Raiffeisenbank: český průmysl opět v plusu

Tuzemská průmyslová výroba je zpět v plusu díky ukončení odstávek v klíčové automobilce v Česku. Objem výroby se v listopadu zvýšil o 1,6 %, vesměs v souladu s očekáváním expertů. Očekávání trhu byla pesimističtější.

Na náhledové fotografii Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank.

Výroba rostla i po sezónním očištění a očištění o počet pracovních dní. Dobrou zprávou je i výrazná revize říjnového poklesu o původních -7,4 % r/r na -4,9 %.

Ačkoliv konec odstávky ve výrobě hlavní české automobilce dal českému automotive šanci se aspoň trochu nadechnout, listopadový pokles výroby aut o 7 % v meziročním srovnání je důkazem, že automotive problémy zdaleka nepřekonal. Otěže českého průmyslu převzal strojírenský průmysl, výroba a rozvod energií a také potravinářský průmysl.

Povzbuzení a šanci na lepší výsledky nabízí statistika průmyslových zakázek. Ty se v listopadu po dvouměsíčním poklesu zvýšily o 9,3 % r/r (bez očištění o jeden pracovní den navíc o 11,7 %), v případě zakázek ze zahraničí dokonce o 10,5 %.  Nejvíce zakázek přišlo hutnímu a kovodělnému průmyslu.

Průmyslová výroba
.            Aktuální        Předchozí      RB       Trh
v % r/r        1,6                -4,9 (-7,4)        +1,1        -0,6

Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, sezónně neočištěná data

Jelikož konec zádrhelů v dodavatelských řetězcích ještě není v dohledu, automobilky budou pro průmysl nadále brzdou. I tak ale díky propadům z minulého roku, ke kterým docházelo z důvodu koronavirových vládních uzavírek, by průmysl v roce 2021 mohl vykázat kosmeticky povzbuzující nárůst cca 9 % r/r.  

Ovšem statistické efekty pak budou hrát v neprospěch meziroční dynamiky především v první polovině 2022 a to i navzdory oživujících se zakázkám a optimističtějším výhledům průmyslníků (viz PMI index) z důvodů kombinace přetrvávajících problémů v globálních dodavatelských řetězcích. Citelné oživení očekáváme ve druhé polovině roku, kdy i statistická základna vytáhne meziroční tempa vzhůru. Za celý letošní rok očekáváme růst průmyslu mezi 4-5 %, tedy polovičním tempem.

 

Zdroj: automakers.cz