včas odhalit a odstranit 85 % oprav vozidel. Tato pokročilá úroveň kontroly kvality zároveň zajišťuje zákazníkům, že jejich data jsou dobře využívána, a buduje pozitivní vztah ke značce automobilky. Solidní nabídka hodnoty dat pro zákazníky ve výsledku odemyká výhody i pro širší ekosystém.

Zlepšování prostřednictvím dat

Ačkoli důvěra zákazníků může být v současné době nižší, než by bylo žádoucí, Schwinke se nedomnívá, že by to mělo negativní dopad na budoucí investice do konektivity vozidel. “Pokud něco, tak to způsobí, že výrobci OEM budou při vývoji nových služeb citlivější na pravidla a předpisy.”

Propojený přístrojový panel vozového parku společnosti Sibros – uživatelé mohou sledovat svá vozidla a na první pohled zjistit, zda se u některého z nich vyskytlo varování nebo závada.

Když vzpomíná na své působení ve společnosti General Motors, uvádí, že základy a výhody důkladné datové politiky jsou některým hráčům známy již téměř 20 let. “Včasná diagnostika šetřila společnosti přes 500 milionů dolarů ročně. Významných úspor lze dosáhnout i při relativně omezených možnostech připojení.” Přínosy moderních technologií jsou podstatně větší a rozmanitější. Kromě diagnostiky problému na dálku umožňuje konektivita vozidla také řešit softwarové problémy OTA – pozoruhodným příkladem je svolávací akce společnosti Tesla z února 2023. To poskytuje další vrstvu pohodlí při vlastnictví vozidla, kterou podle Schwinkeho zákazníci ocení: “Jsem si jistý, že většina z nich by dala přednost tomu, aby jejich vůz byl opraven přes noc, zatímco by spali, před tím, než aby jej odvezli do servisu.”

Sdílení propojených dat má také potenciál usnadnit vývoj bezpečnějších autonomních vozidel (AV). Na infrastrukturní úrovni mohou sítě senzorů s pevným bodem umožnit samořídicím systémům rychlejší detekci a reakci na nebezpečí vytvořením sdíleného datového toku mezi vozidlem a jeho okolím, jak ukázal zkušební projekt ServCity v Londýně a výzkum Albertské univerzity. Schwinke dále uvádí, že využívání propojených dat je klíčové pro zdokonalení pokročilých asistenčních systémů řidiče (ADAS). “Systém ADAS lze zlepšit pouze tak, že se dnes měří jeho výkonnost a poté se usiluje o její zlepšení. Bez propojených dat z vozidel není tato cesta možná.” Podle něj se jedná o další případ využití sdílení dat, o kterém by hned uvažovalo málo zákazníků, ale nad kterým by se málokdo pohoršoval.

Do budoucna Schwinke předpokládá větší důraz na využití dat o vozidlech k obohacení digitálního životního stylu zákazníků. To lze již nyní pozorovat v malých zvýšeních komfortu, jako jsou aplikace, které mohou fungovat jako klíčenky pro zámky dveří. “Využití propojených dat se tak stává vedle tradičních ukazatelů, jako je výkon nebo styling, diferenciátorem značky.”

Vytváření lepších produktů

Průzkum kanadské asociace automobilového průmyslu zjistil, že pouze 28 % řidičů rozumí tomu, jak se vytvářejí a zpracovávají data o jejich vozidle. V kombinaci se zjištěními společnosti NTT Data o vysoké nedůvěře ve sdílení propojených dat má odvětví před sebou ještě hodně práce při vzdělávání, uklidňování a přesvědčování drtivé většiny spotřebitelů. V zájmu jejich poučení o těchto výhodách Schwinke doporučuje, aby se zainteresované strany v automobilovém průmyslu znovu zaměřily na diskusi o transparentnosti a souhlasu. Díky tomu zákazníci lépe pochopí, jak propojené služby fungují a s čím souhlasí.

Jako první krok k dosažení větší transparentnosti vyzývá výrobce automobilů a prodejce, aby zefektivnili nákupní proces: “Zákazníci musí podepisovat spoustu dokumentů a jeden z nich se vždy týká údajů o připojených vozidlech.” Předkládané podmínky musí používat jednoduchý jazyk, vysvětlovat, jaké údaje a proč jsou shromažďovány, a poučit uživatele o jeho právu na správu těchto informací. Stejné zásady by měly platit i pro displeje infotainmentu při používání připojených funkcí. V tomto ohledu by automobilový průmysl přijal osvědčené postupy, které se v technologickém průmyslu objevují častěji.

Schwinke uzavírá, že shromáždění lidí kolem myšlenky “vytváření lepších produktů prostřednictvím propojených dat o vozidlech” by se mohlo ukázat jako velmi účinná strategie. “Nakonec vyhrají všichni. Zákazníci získají lepší produkty a výrobci automobilů mohou ušetřit náklady.” Tvrdí, že automobilový průmysl musí dát jasně najevo, že data mají větší hodnotu, než je pouhý prodej třetím stranám, a to od vývoje bezpečnějších vozidel až po zefektivnění vlastnictví, větší celkové pohodlí a další.

 

Zdroj: automotiveworld.com