Připojené automobily otevírají nové možnosti příjmů

Budoucnost světových silnic je propojená. Vznik bezdrátové konektivity vozidel umožňuje automobilům komunikovat mezi sebou a komunikovat s dopravní infrastrukturou. Silnice se brzy stanou jedním bzučícím úlem. Představte si, že dopravní signály říkají vozidlu, aby zastavilo, nebo že jedno vozidlo upozorní jiné na náhlou překážku nebo nebezpečí na silnici. Tato schopnost shromažďovat a sdílet data v reálném čase přetvoří řízení, jak ho známe.

Možná to zní jako fantazie, ale jsme na nejlepší cestě. Do roku 2025 bude na silnicích jezdit více než 400 milionů propojených automobilů. Tato vozidla budou komunikovat prostřednictvím různých bezdrátových kanálů a cloudu, aby zlepšila bezpečnost a efektivitu, a zároveň generovat cenná data. Výrobci vozidel si uvědomují obrovský potenciál pro generování příjmů a aktivně zkoumají, jak využít možností propojených automobilů a množství dat, která produkují. Zvažuje se řada strategií, jak tento vznikající trh využít.

Příjmové trasy

Je zřejmé, že propojené automobily mohou zvýšit efektivitu i bezpečnost, což jsou klíčové prodejní argumenty nových vozidel. Například propojené automobily mohou zlepšit pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS) s funkcemi, jako je adaptivní tempomat, automatické nouzové brzdění a systémy pro předcházení kolizím. Konektivita zlepšuje systém ADAS tím, že poskytuje více dat v reálném čase, se kterými může pracovat, a činí z něj chytřejšího a hodnotnějšího spolujezdce. Pokročilé bezpečnostní funkce, jako je chytřejší systém ADAS, mohou být pro zákazníky, kteří dbají na bezpečnost, přesvědčivým prodejním argumentem.

Vozidla, která mohou komunikovat s dopravní infrastrukturou, navíc mohou řidičům ušetřit čas. Protože propojení vozidla s infrastrukturou (V2I) umožňuje vozidlům přijímat dopravní informace v reálném čase, může poskytnout nejpřesnější trasy, aby se vyhnula dopravním zácpám a nehodám. Kupující bude pravděpodobně lákat vyhlídka na úsporu času a paliva tím, že se vyhnou přetíženým oblastem.

Budoucnost bezpečnosti a efektivity silničního provozu spočívá v bezproblémové komunikaci mezi vozidly a infrastrukturou. Tuto sílu dále umocňuje implementace hmatového snímání do vozidel, které umožňuje pochopit a monitorovat povrchové podmínky, jako je sklon vozovky, přilnavost pneumatik a kluzkost, a sdílet důležité údaje v rámci sítí, aby byli řidiči včas upozorněni. Vozidla vybavená takovými hmatovými snímači – které vozidlu umožňují vnímat vozovku – mohou shromažďovat a sdílet informace o stavu vozovky, kde je obvykle nedostatek údajů, což zlepšuje prodejnost a užitečnost vozidla.

 

Senzory umístěné na kolech a v jejich okolí mohou vozidlu poskytovat informace o trakci vozovky

Nejde však jen o zvýšení ceny vozidla. Existují i jiné způsoby, jak vytvářet nové zdroje příjmů. Množství shromažďovaných dat je cenné. Výrobci mohou tato data poskytovat podnikům a vládním agenturám. Agregovaná a anonymizovaná data z připojených vozidel mohou nabídnout cenné informace o dopravních vzorcích, chování spotřebitelů a plánování měst. Tyto poznatky lze zpeněžit prostřednictvím partnerství s firmami zabývajícími se analýzou dat.

Doplňky umělé inteligence

Doplňky umělé inteligence v komunikaci mezi vozidly (V2V) a V2I hrají klíčovou roli při přeměně nezpracovaných komunikačních dat na praktické poznatky. Pokročilé algoritmy umělé inteligence mohou analyzovat množství faktorů, včetně rychlosti, směru a trajektorie okolních vozidel, a předvídat tak potenciální dopravní scénáře. Pokud například systém umělé inteligence zjistí, že vozidlo vpředu rychle zpomaluje, může upozornit řidiče nebo dokonce spustit preventivní bezpečnostní opatření, jako je automatické brzdění v zapojených vozidlech.

Algoritmy umělé inteligence mohou navíc analyzovat historická data V2V a identifikovat tak vzorce a předvídat chování řidičů. Pokud tedy na určité křižovatce dochází k častému náhlému zastavování nebo nepředvídatelnému chování, může AI odpovídajícím způsobem přizpůsobit reakce vozidel. Tato schopnost adaptace je stále cennější ve složitých městských prostředích, kde faktory, jako jsou chodci, cyklisté a různé dopravní podmínky, vyžadují diferencovaný přístup zohledňující kontext.

Výrobci mohou také podpořit schopnost připojených automobilů přijímat aktualizace softwaru over-the-air, včetně dodatečného školení AI, což umožní vozidlu zůstat v obraze s nejnovějšími funkcemi a vylepšeními. Kupující připojených automobilů tak budou investovat do vozidla, které se bude v průběhu času dále vyvíjet a zlepšovat, aniž by bylo nutné provádět manuální aktualizaci softwaru nebo navštívit mechanika. Lidé často zaplatí více za prosté pohodlí; tj. za vozidlo, které se samo aktualizuje, si můžete účtovat více.

Díky využití prediktivní analýzy založené na umělé inteligenci mohou vozidla předem předvídat problémy s opotřebením, což snižuje celkové náklady na vlastnictví (TCO) pro řidiče. Lze vydávat proaktivní upozornění na údržbu, což motivuje řidiče, aby se rozhodli pro opravy doporučené výrobcem a v konečném důsledku ušetřili náklady na opravy po celou dobu životnosti vozidla.

Využití schopností

V minulosti si lidé mysleli, že auta budou létat, ale nikdy si nemysleli, že by mohla mluvit. Díky rozvíjející se komunikaci V2V a V2I spolu skutečně mohou mluvit. Nyní jde jen o to, využít těchto schopností k vývoji nových funkcí, které zlepší efektivitu i bezpečnost.

Jak ale konektivitu efektivně využít? Výrobci na to reagují vytvářením funkcí s přidanou hodnotou při zachování cenové dostupnosti vozidel, a to prostřednictvím nových funkcí od prediktivní údržby až po hmatové snímání a vylepšený systém ADAS. Tyto pokroky nejen zlepšují zážitek z jízdy, ale také uvolňují nové zdroje příjmů pro výrobce OEM a dodavatele Tier 1.

Vývoj propojených automobilů však není jen o vytváření vozidel budoucnosti s lukrativními zisky, ale také o budování vysoce pokročilých komunikačních sítí, které budou hladce spolupracovat. Nevyrábíme pouze vozidla, ale vytváříme dopravní infrastrukturu budoucnosti.

 

Zdroj: automotiveworld.com