Jak bezpečná je budoucnost automobilového průmyslu?

Inovace a investice do automobilového sektoru jsou na vzestupu. Podniky v tomto odvětví využívají technologie ke zlepšení efektivity, dosažení nových trhů a optimalizaci dodavatelských řetězců. Přijetím digitálních inovací a nových technologií se však trh rychle vystavuje novým druhům hrozeb.

Vzhledem k tomu, že automobilový sektor prochází změnou řízenou novými technologiemi osobní mobility, kybernetická bezpečnost nabyla na významu. Samořídící vozidla představují obrovskou cílovou oblast pro zlomyslné aktéry. Chaos, který by zločinec způsobil infiltrací do sítě, která řídí tato vozidla, by byl obrovský. Je důležitější než kdy jindy zabránit ztrátám duševního vlastnictví a zabránit konkurentům, aby se dostali k důvěrným výrobním datům. Jaké jsou ale důsledky těchto útoků a jak by jim měli výrobci automobilů nejlépe předcházet?

 

Přijetím digitálních inovací a nových technologií se trh rychle vystavuje novým druhům hrozeb

Zabezpečení celého ekosystému

Spotřebitelé stále více chtějí pokročilý a výjimečný zážitek a s digitalizací systémů v autech a šířením technologií se budoucnost kybernetické bezpečnosti stala ještě kritičtějším faktorem. Vozidla mají nyní až 150 elektronických řídicích jednotek; Mnozí analytici předpokládají, že do roku 2030 budou mít více než 300 milionů řádků softwarového kódu.

Výrobci musí do automobilových platforem zabudovávat bezpečnostní opatření od základů. To je způsobeno vnitřní složitostí platforem vozidel, které v kombinaci s jejich dlouhými vývojovými cykly a složitými zásobovacími sítěmi neumožňují pozdější konstrukční změny.

Zážitek vs bezpečnost

Na straně spotřebitele je důraz kladen na to, aby řidič měl příjemný zážitek, spíše než aby byl chráněn před jakýmkoli potenciálním kybernetickým rizikem. Je obtížné dosáhnout rovnováhy. Mnoho výrobních společností postupuje rychlým tempem kupředu s komfortními funkcemi, jako je bezklíčový přístup. Jenže bezpečnostní důsledky této funkce jsou často považovány za druhořadé.

Například velké množství zábavních systémů v autě má tendenci být konstruováno na starších technologiích a dřívějších, často neopravených verzích vestavěných operačních systémů. Kvůli nedostatečné konektivitě tyto systémy často představují problémy a v některých případech dokonce znemožňují jejich opravu a aktualizaci.

Biometrie v autě jsou nyní předmětem pokračujícího výzkumu a vývoje jako metody ochrany bezpečnosti řidičů a zároveň zvýšení jejich pohodlí. K širokému přijetí této technologie však zatím nedošlo.

Could biometrics be the key to the future of mobility?Jaký význam má biometrický zabezpečovací systém?

Prevence budoucího narušení automobilového průmyslu

Aby byla v budoucnosti zajištěna bezpečnost automobilového průmyslu, měli by vedoucí představitelé tohoto odvětví zvážit, do jaké míry je celý jejich hodnotový řetězec, od počátečního výzkumu a vývoje až po každodenní používání vozidel, zabezpečen proti infiltraci a zneužití. Účinná protiopatření lze zavést pouze skutečným pochopením všech hrozeb ve hře. Mnoho bolestivých lekcí již bylo uděleno v jiných sektorech, co se týče nezabezpečené implementace chytrých nebo propojených zařízení. Základní bezpečnostní chybou může být například nezabezpečení výchozích hesel, které při jejich odhalení můžou napáchat velkou spoušť. Automobilový průmysl by se z těchto chyb měl poučit a trvat na standardizovaných a přísných kontrolách kvality kybernetického zabezpečení, zejména pro zařízení a podpůrné systémy od třetích stran.

Průmysl je obvykle zvyklý zjednodušovat složité problémy a standardizovat řešení. Ale praktiky kybernetické bezpečnosti automobilového průmyslu nadále odporují normám a vystupují jako nestandardizovaná výjimka. Zavedení moderních technologií propojí, zautomatizuje a dokonce převezme řízení vozidel. To se vyvine ve zranitelnou část ekosystému propojených vozidel, která bude stejně náchylná ke ztrátě integrity, jako jsou současné informační ekosystémy. Je důležité se ujistit, že bezpečnost, pozornost a odolnost jsou charakteristikami efektivního programu řízení kybernetických rizik pro každou společnost.

 

Zdroj: automotiveworld.com