Průmysl 4.0 a role virtuální reality

Pandemie Covid 19 změnila způsob, jakým žijeme, dýcháme a podnikáme. Přivedlo světovou ekonomiku k úplnému zastavení, což způsobilo nepřekonatelné problémy s kontinuitou pro každý sektor. Podniky hledají řešení, která jim mohou pomoci vrátit se zpět, a role technologie je při realizaci tohoto záměru naprosto zásadní.

Pro většinu firem patří mezi klíčové problémy nemožnost cestovat, méně zaměstnanců na pracovišti, nedostatek osobní komunikace a praktického školení pro nové vybavení. To vede k neočekávaným prostojům, nízké produktivitě a přehodnocování designu. V současném scénáři mohou technologie Průmyslu 4.0 hrát klíčovou roli při návratu k normálu.

Zatímco většina analytiků mluví o analytice, IoT a umělé inteligenci v kontextu Průmyslu 4.0, jednou z největších transformačních technologií, o kterých se často nemluví ve stejné šíři, je virtuální realita (VR). Pohlcující řešení pro virtuální realitu jsou součástí Průmyslu 4.0 a využívají kombinaci hardwaru a softwaru, aby přenesli uživatele do virtuálně vytvořeného prostředí.

Existuje mnoho způsobů, jak lze řešení virtuální reality v této nešťastné době využít. Podívejme se na některé z klíčových oblastí, které ukazují praktické přijetí a aplikaci VR:

Průmyslové školení

Nejtaktičtější VR aplikaci lze vidět ve výrobě a zpracování, protože splňuje různé požadavky, které se objevují v průmyslovém systému. Je velkým přispěvatelem k získání kvalitní pracovní síly prostřednictvím efektivních školení VR, což je dnes velmi potřebné. VR-školení poskytuje více než 70% účinnost na základě osvědčených případových studií ve srovnání s 25 % dosaženými u konvenčního školení ve třídě.

Školení poskytuje pracovníkům dostatek času na získání kompetence, aniž by riskovali v reálném světě. Také díky dodržování norem sociálního distancování v současném scénáři poskytuje VR nejlepší alternativy pro školení v terénu, kde mohou účastníci rychle uplatnit své virtuální vzdělávací zkušenosti v reálném světě s minimálním lidským kontaktem.

Lékařské školení a interaktivní výuka bez rizika

Svět očekává a potřebuje vysoký stupeň lékařské odbornosti, aby se vyrovnal s pandemií. Proto se kvalifikace v lékařském výcviku stává kritickou. Výroba léčiv a biologických přístrojů ve velkém měřítku je často náchylná k vysokým rizikům mezi člověkem a strojem. Existuje také určitá úroveň odborných znalostí potřebná pro provoz ve složitosti farmaceutické výroby. Díky realistickým simulacím sofistikovaných strojů a výrobního cyklu mohou operátoři lépe porozumět procesu.

Zdravotnický průmysl může využít VR-simulace k výcviku lékařů, sester a zdravotníků prakticky bez jakýchkoliv rizik nebo chyb, aby se vyrovnali s očekávaným přílivem pacientů s COVID-19 v Indii.

Konference a výstavy

Odstavením bylo také zasaženo odvětví akcí a výstav, takže budoucnost byla nejistá. Podle EEMA (Asociace pro správu událostí a zábavy) se očekává, že indický sektor akcí a výstav dostane zásah o velikosti až 1 bilion Rs (indických rupií). Za takových okolností mohou interaktivní virtuální události pomoci odvětví bezpečně vést své záležitosti bez jakéhokoli kontaktu.

Současná situace postupně mění řešení Průmyslu 4.0 z „možnosti“ na „nezbytnost“ v postpandemickém světě. Díky tomu se řešení nové generace Průmyslu 4.0, včetně rozšířené a virtuální reality, stanou základní komoditou pro podniky. Svět se bude snažit restartovat ekonomiku po COVID-19 a nástroje VR se tak stanou relevantnějšími než kdy předtím.

 

Zdroj: lean40sg.com